Asocijacija prostornih planera Srbije i Univerzitet u Beogradu – Geografski fakultet organizuju 13. po redu naučno-stručni skup sa međunarodnim učešćem „PLANSKA I NORMATIVNA ZAŠTITA PROSTORA I ŽIVOTNE SREDINE“, koji će se održati od 24. do 26. aprila 2025. godine u Vršcu (hotel Srbija).
Skup će pružiti priliku da se na jednom mestu okupe i razmene iskustva naučni radnici i stručnjaci koji se bave planiranjem i uređenjem prostora i naselja, zaštitom životne sredine, zaštitom prirode, klimatskim promenama i povezanim temama, te predstavnici državnih i lokalnih organa uprave, kao i nevladinog sektora.
Namera organizatora skupa je da se razmotre aktuelni izazovi u oblasti planske i normativne zaštite prostora i životne sredine, trenutna situacija u oblasti izrade i sprovođenja planske dokumentacije u Srbiji, institucionalno i pravno okruženje u kojem se ovi dokumenti izrađuju, kao i postojeći metodološki okvir kroz razmenu iskustava i znanja.
Uz uobičajene teme koje se odnose na pravni i institucionalni okvir zaštite prostora i životne sredine i unapređenje metodologije izrade planova, projekata i studija, na ovom naučno-stručnom skupu poseban akcenat stavljen je na izazove klimatskih promena i njihovu integraciju u prostorno planiranje, kao i na zelenu agendu, koja od strategije prelazi u fazu implementacije. Razmatranje adaptacije i mitigacije klimatskih promena kroz praktična rešenja u planiranju prostora biće u fokusu, zajedno sa inovativnim tehnologijama koje podržavaju primenu održivih i savremenih rešenja u skladu sa zelenom agendom.
Takođe, posebna pažnja biće posvećena radovima mladih istraživača. U posebnoj sekciji mladi stručnjaci i studenti master i doktorskih studija predstaviće svoja istraživanja, a njihovi radovi biće publikovani u posebnom elektronskom izdanju.
Imajući u vidu aktuelnost ovih tema i širok dijapazon naučnih i stručnih pristupa rešavanju ovih problema, ovo je prilika da se na jednom mestu razmene naučna i stručna iskustva iz Srbije i inostranstva i unaprede metodologija i praksa planiranja i zaštite prostora i životne sredine. Svakako, ovo je i prilika da se sagledaju načini na koje se strategije adaptacije i mitigacije klimatskih promena, zelena transformacija i održiva rešenja bazirana na četvrtoj industrijskoj revoluciji i cirkularnoj ekonomiji, kao i moderne tehnologije i inovativna rešenja, mogu implementirati u proces planiranja i zaštite prostora i životne sredine. Očekujemo zanimljive diskusije i razmenu iskustava koje će biti osnov za unapređenje teorije i prakse.
Pozitivna iskustva sa prethodnih dvanaest skupova, više od 650 prezentovanih i objavljenih radova, sa preko 5500 stranica teksta u dvanaest zbornika, predstavljaju dobar preduslov i snažan podstrek za organizaciju još jednog uspešnog skupa.
Stoga, imajući u vidu značaj i aktuelnost pomenutih tema, pozivamo vas da svojim učešćem doprinesete uspešnoj realizaciji i kvalitetu ovog skupa, kao i formiranju kvalitetnih zaključaka koji će omogućiti dalju afirmaciju i unapređenje planiranja, uređenja i zaštite prostora, naselja i životne sredine.
TEME NAUČNO-STRUČNOG SKUPA:
I PRAVNI, METODOLOŠKI I INSTITUCIONALNI OKVIR ZAŠTITE PROSTORA I ŽIVOTNE SREDINE
II ADAPTACIJA (I MITIGACIJA) NA KLIMATSKE PROMENE U PLANIRANJU PROSTORA
- Planiranje klimatske mitigacije i adaptacija/prilagođavanje na klimatske promene i uslove – izazovi prostornog i urbanističkog planiranja;
- Uloga prostornog i urbanističkog planiranja u ublažavanju posledica klimatskih promena (planska rešenja, urbanistički indeksi i parametri, mehanizmi, modeli i dr.);
- Uticaj klimatskih promena na planiranje, uređenje i zaštitu prostora i naselja;
- Uticaj klimatskih promena na projektovanje i izgradnju;
- GIS i savremene tehnologije u adaptaciji na klimatske promene i ublažavanju posledica;
- Značaj analiza i studija klimatskih promena za integralno prostorno planiranje;
- Procene ranjivosti prostora i naselja na klimatske promene.
III ZELENA AGENDA U PROSTORNOM I URBANISTIČKOM PLANIRANJU: OD STRATEGIJE DO IMPLEMENTACIJE
- „Integracija principa zelene agende u planska dokumenta” (usklađivanje sa evropskim i nacionalnim politikama za održivi razvoj; Praktične smernice za implementaciju zelene agende u prostorne planove; održivo korišćenje prirodnih resursa: planiranje za budućnost; planiranje obnovljivih izvora energije; participativno planiranje i edukacija za zelenu budućnost);
- „Urbana regeneracija i zelena infrastruktura“ (razvoj zelenih i plavih koridora u urbanim sredinama; uloga urbanih vrtova i parkova u očuvanju biodiverziteta; modeli otpornih gradova i ruralnih sredina u kontekstu zelene agende);
- Zelena agenda i četvrta industrijska revolucija: tehnologije i strategije za održivu budućnost (uloga/primena veštačke inteligencije u zaštiti prostora i životne sredine; automatizacija procesa monitoringa zagađenja i biodiverziteta; pametni gradovi i digitalne platforme za participativno planiranje; prostorno planiranje i cirkularni modeli u privredi i infrastrukturi; ekološki industrijski parkovi i reciklaža; GIS i digitalne tehnologije u funkciji zelene transformacije, planiranja i monitoringa).
IV RADOVI MLADIH ISTRAŽIVAČA
ROKOVI ZA PRIJAVU I SLANJE RADOVA
- Rok za prijavu teme sa autorima (opciono apstraktom) 17.02.2025. godine
- Rok za slanje finalne verzije rada 15.04.2025. godine.
Teme i radove slati na adresu office@apps.org.rs