Сарадња са ЕТХ из Цириха: одржана радионица ”Beograd Unbuilt – Project for Public Landscape”

Радионица ”Beograd Unbuilt – Project for Public Landscape” (Неизграђени Београд – Пројекат за јавни пејзаж), групни рад у просторијама библиотеке Архитектонског факултета | Фото: Thaïs de Roquemaurel

2018_Beograd_Unbuilt_thumb

Architecture_Of_Territory_logo_opt

Beograd Unbuilt – Project for Public Landscape

Универзитет у Београду – Архитектонски факултет организовао је ван-наставну пројектантску радионицу (17 – 23. март 2018. године) у оквиру сарадње са ЕТХ из Цириха (Студиo Architecture of Territory) која је обухватала посете различитим локацијама у Београду и групни рад у просторијама библиотеке Архитектонског факултета.

Радионица Beograd Unbuilt — Project for Public Landscape (Неизграђени Београд – Пројекат за јавни пејзаж) део је курикулума семестралног програма на првој години Мастер студија Architecture of Territory (Prof. Milica Topalović) на ЕТХ, Цирих, док је за студенте прве године Мастер студија Архитектонског факултета, Београд, ово била ван-наставна активност.

Радионица се састојала из два дела: обиласка предметних локација уз стручно вођење, након чега је уследио рад у групама. Удруженим радом, студенти су промишљали важност и значење, као и могућности којe носе пејзажи јавних простора (public landscapes) као урбани потенцијал за град Београд.

Конкретно, имајући за основ различита културолошка, али и методолошка полазишта, мешовите групе студената истраживале су потенцијале и изазове даљег развоја простора попут: Звездарске шуме, Великог ратног острва, Аде Међице, зеленог појаса уз ауто-пут, падине Кумодраж, језеро Велико блато, као и простор Авале.

2018_Beograd_Unbuilt_05

Обилазак предметне локације уз стручно вођење, након чега је уследио рад у групама. | Фото: Thaïs de Roquemaurel

2018_Beograd_Unbuilt_04

Проучавање пејзажа јавних простора као урбаних потенцијала за град Београд. | Фото: Thaïs de Roquemaurel

Као завршница радионице организована је презентација пред менторским тимовима (ETH Zurich: Prof. Milica Topalović, Assistant Prof, Thaïs de Roquemaurel, Metaxia Markaki, Karoline Kostka, Ferdinand Pappenheim; Универзитет у Београду – Архитектонски факултет: др Павле Стаменовић, доцент, др Наташа Јанковић, истраживач-сарадник, Милош Костић, асистент, Христина Стојановић, асистент), гостујућим критичарима (Универзитет у Београду – Архитектонски факултет: др Марија Милинковић, доцент, др Ана Никезић, ван. професор; Универзитет у Београду – Шумарски факултет: др Драгана Ћоровић, доцент, мр Андрија Тутунџић, стручни сарадник, архитектама Јелена Панчевац и Давор Ереш), као и другим колегама и студентима Архитектонског факултета, а са циљем представљања запажања и предлога развијених у оквиру радионице.

Сама презентација организована је у облику отворене дискусије чији би коментари и отворене теме требало да послуже за даљи рад и развој пројеката (и предлога радионице), како студентима из Београда, тако и колегама из Цириха.

2018_Beograd_Unbuilt_02

Презентација радова и дискусија са тимовима. У центру слике: говори проф. Милица Топаловић са ЕТХ школе, Цирих, ментор радионице. | Фото: Thaïs de Roquemaurel

2018_Beograd_Unbuilt_03

Презентација радова и дискусија са тимовима. Говори др. Ана Никезић, ван. професор – гостујући критичар. | Фото: Thaïs de Roquemaurel