Collaborative research initiated by Plan Común: Common Places

Kolektiv_Logo120x120

Galerija Kolektiv vas poziva na otvaranje izložbe arhitektonskog biroa Plan Común:

Common Places / Zajednička mesta

Otvaranje izložbe: Utorak, 02. april 2019. u 19h
Galerija Kolektiv, Karađorđeva 53, Beograd
Izložba: 02 – 15. aprila 2019.

Projekat Common Places / Zajednička mesta je nastao kao rezultat internacionalnog kolaborativnog istraživanja koje je inicirao i promovisao arhitektonski biro Plan Común. Fokus ovog projekta je na diskusiji i stvaranju formalnih strategija za uvećanje zajedničkog prostora.

Prva faza Common Places (2012–2017) se odvijala kroz nekoliko poglavlja. Na izložbi će publici biti predstavljeno najobimnije među njima — serija Javno – Privatno, koja sadrži 44 strategije kreirane od strane Plan Común-a i grupe arhitekata koji su doprineli projektu od samog nastanka.

Predložena metodologija je jasna: svaki predlog bi trebalo da bude objašnjen tekstom ne dužim od 300 reči, koji opisuje poziciju autora u odnosu na određenu temu, potom koncept koji leži iza njegove formalne strategije i formu koja odgovara njegovoj viziji. U svakom predlogu je jedan argument ispitivan kroz seriju debata i razgovora  među različitim učesnicima u seriji.

Tim postupkom je razgrađeno i individualno autorstvo nad predlogom. Sledeća faza sastojala se od jednog izometrijskog crteža koji predstavlja sintezu glavnih odlika svakog slučaja, sa ciljem da njegovu transformativnu nameru jasno prikaže unutar urbanog tkiva.

Plan Comun_Public Buildings_Case 01

Plan Comun_Public Buildings_Case 15

Plan Comun_Public Buildings_Case 14

Collaborative research initiated by Plan Común: Common Places

Izložba u Galeriji Kolektiv je drugo po redu predstavljanje ove serije u celini.

Saradnici na projektu: Felipe De Ferrari (CL), Diego Grass (CL), Kim Courrèges (FR), Thomas Batzenschlager (FR), Marcelo Cox (CL), José Lemaitre (CL), Pedro Correa (CL), Pedro Hoffmann (CL), Ignacio García Partarrieu (CL), Arturo Scheidegger (CL), Eduardo Perez (CL), Mathias Klenner (CL), Ignacio Saavedra (CL), Ignacio Rivas (CL), Javiera Jadue (CL), Paula Livingstone (CL), Felipe Grallert (CL), Osvaldo Larraín (CL), Eduardo Corales (CL), Cristián Valenzuela (CL), Tomás Tironi (CL), Christian Bartlau (CL), Cristóbal Amunátegui (CL), Alejandro Valdés (CL), Alejandra Celedón (CL), Luca Magagni (IT), Cruz García (PR/CR), Nathalie Frankowski (FR/CR), Ciro Miguel (BR), Bruna Canepa (BR), Hamed Khosravi (IR), Miguel Ángel Gonzalez Merlo (PY), Sebastian Blanco (PY), Leandro Cappetto (AR), Danny Wicaksono (ID), Kotaro Shimada (JP), Costanza Zeni (IT), Oliver Burch (CH), Giacomo Ardesio (IT), Alessandro Bonizzoni (IT), Antonio Buonsante (IT), Nicola Campri (IT), Veronica Caprino (IT), Federico Casati (IT), Claudia Mainardi (IT), Marco Taccagni (IT), Jules Salmon (FR), Miles Gertler (USA), Erica Chladová (USA), Robert van der Pol (NL), Jack Self (UK).

Plan-Comun--portrait_opt

Plan Común partneri | Foto © Laurent Monlaü

Predavanje: Praksa kao projekat

Partneri u birou Plan Común, Kim Kurež (Kim Courrèges) i Felipe de Ferari (Felipe De Ferrari), održaće predavanje u galeriji Kolektiv 05. aprila 2019. godine sa početkom u 19.00 časova. Tom prilikom autori će se osvrnuti na sopstvenu poziciju i produkciju u poslednjih šest godina. Predavanje će biti održano na engleskom jeziku.

Felipe De Ferrari (1983)
Diplomirao arhitekturu na Čileanskom katoličkom univerzitetu 2010. godine. Uređivao je digitalnu i štampanu publikaciju Čileanskog nacionalnog saveta za kulturna dobra „CMNcasos“ od 2011. do 2013. godine. Suosnivač  je „OnArchitecture“, online audo-vizuelnog servisa koji pruža detaljan pregled najvažnijih svetskih autora, dela, iskustava i problema u polju arhitekture. Držao je predavanja na Institutu za arhitekturu u Barseloni (2009), Centru za savremenu kulturu u Barseloni (2011), Desetom bijenalu u Sao Paolu (2014), arhitektonskoj akademiji Mendrizio (2014), Univerzitetu u Talki (2014), Fakultetu za dizajn na Harvardu (2016), Kući arhitekture u Gracu (2016), Univerzitetu Major (2016), Centru za javne studije (2016) i Švajcarskom muzeju arhitekture (2016).
Predavao je na Univerzitetu Major (2017) i Arhitektonskoj školi PUC (2014–2018), gde je bio i koordinator javnog programa (2017–2018).

Kim Courrèges (1984)
Diplomirala je arhitekturu na školi arhitekture Marn-la-Vale (Francuska) 2010. godine. Radila je sa Erikom Lapjerom u Parizu (2010–2011), Studiju Amerika (2012) u Sao Paolu, studiju Peso fon Elrihshauzen (2012–2013), Robertom Gutjeresom (2013–2014) i studiom Elemental (2014–2015) u Čileu. Održala je predavanja u Švajcarskom muzeju arhitekture (2016) i školi arhitekture Marn-la-Vale (2018).

Galerija Kolektiv se zahvaljuje Ytong Srbija na donaciji građevinskog materijala potrebnog za realizaciju ove izložbe.

Izložba će biti otvorena do 15. aprila.

Plan Común: Common Places

Galerija Kolektiv je izložbeni i radni prostor u Karađorđevoj ulici 53. Kolektiv je, pre svega, posvećen podsticanju razvoja savremene arhitekture. Identitet galerije oblikovan je programima koje tematski obuhvataju ili dotiču arhitekturu, kao i saradnjom sa internacionalnim organizacijama sličnog karaktera i ciljeva.

Struktura programa kombinuje umetničke i naučno istraživačke projekte sa ciljem boljeg upoznavanja, razumevanja kao i promocije savremenih arhitektonskih praksi. Biblioteka galerije Kolektiv svim arhitektama, studentima i ostalim zainteresovanim nudi svoju kolekciju knjiga vezanih za arhitekturu i srodne discipline.

Galerija je otvorena svakog radnog dana od 10.00 do 20.00 časova i subotom od 12.00 do 20.00 časova.