Рок за доставу пријава радова за 39. Салон архитектуре 2017. продужен је до 23. фебруара 2017. године!

SalonArhitekture-Kolaz-Nagradjeni-2016

Музеј примењене уметности из Београда позива све заинтересоване ствараоце у области архитектуре да узму учешће на 39. Салону архитектуре који ће се одржати од 29. марта до 30. априла 2017. у галерији Музеја примењене уметности. Салон архитектуре организује Музеј примењене уметности из Београда и представља изложбу радова из области архитектуре. Изложба Салона је међународног карактера.

Рок за доставу пријаве радова је 18. фебруар 2017. године. Сви пријављени радови предмет су селекције жирија, а резултати селекције биће познати ауторима до 03. марта 2017. године.

Свечано отварање Салона, проглашење и уручење награда предвиђено је за среду, 29. март 2017. у 19.00 часова. Салон ће бити отворен до 30. априла 2016. године.

Савет салона архитектуре објављује тему 39. Салона архитектуре под називом “У реалности!”. Овогодишњи Салон архитектуре тематизован је питањем просторног односа између архитекте као ствараоца и појаве – реалности схваћене као актуелна немогућност у односу на актуелно стање ствари у Свету, овде и сада. Придев „реалност“ овде се разуме као опросторено Реално, увек присутно као нека врста пукотине – прекида унутар стваралачког процеса. Другим речима, Реално је нека врста основе за могућност архитектуре које, уједно, стоји као њена немогућност. Следствено томе, како је питање Новог – питање могућности немогућег, то се на овогодишњем Салону за полазну тачку узима Реално, као свеприсутна актуелна формализација која стоји наспрам новине (промене) и, као такво, тесно повезано са стваралаштвом и будућношћу.

Жири ће доделити GRAND PRIX Салона као и награде по тематским областима (категоријама).

Савет Салона архитектуре:
Александар Бобић, Александар Милојковић, Љиљана Милетић Абрамовић, Бранко Станојевић и Татјана Стратимировић

Жири Салона архитектуре:
Душко Филиповски (Grand Prix 38. Салона архитектуре 2016), Ненад Стјепановић, Мирољуб Станковић, Маруша Зорец и Ирена Виденов

Жири 39. Салона архитектуре истовремено је и Селекциони жири.

Повезани текстови:
Награде 38. Салона архитектуре 2016.
Награде 37. Салона архитектуре 2015.
Добитници награда 36. Салона Архитектуре

2015_Moderna_i_Mediteran_book

Пропозиције о учешћу на 39. Салону архитектуре:

Право излагања и учествовања у такмичењу за награде Салона имају сва физичка и правна лица која професионално делују у области архитектуре, као и студенти, без обзира на њихову територијалну припадност и њихове личне особине.

Учесник на Салону не може бити лице које је непосредно ангажовано на реализацији Салона, односно лице које је члан Савета Салона као ни лице које је члан Жирија. Учесник Салона не може бити лице које је у сродству или непосредно сарађује са чланом Жирија у периоду од тренутка јавног позива за Салон до затварања Салона.

У конкуренцији за награде на Салону архитектуре радове могу излагати професионалци и то у следећим категоријама:

1. Архитектура
2. Урбанизам
3. Ентеријер
4. Експеримент и истраживање
5. Публикације
6. Архитектонска критика
7. Архитектонска фотографија
Радови реализовани ван територије Републике Србије биће селектовани и вредновани у категорији – Гост Салона.

Ван конкуренције за награде на Салону архитектуре радове могу излагати професионалци и студенти и то у категоријaма:
8. Конкурсни пројекти
9. Студентски радови

Студенти који наступају са радовима реализованим у оквиру наставних активности морају имати препоруку ментора, односно руководиоца наставног предмета у оквиру кога су израђени радови.

На Салону, по правилу, могу бити изложени радови наведених категорија који су настали или су реализовани у периоду од 2 (две) године које претходе Салону, под условом да нису излагани у истој категорији на претходним Салонима архитектуре.

Каталог ће бити на српском и енглеском језику.

2016_Salon-arhitekture_01b

Grand Prix 38. Салона Архитектуре: Душко Филиповски – ПОСЛОВНО‐СТАМБЕНИ ОБЈЕКАТ, Београд (улица Боре Станковића 17)

Котизација за учешће на Салону се плаћа за радове који су прошли жирирање и селектовани су за излагање. Котизација за учешће на Салону износи 6000 РСД и обезбеђује штампање и излагање једног рада и два примерка каталога. Од 2015. године Музеј примењене уметности је преузео у целости штампање радова за излагање. Трошкови штампе су укључени у износ котизације.

Учесници који излажу у категорији публикације, архитектонска критика уместо котизације остављају Музеју два примерка своје публикације (књига, часопис, текст). Студенти су ослобођени котизације.

Уплата котизације врши се на жиро рачун Музеја 840 – 503668 – 93 позив на број 97 34012017, ПИБ је 100059779 до 11. марта 2017.

Свечано отварање Салона, проглашење и уручење награда предвиђено је за уторак 29. март 2016. у 19.00 часова. Жири ће доделити GRAND PRIX Салона као и награде по тематским областима (категоријама).

Пријава радова вршиће се електронским путем преко web портала Салона:
www.salonarhitekture.rs

Сви пријављени радови предмет су селекције Жирија. Број пријављених радова је неограничен.

• Рок за доставу пријаве радова: 18. фебруар 2017.
• Резултати селекције биће познати ауторима до 3. марта 2017.
• Рок за доставу материјала за каталог: 11. март 2017.
• Рок за доставу материјала за пано: 15. март 2017.
• Свечано отварање Салона, проглашење и уручење награда: 29. март 2017. у 19.00 часова.

Сви пријављени радови предмет су селекције жирија. Број пријављених радова је неограничен.

Контакт:
мр Љиљана Милетић Абрамовић, кустос