MostnaKalemegdanu_04_o

Most na Kalemegdanu, maketa | © Richard Deacon, Mrđan Bajić

Most na Kalemegdanu: Projekat pešačkog mosta od kalemegdanske tvrđave do obale Save, 2006–2009.

BINA X – Predavanje

Moderator: Danica Jovović Prodanović
Učesnici: Ričard Dikon (Richard Deacon) i Mrđan Bajić, autori projekta i dr Marko Popović, prof Branislav Mitrović i mr Milutin Folić, gradski arhitekta

Vreme i mesto

/Četvrtak, 28. maj 2015. godine/
/Kulturni centar Beograda, Galerija Artget, Trg republike 5/I/
/18.00 časova/

„Kompleks Beogradske tvrđave i parka Kalemegdan predstavlja spomenik kulture od izuzetnog značaja za Republiku Srbiju i istorijsko je jezgro Beograda skoro 2000 godina. […] Na ovom mestu susreta Istoka i Zapada, njihovog zajedničkog života i vekovnog trajanja, a prepoznavanjem sadašnje funkcionalne potrebe, susretom i radom dvaju umetnika, Ričarda Dikona i Mrđana Bajića, rodila se 2006. godine ideja o realizaciji Mosta na Kalemegdanu, pešačke pasarele nad prometnim saobraćajnicama, koja ponovo povezuje jezgro Tvrđave i obalu reke.

Ovaj projekat delikatnim, neagresivnim gestom, savlađujući nesklad spajanja istorijskog jezgra i savremenog umetničkog rešenja, uspešno povezuje gradske celine: Knez Mihailovu ulicu, glavnu pešačku zonu grada, ambijentalno povezuje sa šetalištima duž Save i Dunava, što je u postojećim urbanističkim okvirima gotovo neizvodljivo, a Beogradsku tvrđavu komunikacijski vraća, funkcionalno i metaforično, do obale reke od koje je danas neprirodno otrgnuta.

Projekat Most na Kalemegdanu podržali su JP Beogradska tvrđava i Grad Beograd u njegovom prerastanju u složen umetnički zahvat.“

Marina Andrić, „Predgovor“ u: Richard Deacon i Mrđan Bajić: Susret. Most na Kalemegdanu: Projekat pešačkog mosta od Kalemegdanske tvrđave do obale Save, 2006/2009 (Beograd: JP Beogradska tvrđava, 2013.), str. 7.

U petak, 29. maja u 13:00 u Dvorani Kulturnog centra Beograda biće prikazan film Ričard Dikon – Nešto između, režija Klaudija Šmid (Claudia Schmid) / Produkcija Bildersturm Filmproduktion GmbH. Ulaz je slobodan, dobrodošli!

MostnaKalemegdanu_03_o

Most na Kalemegdanu | © Richard Deacon, Mrđan Bajić