CliCCHE book 1

У издању Универзитета у Београду – Архитектонског факултета изашла је из штампе књига CliCCHE Participatory Urban Design међународног тима уредника: Зоран Ђукановић, Јелена Живковић, Владан Ђокић, Предраг Јовановић, Тамара Младеновић, Стефан Славић, Rosalba D’Onofrio, Maria Federica Ottone, Roberta Cocci Grifoni, Elio Trusiani, Timothy Brownlee, Chiara Camaioni, Salvatore Carlucci, Ioanna Kyprianou, Stefania La Grutta, Velia Malizia, Rita Cachado i Caterina Di Giovanni.
Ова књига је настала као интегрални део међународног Ерасмус+ пројекта Climate Change, Cities, Communities and Equity in Health (project code: 2021-1-IT02-KA220-HED-000032223). Сарадници у реализацији ове публикације били су Александра Миловановић, Бошко Дробњак, Teresa Madeira da Silva, Giacomo Ilardo, Salvatore Fasola, Omar Shatarat, Panos Hadjinicolaou, George Artopoulos, Graziano Enyo Marechesani i Arnaldo Bibo Cecchini, а аутори презентованих радова су студенти Универзитета у Београду – Архитектонског факултета са наставних курсева Партиципативни урбани дизајн и Public Art and Public Space: Уметничко обликовање јавних градских простора: Тамара Младеновић, Теодора Живковић, Едита Љаља, Ива Бајић, Јелена Илић, Никола Марковић, Јана Мијаиловић, Филип Мијаиловић, Милица Спајић, Христина Томашевић, Ивана Томић, Ђонић Ведрана, Панић Анђела, Секулић Милица, Трајковић Гордана, Милојевић Милица и Пековић Анастасија. Тотал дизајн публикације и превод на енглески језик урадила је Тамара Младеновић. Рецензенти: Ксенија Лаловић, Нађа Беретић.

Ова књига представља приказ резултата рада Архитектонског факултета Универзитета у Београду током школске 2022-2023. године у оквиру Еразмус+ европског пројекта Climate Change, Cities, Communities and Equity in Health (CliCCHE), који има за циљ да развије и тестира нова искуства у настави и студирању на техничким факултетима европских универзитета у циљу унапређења знања о стратегијама прилагођавања климатским променама и за ублажавање утицаја на здравље људи у оквиру пројеката урбане регенерације. Универзитет у Београду, Архитектонски факултет, током читавог циклуса CliCCHE пројекта (јануар 2022 – јануар 2024), примењивао је принципе и резултате CliCCHE пројекта у редовној настави и истраживању и на тај начин широко промовисао мисију, визију и вредности пројекта CliCCHE у оквиру сопствене академске заједнице. Поред тога, током читавог тог периода, највећи део практичних истраживачких и образовних активности реализован је у граду Ваљеву, локалном академском партнеру пројекта, у перманентној сарадњи са најреферентнијим институцијама из јавног, приватног и цивилног сектора.

CliCCHE партнерство окупља четири академска партнера, један истраживачки центар и четири града из Италије, Кипра, Португала и Србије: Универзитет у Камерину, Камерино, Италија; Универзитет у Београду, Београд, Србија; Национални истраживачки савет, Палермо, Италија; Кипарски институт, Никозија, Кипар; Универзитетски институт у Лисабону, Лисабон, Португал и придружени градови: Град Ваљево, Србија; Сан Бенедето дел Тронто, Италија; Лисабон, Португал; Општина Строволос, Никозија, Кипар.

Књига је доступна у библиотеци Универзитета у Београду – Архитектонског факултета, Универзитетској библиотеци и Народној библиотеци Србије.

Књига је доступна на интернету.

Више о књизи: https://clicche.org/add4-participatory-urban-design-master-studio_school-year-2022-2023/

CliCCHE book 1a

CliCCHE book 2a