Ilustracija

Мирјана Бараћ, истраживач приправник

Миља Младеновић, стипендиста МПНТР, студент докторских студија

Ана Петровић, студент докторских студија

Лабораторија се бави истраживањем односа квалитета живота у граду и дизајна грађеног окружења. Грађено окружење се сагледава као материјални, просторни и културни производ људског рада који делује као физички, функционални и симболички оквир живота, и који се, као такав, прихвата, оспорава, преиспитује и прилагођава различитим људским жељама, потребама и интересима. Полазећи од концептуализације урбаног простора као релацијског, друштвено произведеног и праксом присвојеног и живљеног, и усвајањем еколошке и плуралистичке перспективе у разматрању урбаног живота, афирмише се мултискаларни и интердисциплинарни приступ истраживању односа између човека, природе, друштва и простора. Посебна пажња се посвећује питањима: а) односа урбане форме и природе; б) плурализма употребе и значења урбаног простора, в) карактеристика урбаног окружења као фактора квалитета живота; г) односа својстава урбаног простора и његове употребе, перцепције и доживљаја; д) урбаног активизма и стварања места: оспоравања и присвајања јавних простора, као и оживљавања и доместификације запуштених и напуштених градских простора. Примењују се различити методолошки приступи и истраживачке стратегије, као и традиционалне и експерименталне методе, како би се идентификовали фактори и испитивали елементи, структуре и процеси у грађеном окружењу који доприносе урбаној виталности, здрављу екосистема и благостању људи. Стечено знање се користи као основ за унапређење едукативног процеса и праксе у домену архитектуре и урбаног дизајна, у циљу формирања одговорног окружења које ће бити боље за људе, природу и друштво.