Zaha Hadid Architects, konsultanti za konstrukciju AKT II – Centar Hejdara Alijeva, Baku | Foto © Hufton+Crow

Sa velikim zadovoljstvom vas pozivamo na gostujuće predavanje građevinskog inženjera Hanifa Karae, profesora arhitektonskih tehnologija na Diplomskim studijama dizajna na Harvardu i suosnivača kompanije AKT II. Predavanje će se održati u četvrtak, 24. marta 2016. godine, u 18.00 časova u amfiteatru Arhitektonskog fakulteta u Beogradu.

Hanif-Kara

Prof. Hanif Kara

O predavanju

Na predavanju će, kroz seriju primera, biti reči o kulturi dizajniranog inženjerstva i odnosu arhitekte i inženjera, obrazovanju i praksi, dizajnu i konstrukciji. Interakcije ovih tema su kreirale sjajne projekte i istovremeno postavile pitanja o budućnosti obe discipline i obrazovanju u njihovom oblastima.

Zaha-Hadid-Architects_AKT-II_Heydar-Alijev-Cultural-Centre_01

Biografija

Hanif Kara (Hanif Kara) kombinuje građevinsku praksu sa podučavanjem, trenutno je angažovan kao profesor arhitektonske tehnologije na Diplomskim studijama dizajna na Harvardu. Član je Kraljevske akademije inženjerstva (Royal Academy of Engineering), Kraljevskog instituta britanskih arhitekata (The Royal Institute of British Architects), Institucije građevinskih inženjera (Institute of Civil Engineers), Institucije konstruktera (Institute of Structural Engineering), Upravnog odbora Arhitektonske fondacije (The Architecture Foundation), bivši komesar Komisije za arhitekturu i građevinarstvo (The Commission for Architecture and the Built Environment) i služio je kao član Savetodavne grupe Dizajn za London (The Design for London Advisory Group), u službi gradonačelnika Londona.

Kao Direktor dizajna i suosnivač kompanije AKT II, njegov specifičan pristup vođen dizajnom i interesovanje za inovativne forme, upotrebu materijala i složene analitičke metode su mu omogućile rad na mnogobrojnim nagrađivanim, pionirskim projektima.

Njegovi radovi su široko publikovani uključujući Dizajn inženjerstvo (Design Engineering), retrospektivu prve decenije AKT-a, 2008; Interdisciplinarni dizajn: nove lekcije iz arhitekture i građevinarstva (Interdisciplinary Design: New Lessons from Architecture and Engineering), izdat 2012. u saradnji sa Harvardom; kao i najnoviji rad Oslobođenje dizajna – stvaranje, popravka i revitalizacija konstrukcija (Deliverance of Design – making, mending and revitalising structures), pogled na radove kompanije AKT II od 1996 – 2016. godine.

Odabrani radovi obuhvataju Energetski centar – Olimpijski park (Energy Centre – Olympic Park)  u Londonu, stanicu Nju Strit (Birmingham New Street Station) u Birmingemu, biblioteku u Pekamu (Peckham Library), London, sedište Blumberga (Bloomberg Headquarters) u Londonu, Sentral park most (Central Park Bridge) za Olimpijadu u Londonu, Institut Frensis Krik (The Francis Crick Institute) u Londonu i sedište Nacionalnog trusta (The National Trust Headquarters) u Svindonu.

AKT-II_Canada-Water-Project_02

AKT-II_Canada-Water-Project_01