2018_SSArch_Lazaropole_poster

Kliknuti za uvećanje

Letnja škola arhitekture – Sesija 2018 / Lazaropole
07-15. jul 2018.

Arhitektonski fakultet Univerziteta Sv. Kiril i Metodij u Skoplju organizuje novo izdanje svoje tradicionalne Međunarodne letnje škole arhitekture, koja će se održati u selu Lazaropole (oko 130 km jugozapadno od Skoplja) od 07. do 15. jula 2018. godine. Gosti tutori Letnje škole arhitekture su BAR architekten iz Berlina.

Ovogodišnja letnja škola vas poziva da razvijete novi pristup arhitektonskom razmišljanju. Glavna tema našeg eksperimentalnog ispitivanja biće igra. Materijalna (ne-digitalna) igra je društveni događaj kao i organizacioni model. Ona istovremeno provocira i zajednicu i pojedinca. Ona izoštrava naša čula i sposobnosti, u društvenom i praktičnom smislu. Iz tog razloga, igra je koncipirana u različitim akademskim oblastima, kao što su urbane, sociološke i ekonomske studije.

Zanima nas kompleksna struktura igre, pravila, elementi, teren, strategija i element slučajnosti.

© Google Maps

Selo Lazaropole, na kome će se održati 27. letnja škola, biće naša polazna tačka. Naselje je izgrađeno na planinskom terenu, na privrednoj osnovi uzgoja ovaca i prerade vune u tekstilnoj fabrici u blizini. Upadljivo je da su zgrade za život slične veličine, sličnih materijala i izgrađene sličnom tehnikom, iako nijedna od zgrada nije identična. Postoji dovoljno odstupanja u svakom projektu kako bi mu dali jedinstvenu poziciju, odnos i izraz. Danas je selo napušteno tokom zime, a leti se koristi kao kamp za odmor.

Letnja škola će napredovati kroz različite faze, kao što su eksperimenti u 1:1 korišćenjem vernakularnih tehnika, procesno usmerenom analizom postojećeg stanja arhitekture/naselja, što dovodi do razigranih nagađanja o budućem razvoju ovog mesta i kako bi se to moglo ostvariti – i stoga koje su nove vrste građevinskih metoda i arhitektonskih formi koje bi mogle da dovedu do toga.

2018_SSArch_Lazaropole_panorama

Lazaropole, Makedonija

Biografije gostujućih tutora – BAR architekten:

Michael Von Matuschka – Born in Salzburg in 1964, lives and works in Berlin. He studied industrial design in Essen and Vienna as well as architecture at the UdK Berlin. He is interested in the development and realization of urban development projects, the application of experimental and economical construction methods as well as self-construction methods.

Jürgen Patzak-Poor – Born in Munich in 1959, lives and works in Berlin. He studied architecture at the AA London and at the UdK Berlin. He has taught at Queensland University in Brisbane (1996), FU Berlin (2000), Oxford Brooks University (2000-02), and Cottbus Technical University (2008), and was a lecturer in architecture at the University of Ulster in Belfast (2003-06). In 2012 he worked as part of the scholarship of Antje Buchholz in the Villa Massimo in Rome. His interest in research and practice concerns the question to what extent architecture can support the training of social and economic networks. Since 2016, he has been teaching Studio Master together with Antje Buchholz as part of an international master’s program at the Dessau International Architecture Graduate School (DIA), Anhalt University of Applied Sciences in Dessau.

Conor Moloney is an urbanist with a background in architecture, planning, and geography. His doctoral research at University of London (Queen Mary) examines the use of play in contemporary urbanism.

Prijava učešća:
Prijave se prihvataju do 11.06.2018. godine (zbog kasnog poziva, studentima Arhitektonskog fakulteta u Beogradu biće tolerisano kašnjenje sa prijavom do par dana), a za prijavu je potrebno na e-mail adresu ssarch@arh.ukim.edu.mk poslati sledeće:

• Biografija od maksimalno 5 strana A4 formata, PDF (sa fotografijom i e-mail adresom)
  • Portfolio

Izabrani učesnici biće obavešteni do 18.06.2018. putem e-mail adrese.

Kotizacija za ovogodišnju Letnju školu arhitekture iznosi:
9.000 MKD (150 evra) za studente svih fakulteta arhitekture osim glavnog organizatora.

Kotizacija uključuje radionicu, smeštaj, hranu i prevoz na relaciji Skoplje – Lazaropole – Skoplje. Polaznici Letnje škole sami plaćaju troškove prevoza do Skoplja.

Važni datumi:
Rok za prijavu: 11.06.2018.
Objava prihvaćenih aplikanata: 18.06.2018.
Dolazak učesnika u Skoplje;
Prelazak iz Skoplja u Lazaropole pre podneva;
Zvanično otvaranje sednice Ljetne škole uveče: 07.07.2018.
Radionica: 07-15.07.2018.
Odlazak učesnika i transfer u Skoplje: 15.07.2018.

Više informacija o Letnjoj školi arhitekture – Sesija 2018 / Lazaropole možete naći na linku: