Пројект “DANUrB”: Трећа национална радионица у Смедереву – 26.02.2019.

Студенти слушају излагање водича у Смедеревској тврђави (Фото: Ј. Марић)

Interreg_DANUrB_logo

Група од 25 студената са IV и V године Интегрисаних академских студија архитектуре и наставно особље са предмета ИАСА-48061: СТУДИО М06 Урбанизам – ПРОЈЕКАТ 2018/19 на Архитектонском факултету у Београду, учествовала је 26. фебруара 2019. године на трећој DANUrB – DANube Urban Brand / Дунав као урбани бренд националној студентској радионици у Смедереву.

Ово је била једнодневна теренска радионица. Сви учесници из Београда су посетили неколико важних места у Смедереву и сусрели се са локалним стејкхолдерима, са којима су започели последњу фазу DANUrB истраживања око стратешког развоја града.

Током ове радионице, студенти и њихови ментори су посетили градску кућу, где је била уводна дискусија о стратешким пројектима града, Народни музеј у Смедереву, Смедеревску тврђаву, старо градско језгро и туристички локалитет “Желвоз” у западном насељу Југово као подручје потенцијалне урбане регенерације.

Руководиоци предмета:
др Ева Ваништа Лазаревић, професор и др Александра Ђукић, ванредни професор
Сарадници:
Јелена Марић, асистент, и др Бранислав Антонић, асистент.

DANUrB_Treca_nacionalna_radionica_u_Smederevu_01_opt

Студенти и наставно особље факултета испред Смедеревске тврђаве (Фото: Б. Антонић)
+ кликнути за увећање!

DANUrB_Treca_nacionalna_radionica_u_Smederevu_02_opt

Студенти у припремама за мерење просторне синтаксе (Фото: Б. Антонић)

Пројект: DANUrB – DANube Urban Brand / Дунав као урбани бренд

DANUrB – DANube Urban Brand – Изградња регионалне мреже кроз туризам и образовање ради јачања „дунавског“ културног идентитета и солидарности

Културна мрежа има за циљ да ојача регионални културни идентитет Подунавља и створи заједнички бренд кроз неговање прекограничне културне везе између насеља дуж Дунава и кроз истраживање неискоришћених или скривених ресурса културног и друштвеног капитала у намени бољег привредног и културног бољитка. Главни циљ пројекта је стварање свеобухватне просторно-културне мреже, „Дунавске културне променаде“, која би повезала све заједнице дуж реке, уједињујући их у једну туристичку дестинацију као бренд, нудећи тематске туристичке путеве и развијајући могућности које могу повећати број посетилаца и продужити њихов боравак у овом подручју.

Учесници на пројекту – важни универзитети, истраживачко-развојни центри, локалне самоуправе, невладине организације у области културе, туристичке организације и привредна друштва – ће креирати мрежу и заједничку платформу за рад на културној и туристичкој стратегији да би доказале да урбано брендирање Подунавља може истовремено донети и друштвени и привредни бољитак.

DANUrB_Treca_nacionalna_radionica_u_Smederevu_03_opt

Званичан састанак са Владиславом Живановић Ристовић, главним урбанистом града Смедерева у градској кући (Фото: Б. Антонић)

DANUrB_Treca_nacionalna_radionica_u_Smederevu_04_opt

Студенти у Народном музеју у Смедереву (Фото: Б. Антонић)

Повезани текстови:
Пројекaт “DANUrB”: Извештај са радног састанка у Београду, 22-23.02.2019.
Пројект “DANUrB”: партнерски састанак на Архитектонском факултету у Београду (22-23.02.2019)
Пројект “DANUrB”: прва DANUrB национална радионица у Ђердапу – 30. новембар 2018.
Тим DANUrB пројекта Архитектонског факултета у Београду је добитник награде за најбољи прекогранични пројекат у области културе и културног наслеђа у Србији
Пројект “DANUrB”: Изложба “Јачање културног идентитета на подручју Дунава” – Центар за културу Смедерево
Пројект “DANUrB”: друга национална радионица, у Смедереву, 29. мај 2018.
Пројект “DANUrB”: Радионица у Новом Саду, Бачкој Паланци и Илоку, 06-09. мај 2018.
Пројект “DANUrB”: Прва национална DANUrB радионица у Смедереву, 26. фебруар 2018.
Пројект “DANUrB”: Извештај са радионице у Голупцу, 15-17. октобар 2017.
Пројект “DANUrB”: радионица у Голупцу (15. – 17.10.2017.)
Пројект “DANUrB”: Извештај са истраживачког састанка и студентске радионице (28-30. јун 2017, Штурово–Острогон)
Извештај са радионице: DANUrB пројекат – Стратегије одрживог развоја за Подунавље, (06-10.03.2017, Кремс)
Пројект: DANUrB – DANube Urban Brand / Дунав као урбани бренд
Пројект “Learning Economies”: Радионица са стејкхолдерима на Архитектонском факултету у Београду, 2017.

DANUrB_Treca_nacionalna_radionica_u_Smederevu_06_opt

Обилазак истраживачког полигона, спортског комплекса на Југову у западном делу Смедерева (Фото: Ј. Марић)

DANUrB_Treca_nacionalna_radionica_u_Smederevu_07_opt