Misliliste 05

Мислилиште је отворено 6. октобра са темама ШКОЛА И/ИЛИ НАСИЉЕ И СОЦИЈАЛИЗАЦИЈА И/ИЛИ ИНДИВИДУАЛИЗАЦИЈА.

Овим путем Вас позивамо да узмете учешће у наредним сесијама о образовању отворених трибина Мислилиште, које се одржавају у наредна два петка (13. и 20. октобра 2023. године)  у термину од 17 до 20,30 часова у дворишту Капетан-Мишиног здања.

СЕСИЈА 1
ШКОЛА И/ИЛИ НАСИЉЕ

Да ли школовање представља брану насиљу или је инструмент системског насиља? И какво школовање? Да ли се насиље такорећи случајно дешава и у школама или га оне некако (ре)продукују? Не постоји ли извесно насиље на свим нивоима образовања и који су механизми који га чине прихватљивим или чак пожељним?

Речитатив
Расправа
модераторка: Милица Секуловић
педагошкиња, Институт за филозофију и друштвену теорију
уводничари: Александра Илић Рајковић
педагошкиња, Филозофски факултет
Тамара Џамоња Игњатовић
психолошкиња, Филозофски факултет
Мирко Филиповић
социолог, Факултет за специјалну едукацију и рехабилитацију

СЕСИЈА 2
СОЦИЈАЛИЗАЦИЈА И/ИЛИ ИНДИВИДУАЛИЗАЦИЈА

Како заједница, најчешће истовремено, поставља (наизглед?) противречне циљеве образовања: и друштвена интеграција и производња самосвојних појединаца? Да ли је могуће, нужно и уопште пожељно оба: “индивидуализација кроз социјализацију”? Ако не, чему дати предност; с обзиром на какву визију сврхе образовања? Угрубо: образовање као припрема за тржиште рада, за квалификованог грађанина или самоусавршавање? У којој мери таква одлука зависи и од локалног стања друштва? Да ли, најзад, прокламована универзална доступност и инклузивност образовних установа јемчи или симулира и једнакост услова обзраовања и његов квалитет. Образовање доступно свима или привилегија? Привилегија богатих или изврсних?

Речитатив
Расправа