Le-Corbusier_by-Willy-Rizzo

Le Korbizje | © Willy Rizzo

Pozivamo Vas na ciklus predavanja Le Korbizje i Srbija, dr Ljiljane Blagojević, koji će se održati 20. i 27. marta 2017. godine u 18.00 časova u Maloj sali Zadužbine Ilije M. Kolarca u Beogradu.

1. ponedeljak, 20. mart 2017. u 18h:
Slike i zapisi Šarl-Eduara Žanrea sa putovanja po istoku

2. ponedeljak, 27. mart 2017. u 18h:
Lekcije iz Le Korbizjeovog pariskog ateljea u ulici Sevr br. 35

Predavač prof. dr Ljiljana Blagojević, arhitekta

Dolazim da ti pričam o vazama,
seljačkim vazama, narodnoj grnčariji.
[…] Prošli smo kroz zemlje u kojima
seoski umetnici majstorski povezuju
boju i liniju, i liniju sa oblikom, i bili
smo bolesni od zavisti!*
*Iz knjige Putovanje na istok (Le Voyage d’Orient) Le Korbizjea, Karpos, Loznica 2008.

Šarl-Eduar Žanre, poznatiji kao Le Korbizje (1887-1965), ostavio je mladalački odvažan, jedar i radoznao književni putopis sa svog višemesečnog krstarenja po Mađarskoj, Srbiji, Rumuniji, Bugarskoj, Turskoj i Grčkoj 1911. godine. Putovanje na Istok Korbizijeu nije poslužilo za još jedan onovremeni „orijentalni narativ“ pun prezrivog čuđenja prema Drugom, nego za otkriće same arhitekture – „veličanstvene igre oblika i jedinstvenog sistema uma“. (Preuzeto sa http://karposbooks.rs/shop/polyphonia/le-korbizje/)