1937_Staro-sajmiste-Beograd

Старо сајмиште, Београд, 1937.

Стручна пракса

Позивамо заинтересоване студенте основних, мастер и докторских студија из Србије и региона да се до 15. марта 2016. године пријаве за праксу током које ће 10. јуна 2016. године, од 11.00 до 17.30 часова, обићи знамените грађевине и културно-историјске целине Београда. Могуће је укључивање у следеће тематске групе које воде специјализовани стручњаци:

1. “Забрањени објекти” – архитектура београдских амбасада (водитељ: Иван Р. Марковић)
  2. Сакрална архитектура Београда (Ана Костић, Ђурђија Боровњак, Ђорђе Мандрапа)
  3. Од Плечника до Хорвата: Словеначки и хрватски и архитекти у Београду (Ален Жунић и Небојша Антешевић)
  4. Вишезначни симболи на фасадама Београда – између мита и стварности (Александар Кадијевић)
  5. Градитељско наслеђе Савске падине (Мирјана Ротер Благојевић, Марко Николић)
  6. Јеврејска градитељска баштина Београда (Тијана Зебић)
  7. Ар Деко стил у Београду (Бојана Поповић)
  8. Јавна споменичка скулптура у урбанизму Београда (Игор Борозан)
  9. Наслеђе Крунске улице (Љиљана Милетић Абрамовић)
  10. Први Београдски сајам и почетак урбанизације Новог Београда (Саша Михајлов, Марина Павловић)
  11. Између романтичарске носталгије и цивилизацијске утопије: Београдски опус Александра Дерока (Александра Илијевски)
  12. Експресионизам у савременој архитектури Београда (Ђорђе Алфиревић)
  13. Трагом делатности Милана Злоковића (Милан Миловановић)
  14. Руски емигранти у архитектури Београда (Јелена Кнежевић)
  15. Између фолклоризма и модернизма: београдски опус Бранислава Којића (Владана Путник)

У свакој групи је на располагању 30 места за полазнике.

Учесници: укупно 450 полазника – 160 студената Филозофског факултета у Београду, 140 студената са Архитектонског и других факултета Универзитета у Београду, 50 студената ФТН из Новог Сада, 100 студената из Ниша, Крагујевца, Загреба, Љубљане, Сарајева и других академских центара у региону.

Hugo-Erlih_Jugoslovenska-udruzena-banka-Beograd

Хуго Ерлих – Југословенска удружена банка, Београд, 1929-1931.

У амфитеатру Филозофског факултета исте вечери (10. јун 2016. године, 19.00-22.00 часова) организује се завршни скуп учесника са тематским панелом Београд и процес урбане обнове – главни предавачи проф. др Ева Ваништа Лазаревић и мр Светлана Димитријевић Марковић (уз учешће водитеља свих група и студената у дискусији).

Joze-Plecnik_Crkva-Sv-Antuna-Beograd

Јоже Плечник – Црква Св. Антуна Падованског, општи изглед из пројекта

Због великог интересовања пријаве ажурно слати на e-mail адресу носиоца подухвата др Александра Кадијевића, редовног професора Филозофског факултета Универзитета у Београду: akadijev@f.bg.ac.rs. У пријави навести име и презиме, e-mail адресу, број индекса, годину студирања матичног факултета и назив одабране групе. PDF литературу о теми групе и дневну маршруту за 10. јун полазници ће од водитеља добити правовремено.

Праксу су подржали: Филозофски факултет у Београду, Студентски парламент Филозофског факултета, Клуб студената Историје уметности, Архитектонски факултет Универзитета у Београду, Завод за заштиту споменика културе града Београда, Музеј примењене уметности, Студио “Алфиревић”, удружење “Дистрикт 6″, архитектонски портал “Суперпростор”, амбасаде Италије, Француске, САД, Чешке Републике, Норвешке и Алжира.

Joze-Plecnik

Јоже Плечник