Четврта међународна академска конференција
Места и Технологије 2017/ Places and Technologies 2017
У корак са технологијама у контексту урбано-руралне синергије
8. и 9. јун 2017. године
Универзитет у Сарајеву – Архитектонски факултет,
Сарајево, Босна и Херцеговина

Универзитет у Сарајеву – Архитектонски факултет и Универзитет у Београду – Архитектонски факултет Вас позивају да учествујете на Четвртој Међународној Академској Конференцији „Места и Технологије 2017“ која се бави темом ”У корак са технологијама у контексту урбано-руралне синергије” – Places and Technologies 2017: Keeping up with technologies in the context of urban and rural synergy. Конференција ће се одржати на Архитектонском факултету Универзитета у Сарајеву 8. и 9. јуна 2017. године.

Добити од учешћа на конференцији, истакнуте на званичној веб страници конференције:
• Сви радови ће бити представљени на конференцији путем PowerPoint презентације и објављени у дигиталном зборнику радова (Conference Proceedings) са ISBN бројем;
• Део најбољих радова ће бити објављен у постконференцијској међународној монографији под називом „Keeping up with technologies in the context of urban and rural synergy“;
• Део најбољих радова ће бити објављен у значајном међународном научном часопису „Простор“ (Thomson Reuters референца); и
• Део најбољих радова ће бити објављен у научном часопису „Facta Universitatis, Series Architecture and Civil Engineering“.

Предаја апстраката до 10. фебруара 2017. године.

Учесници са Архитектонског факултета у Београду, као суорганизатора, учествују под повлашћеним котизацијама.

Повезани текстови:
Свечано отварање међународне конференције: Места и технологије 2016 (Places and Technologies 2016)
Извештај са конференције: Places and Technologies 2015
Извештај са конференције: Places and Technologies 2014

PLACESANDTECH2016_01

Конференција је посвећена скупљању и презентацији знања у вези технологија и окружења, као и са тим повезаним етичким питањима, могућим ризицима, развојним решењима, стручности и дискусији, стављајући у први план све битнији концепт у просторном развоју – синергију између урбаног и руралног.

Наведени елементи упућују на неопходност мултидисциплинарног приступа овом питању, уочавању и образовању веза између технолошког развоја, заштите животне средине, и социо-економских промена. На основу тога програм и истраживање су засноване на знању из неколико академских струка – на инжењерству и техничким наукама, природним и друштвеним наукама.

Основни задаци конференције су постављени у намери да се одговори на питања која се односе на:
• будућност друштва и насељених места;
• стварање одрживих места и њихових садржаја и инфраструктуре у складу са потребама становништва;
• развој установа и законодавства у циљу остварења безбедног, одрживог, ефикасног, привлачног, животног и здравог окружења; и
• стварање повољних развојних услова за иновације и пословање, како би се достигао одговарајући квалитет живота.

Имајући у виду наведене циљеве и задатке, тежи се истраживању и критичком разумевању значаја технологија и дизајна у стварању одрживих места, како у градовима као и у сеоској средини.

Уводна предавања:

• Dr Mattheos Santamouris, Anita Lawrence катедра за архитектуру високих својстава, Школа градитељства, Универзитет Новог Јужног Велса, Аустралија;
  • Dr Francesca Giofrè, Универзитет Sapienza – Архитектонски факултет, Департман за планирање, дизајн и архитектонске технологије, Рим, Италија;
  • Мр.сц Петар Габријелчић, Универзитет у Љубљани – Архитектонски факултет, Љубљана, Словенија;
  • Др Весна Микић, Универзитет у Загребу – Архитектонски факултет, Загреб, Хрватска.

Инфо

Све информације о конференцији, темама, позиву за учешће и регистрацији, доступне су на званичној страници конференције:  http://www.placesandtechnologies.ba/

PLACESANDTECH2016_03

PLACESANDTECH2016_04