SLOVAKAID Projekat „Sveobuhvatno upravljanje gradom“ / “Comprehensive Urban Governance –CUG” između Slovačke i Srbije

SLOVAKAID-Logo

Tim Arhitektonskog fakulteta u Beogradu učestvuje kao glavni partner iz Srbije u međunarodnom bilateralnom projektu „SVEOBUHVATNO GRADSKO UPRAVLJANJE“ (eng. Comprehensive Urban Governance – CUG). Prijava projekta je odobrena od strane Slovačke agencije za međunarodnu razvojnu saradnju u julu 2019. godine. Rukovodeći partner je Arhitektonski fakultet Slovačkog tehničkog univerziteta iz Bratislave, a pridruženi partneri iz Srbije su Udruženje urbanista Srbije, Opština Golubac i Zavodi za urbanizam iz Zrenjanina i Sremske Mitrovice. Prema prijavi projekat će trajati godinu dana (2019-2020) i ostvariće se kroz studijska putovanja, zajedničke radionice i stručne skupove.

TEMA PROJEKTA je sveobuhvatno unapređenje upravljanja i planiranja gradova i opština primenom inovativnih strateških dokumenata. Oni ne uključuju samo teme blisko vezane za prostor, već i obrazovanje, zapošljavanje i izgradnju kapaciteta i nadležnosti opština kroz privredno, ekološko i društveno usklađen razvoj naselja. Glavni cilj projekta je prenos zajedničkog pristupa razvoju i uspešnih iskustava slovačkih gradova kroz korišćenje inovativnih strateških dokumenata, kao što su Razvojni akcioni planovi na nivou zajednice opština, i sveobuhvatno korišćenje i razvoj strateških urbanističkih i regionalnih planova.

UČESNICI NA PROJEKTU ispred Arhitektonskog fakulteta su: