Festival arhitekture, dizajna i umetnosti Oktobarh je niz događaja posvećenih arhitekturi – predavanja, projekcije filmova, diskusije, tribine, organizovanih od strane studenata arhitekture u nameri da ljudima van prakse približe značaj i mogućnosti ove profesije, a studente arhitekture upoznaju sa profesionalnim arhitektima i njihovim iskustvima tokom dizajniranja i realizovanja projekata.

Kroz predavanje stručnjaka, studenti mogu stvoriti realniju sliku o “životu posle fakulteta” i kako izgleda život projekta od dizajna, preko pregovora sa investitorima, rada na gradilištu, pregovora sa izvođačima radova, saradnje sa građevinskim inženjerima. Predavači Oktobarha su i arhitekti čija praksa nije nužno projektantska kao fotografi arhitekture, scenografi, industrijski i grafički dizajneri – a sve u cilju proširenja konvencijalnog poimanja rada arhitekte. Iniciranje diskusije između arhitekata i studenata, kao i studenata međusobno, nužno je kao vid razmišljanja o inovaciji, o ukazivanju i potencijalnom rešavanju problema sa kojima se studenti susreću.

Osnovan je 2016. godine od strane studenata arhitekture iz Doma b621 u Novom Sadu, a od 2017. godine organizuje stručne šetnje pod nazivom Arhitura.

oktobarhska-konferencija_2018

Oktobarhska Konferencija

27-28.10.2018. / Centralna zgrada Univerziteta u Novom Sadu

U amfiteatru zgrade Rektorata Univerziteta u Novom Sadu posetioci će imati prilike da se upoznaju sa kako domaćim tako i arhitektonskim biroima i projektima iz regiona, pa i drugih kontinenata.

Subota, 27. 10.2018.
14:00 – Paradigma Ariadné (Budimpešta)
16:00 – RE:EASA + Tristotrojka (Zagreb, Sarajevo, Novi Sad)
18:00 – Normal Architecture Office (Njujork)

Nedelja, 28.10.2018.
16:00 – OUVI (Tokio)
18:00 – Remorker Architects (Beograd)

2018_hibrid(ge)-20

Hibrid(ge) 03-05.10.2018. – Studentska radionica dizajna “živog mosta” na lokaciji nekadašnjeg mosta Franca Josefa u Novom Sadu.

Izložba radova Hibrid(ge) radionice i zatvaranje festivala

28.10.2018. / Dom b612 / @ 21:00!

Nakon konferencije, 28.10.2018. godine sa početkom u 21:00 čas, u Domu B-612 (Miletićeva 40, Novi Sad) biće otvorena izložba projekata nastalih na arhitektonskoj radionici Hibrid(ge) koja je realizovana u okviru prve nedelje trajanja ovogodišnjeg Oktobarh-a.

Tema radionice bila je istraživanje i dizajniranje hibridne mostovske strukture, takozvani “živi most” koji osim funkcije prelaska vodene površine uključuje i različite sadržaje, a na lokaciji nekadašnjeg mosta Franca Jozefa, čiji temelji i dalje stoje u Dunavu.

Radionicu su vodili: Dragan Petrović mast.inž.arh, Violeta Stefanović mast.inž.arh i Tamara Stričević dipl.inž.arh, a učesnici su bili studenti svih godina osnovnih studija arhitekture (21 student).

Dobrodošli!

2018_hibrid(ge)-11