Elements of architecture_Venice
Изложба у Централном павиљону у Ђардинијима: ”Елементи архитектуре” (Elements of Architecture) ❘ Фото: Душан Игњатовић

У оквиру 14. Међународне изложбе архитектуре 2014. у Венецији, 7. јуна 2014. године, група наставника и сарадника београдског Архитектонског факултета учествовала је у радионици Use-ReUse: Adaptive Modernism – Biennale Sessions 2014 одржаној у Централном павиљону (Padiglione Centrale), непосредно након церемоније свечаног отварања Бијенала.

Циљ радионице било је критичко преиспитивање модернистичког наслеђа у контексту савремених културолошких, политичких, друштвених и демографских промена, реализовано кроз тематске дискусије и презентације случајева из САД, Израела, Холандије, Италије, Немачке, Пољске, Белгије, Шпаније, Грчке и Србије.

Radinica Use-ReUse_04
Радионица Use-ReUse: Adaptive Modernism – Biennale Sessions 2014 ❘ Фото: Душан Игњатовић

Са Универзитета у Београду – Архитектонског факултета учествовали су: доцент мр Наташа Ћуковић Игњатовић (гост-модератор завршне сесије и презентер теме Use-ReUse: New Belgrade), доцент арх. Душан Игњатовић, Бојана Станковић и Никола Мацут, студенти докторских студија.

Учесницима и гостима је представљен и дистрибуиран тематски зборник Use-ReUse: New Belgrade са текстовима девет наставника и сарадника београдског Архитектонског факултета, а приказана је и трилогија Стамбене зграде Србије/Residential Buildings in Serbia, ауторског тима са нашег факултета. Оба издања су била веома запажена, уз мноштво позитивних коментара на публикована истраживања.

Завршној сесији је присуствовао комесар наступа Србије на Бијеналу арх. Иван Рашковић, ванредни професор београдског Архитектонског факултета, а радионицу је обишао и Рем Колхас (Rem Koolhaas), уметнички директор 14. Бијенала архитектуре у Венецији.

Radinica Use-ReUse_03
Доцент мр Наташа Ћуковић Игњатовић (гост-модератор завршне сесије и презентер теме Use-ReUse: New Belgrade❘ Фото: Душан Игњатовић
publikacije_AF_Venice
Radinica Use-ReUse_01