MVDRA_420_projects_nominated
Mies van der Rohe Award

420 arhitektonska dela takmiče se za nagradu Evropske unije za savremenu arhitekturu – Mies van der Rohe nagrada 2015.

Evropska komisija i Fondacija Mies van der Rohe objavili su listu od 420 nominovanih projekata koji se takmiče za nagradu Evropske unije za savremenu arhitekturu – Mies van der Rohe nagrada 2015.

U nominacijima ima 27% projekata stanovanja, 24% objekata kulture, 11% nominovanih projekata u vezi obrazovanja, 5% projekata poslovnog prostora a ostalih 33% obuhvata pretežno sportske, komercijalne, projekte saobraćaja i urbanizma.

Ovde možete pogledati šest nominovanih projekata iz Srbije koji se takmiče za nagradu:
Mies van der Rohe nagrada 2015: 6 nominovanih projekata iz Srbije

Mies van der Rohe nagrada je inicirana 1987. godine, nakon dogovora između Evropske komisije i skupštine grada Barselone. To je najviše priznanje u evropskoj arhitekturi i dodeljuje se svake druge godine, za završene projekte u tom dvogodišnjem periodu. Deo priznanja je i novčana nagrada u iznosu od 60.000 evra. Osnovni ciljevi nagrade su da se prepozna i pohvali izvrsnost u oblasti arhitekture i skrene pažnju na važan doprinos evropskih stručnjaka u razvoju novih ideja i tehnologija i njihovih klijenata koji ih podržavaju.

Prethodno nagrađeni projekti su:

• Harpa – Reykjavik Concert Hall & Conference Centre; Reykjavik, by Peer Henning Larsen Architects / Teglgaard Jeppesen, Osbjørn Jacobsen; Studio Olafur Eliasson / Olafur Eliasson; Batteríid architects / Sigurður Einarsson
  • Neues Museum, Berlin, by David Chipperfield Architects / David Chipperfield, in collaboration with Julian Harrap
  • Norwegian National Opera & Ballet, Oslo, by SNØHETTA / Kjetil Trædal Thorsen, Tarald Lundevall, Craig Dykers
  • Netherlands Embassy Berlin, Berlin, by OMA / Rem Koolhaas, Ellen van Loon
  • Kursaal Centre, San Sebastian, by Rafael Moneo
  • Car Park and Terminus Hoenheim North, Strasbourg, by Zaha Hadid Architects / Zaha Hadid
  • Kunsthaus Bregenz, Bregenz by Peter Zumthor
  • Bibliothèque nationale de France, Paris, by Dominique Perrault
  • Stansted Airport, London, by Norman Foster + Partners / Norman Foster
  • Banco Borges e Irmão, Vila do Conde, by Álvaro Siza Vieira

Nagrada Arhitekta u povoju (The Emerging Architect Award) sastoji se od 20.000 evra i dodeljuje se arhitektama na početku njihove karijere.

Izdanje Mies van der Rohe nagrade za 2015. godinu predstavlja i novinu, pridodatu arhitektonsku nagradu za mlade talente (The Young Talent Architecture Prize – YTAP) koja će prepoznati najbolje master studentske projekte iz Evrope. Nagrađeni mladi talenti koji započinju svoju karijeru imaće priliku da uspostave profesionalnu mrežu sa nagrađenim pobednikom i finalistima Mies van der Rohe nagrade i izabranim mladim Arhitektom u povoju.

Studenti školske 2014/15 godine, iz oko 40 univerziteta u Evropi, imaće mogućnost da učestvuju u prvom izdanju arhitektonske nagrade za mlade talente (The Young Talent Architecture Prize – YTAP).

EU-Prize-for-Contemporary-Architecture

Sastav žirija takođe uključuje promenu: sada u njemu učestvuje Klijent koji je podržava arhitekturu visokog kvaliteta. Hansjörg Mölk, glavni direktor MPreis-a, investitor mnogih supermarketa u Austriji, koje su projektovali lokalni i evropski arhitekti. Neki od tih projekata su već bili nominovani za Mies van der Rohe nagradu, kao npr. Wenns supermarket koji su projektovali Rainer Köberl i Astrid Tschapelle i Wattens supermarket koji je projektovao Dominique Perrault.

Radovi koji su nominovani za Nagradu su predloženi (priloženi) od nezavisnih stručnjaka iz cele Evrope, kao i od profesionalnih udruženja članova Saveta Arhitekta Evrope, nacionalnih arhitektonskih društava i Savetodavnog odbora Nagrade.

Članovi koji će napraviti uži izbor radova i odabrati finaliste 2015 (do kraja januara 2015-te) biće:
Arhitekte u praksi:

• Cino Zucchi, Predsednik žirija
    Direktor/ Partner, Cino Zucchi Architetti, Milan
  • Margarita Jover
    Direktor/ Partner, Aldayjover architecture and landscape, Charlottesville i Barcelona
  • Lene Tranberg
    Direktor/ Partner, Lundgaard & Tranberg, Copenhagen
  • Peter L. Wilson
    Direktor/ Partner, Bolles + Wilson, Münster

Kritičar arhitekture:

• Li Xiangning
    Prodekan, College of Architecture & Urban Planning, Tongji University, Shanghai

Kritičar arhitekture i predstavnik Upravnog odbora nagrade:

• Tony Chapman
    Predsednik nagrada, RIBA, London

Klijent koji je podržava arhitekturu visokog kvaliteta:

• Hansjörg Mölk
    Glavni direktor MPreis-a, Völs, Tirol

Sekretar žirija (bez prava glasa):

• Giovanna Carnevali
    Direktor fondacije, Fundació Mies van der Rohe, Barcelona.

Koordinator Nagrade (bez prava glasa):

• Ivan Blasi
    Arhitekta.
Mies van der Rohe Award_sculpture

Cilj nagrade

Arhitektura daje značajan doprinos održivoj evropskoj ekonomiji, kao i evropskom kulturnom i društvenom životu, jer u velikoj meri utiče na način na koji ljudi žive, rade i provode slobodno vreme, kao i na kvalitet njihovog života, čak iako svest o tome nije visoka u javnosti.

Cilj nagrade Evropske unije za savremenu arhitekturu – Mies van der Rohe je da istakne skorašnje, odlične primere arhitektonskog stvaralaštva u radovima koji su mlađi od dve godine, a da naglasi da je moderna arhitektura društveno i kulturno ukorenjena u evropskim gradovima i značajna u svakodnevnim životima ljudi.

logofmvdr
creative_europe