1937_Staro-sajmiste-Beograd

Staro sajmište, Beograd, 1937.

Stručna praksa

Pozivamo zainteresovane studente osnovnih, master i doktorskih studija iz Srbije i regiona da se do 15. marta 2016. godine prijave za praksu tokom koje će 10. juna 2016. godine, od 11.00 do 17.30 časova, obići znamenite građevine i kulturno-istorijske celine Beograda. Moguće je uključivanje u sledeće tematske grupe koje vode specijalizovani stručnjaci:

1. “Zabranjeni objekti” – arhitektura beogradskih ambasada (voditelj: Ivan R. Marković)
  2. Sakralna arhitektura Beograda (Ana Kostić, Đurđija Borovnjak, Đorđe Mandrapa)
  3. Od Plečnika do Horvata: Slovenački i hrvatski i arhitekti u Beogradu (Alen Žunić i Nebojša Antešević)
  4. Višeznačni simboli na fasadama Beograda – između mita i stvarnosti (Aleksandar Kadijević)
  5. Graditeljsko nasleđe Savske padine (Mirjana Roter Blagojević, Marko Nikolić)
  6. Jevrejska graditeljska baština Beograda (Tijana Zebić)
  7. Ar Deko stil u Beogradu (Bojana Popović)
  8. Javna spomenička skulptura u urbanizmu Beograda (Igor Borozan)
  9. Nasleđe Krunske ulice (Ljiljana Miletić Abramović)
  10. Prvi Beogradski sajam i početak urbanizacije Novog Beograda (Saša Mihajlov, Marina Pavlović)
  11. Između romantičarske nostalgije i civilizacijske utopije: Beogradski opus Aleksandra Deroka (Aleksandra Ilijevski)
  12. Ekspresionizam u savremenoj arhitekturi Beograda (Đorđe Alfirević)
  13. Tragom delatnosti Milana Zlokovića (Milan Milovanović)
  14. Ruski emigranti u arhitekturi Beograda (Jelena Knežević)
  15. Između folklorizma i modernizma: beogradski opus Branislava Kojića (Vladana Putnik)

U svakoj grupi je na raspolaganju 30 mesta za polaznike.

Učesnici: ukupno 450 polaznika – 160 studenata Filozofskog fakulteta u Beogradu, 140 studenata sa Arhitektonskog i drugih fakulteta Univerziteta u Beogradu, 50 studenata FTN iz Novog Sada, 100 studenata iz Niša, Kragujevca, Zagreba, Ljubljane, Sarajeva i drugih akademskih centara u regionu.

Hugo-Erlih_Jugoslovenska-udruzena-banka-Beograd

Hugo Erlih – Jugoslovenska udružena banka, Beograd, 1929-1931.

U amfiteatru Filozofskog fakulteta iste večeri (10. jun 2016. godine, 19.00-22.00 časova) organizuje se završni skup učesnika sa tematskim panelom Beograd i proces urbane obnove – glavni predavači prof. dr Eva Vaništa Lazarević i mr Svetlana Dimitrijević Marković (uz učešće voditelja svih grupa i studenata u diskusiji).

Joze-Plecnik_Crkva-Sv-Antuna-Beograd

Jože Plečnik – Crkva Sv. Antuna Padovanskog, opšti izgled iz projekta

Zbog velikog interesovanja prijave ažurno slati na e-mail adresu nosioca poduhvata dr Aleksandra Kadijevića, redovnog profesora Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu: akadijev@f.bg.ac.rs. U prijavi navesti ime i prezime, e-mail adresu, broj indeksa, godinu studiranja matičnog fakulteta i naziv odabrane grupe. PDF literaturu o temi grupe i dnevnu maršrutu za 10. jun polaznici će od voditelja dobiti pravovremeno.

Praksu su podržali: Filozofski fakultet u Beogradu, Studentski parlament Filozofskog fakulteta, Klub studenata Istorije umetnosti, Arhitektonski fakultet Univerziteta u Beogradu, Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, Muzej primenjene umetnosti, Studio “Alfirević”, udruženje “Distrikt 6″, arhitektonski portal “Superprostor”, ambasade Italije, Francuske, SAD, Češke Republike, Norveške i Alžira.

Joze-Plecnik

Jože Plečnik