02_MVDR_o
BIG – The Danish Maritime Museum, Helsingør | Foto © Rasmus Hjortshoj

Извор: Wallpaper

Снажни геометријски облици и разноврсност типологија и материјала чине врло узбудљивом овогодишњу листу финалиста за престижну награду Mies van der Rohe Award. Награда која се додељује сваке друге године, организована од стране Европске комисије и Fundació Mies van der Rohe из Шпаније, постоји већ 26 година, а листа од 5 пројеката који се такмиче за част награде је управо објављена.

Номиновани су следећи пројекти:

1. the Ravensburg Art Museum, Равенсбург, Немачка – аутори Lederer Ragnarsdóttir Oei,
  2. the Danish Maritime Museum, Хелсингор, Данска – BIG,
  3. the Antinori Winery, Баргино, Италија – Archea Associati,
  4. the Philharmonic Hall, Шћећин, Пољска – Barozzi / Veiga,
  5. the Saw Swee Hock Student Centre LSE, Лондон, Велика Британија – недавни добитници RIBA Gold Medal – O’Donnell + Tuomey

Mies van der Rohe Award се додељује за изграђене пројекте, а номинације могу бити било које размере или типологије. Одабране институције и стручњаци предлажу најбоље објекте из своје земље, урађене у последње две године – архитекте се не могу директно пријавити за ову награду, што јој подиже репутацију. Укупан број овогодишњих пријава је 420 пројеката. Он је сведен на ужи избор од 40 пројеката, одакле је одабрано 5 финалиста.

Све је у подршци и величању савремене архитектуре, речи су Ђоване Карневали (Giovanna Carnevali), директорке Fundació Mies van der Rohe. Ово је оличено у славном седишту фондације у Барселони, реконструисаном павиљону који је Mies van der Rohe урадио за Светску изложбу 1929. године. „Павиљон представља, на неки начин, почетак модерне архитектуре“, каже Карневали, „Он је ванвременски“.

Свечаност и прослава објављивања овогодишњих добитника Европске награде за савремену архитектуру – 2015 Mies van der Rohe Award одиграће се 8. маја 2015. године у Барселони.

01_MVDR_o
BIG – The Danish Maritime Museum, Helsingør | Foto © Rasmus Hjortshoj
09_MVDR_o
Barozzi / Veiga – The Philharmonic Hall, Szczecin | Foto © Simon Menges