Stručna praksa

Pozivaju se zainteresovani studenti Arhitektonskog fakulteta da se prijave za jednodnevnu stručnu praksu:
”Novija arhitektura Beograda” – 6. jun 2014. godine (11.00 – 18.00 časova)

Nakon pozitivnog iskustva sa dve prethodne prakse, obeleženog velikim odazivom studenata (preko 400), kao i spremnošću osoblja znamenitih zdanja da im omoguće pristup (Francuske ambasade, Skupštine Srbije, Dvorskog kompleksa na Dedinju, Prve Hrvatske štedionice – Muzeja Cepter, Cvijićeve kuće, Konaka Kneginje Ljubice i dr.), ovom prilikom najavljujemo još sadržajniji program.

Uz pomoć istoriografa specijalizovanih za arhitektonsku i društvenu povest prestonice, istaknutih projektanata, kritičara i konzervatora, kroz 15 tematskih grupa, obići će se mnoga remek dela novije srpske arhitekture i aktuelizovati problemi njihove zaštite.

Zgrada u ul Kralja Milana
Ulica Kralja Milana, Beograd

Za svaku grupu se može prijaviti do 40 zainteresovanih studenata slanjem mejla nosiocu poduhvata prof. dr Aleksandru Kadijeviću, upravniku Odeljenja za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta (akadijev@f.bg.ac.rs) i bibliotekarki istog odeljenja Aleksandri Ilijevski (ailijevs@f.bg.ac.rs) do 10.maja 2014.godine.

Voditeljima i komentatorima ranijih praksi pridružiće se nekoliko stručnjaka najvišeg nivoa kompetentnosti za predložene teme. Za sada potvrđeni voditelji (arhitekti, istoričari umetnosti, istoričari kulture) su: Mirjana Roter Blagojević, Marta Vukotić, Dubravka Đukanović, Olga Manojlović Pintar, Saša Mihajlov, Svetlana Dimitrijević Marković, Tamara Ognjević, Ana Kostić, Vladana Putnik, Tijana Borić, Aleksandra Stamenković, Aleksandra Ilijevski, Milica Mađanović, Marija Blagojević, Jovana Kljajević, Katarina Nešić, Marina Pavlović, Jelena Puzić, Predrag J.Marković, Igor Borozan, Bojan Kovačević, Nebojša Antešević, Vuk Dautović, Tadija Stefanović, Haris Dajč, Đorđe Mandrapa, Marko Stojanović, Đorđe Alfirević, Miroslav Pantović, Milan Popadić i Aleksandar Kadijević.

dragisa_brasovan
Dragiša Brašovan (1887-1965)

Raspored tematskih grupa:

1. Trgovi i javni skulptorski spomenici centralne beogradske zone
  2. Pravoslavni i katolički hramovi Beograda
  3. Jevrejska graditeljska baština prestonice
  4. Interpolacije i nadogradnje centralne gradske zone
  5. Graditeljsko nasleđe Ulice Kralja Petra I, Vasine i Knez Mihailove ulice
  6. Tragom delatnosti arh.Dragiše Brašovana (1920-1965)
  7. Nemanjina ulica i Zapadni Vračar
  8. Graditeljsko nasleđe Pančeva
  9. Most Kralja Aleksandra Karađorđevića i Savsko priobalje