УНИВЕРЗИТЕТ У БЕОГРАДУ
АРХИТЕКТОНСКИ
ФАКУЛТЕТ
БУЛЕВАР КРАЉА АЛЕКСАНДРА 73/II, БЕОГРАД
  • en
  • sr

B--bina-rs

ПРОГРАМ ДЕШАВАЊА

Четвртак, 8.5.2014.

19.00
/Културни центар Београда, Поп Уп простор/
Свечано отварање ИX Београдске интернационалне недеље архитектуре 2014. и отварање изложби:

Годишње награде за архитектуру и
Архитектонски и урбанистички конкурси у периоду мај 2013 – април 2014

Организатори: Друштво архитеката Београда (ДАБ) и Удружење архитеката Србије (УАС)
СИВ: Временска капсула
Аутор: Душан Ђорђевић
Простори јавности! Архитектура, урбанизам и интервенције
Према публикацији издавачке куће Гесталтен, Немачка
Концепт и аутори изложбе Јелена Ивановић Војводић и Петокрака, Продукција: БИНА
Учити на примеру Газеле
Аутор: Ханс Невидал, Аустрија
Игло: Скулптура за јавни простор
Аутор: Марлена Хаусегер, Аустрија
Модерна схватања
Продукција: Друштво архитеката Ниша
Фисх ин Оил
Музички програм

Петак, 9.5.2014.

/Архитектонски факултет Универзитета у Београду, амфитеатар/
Knock on Wood (Куцни у дрво), међународна конференција
Куратор и координатор: Наташа Зедник, Норвешка

16.00 – 16.45
Ортопракса, предавање
Туомас Тојвонен и Нене Цубои, НОW оффице, Финска

17.00 – 17.45
Пројекти од дрвета, предавање
Гејр Бренделанд, Бренделанд & Кристофферсен Аркитектер, Норвешка

18.00 – 18.45
Када визије у дрвету сусретну финансијску реалност, предавање
Јеспер Халстрем Ериксен, ААРТ арцхитецтс, Данска

19.00 – 20.00
Дискусија

19.00 – 21.00
/Културни центар Београда, галерија Подроом/

Простори јавности! Архитектура, урбанизам и интервенције, вођење кроз изложбу и представљање пројекта
Софија Боргес, коуредник публикације, Немачка
Више је више, предавање
Ана Попелка и Георг Подушка, ППАГ архитекти, Аустрија

Субота, 10.5.2014.

11.00 – 14.00
/Трг Републике, радионица/
Урбано баштованство
Воде: Дагмар Камоши и Јелена Теофиловић, Аустријски институт Београд

11.00 – 12.30
/Робна кућа Београд, Трг Републике, радионица/
Архитектура и математика: Параметричко пројектовање
Воде: Ксенија Смољанић, Вања Енбулајев и Урош Галовић, Центар за промоцију науке

13.00 – 14.30
/Робна кућа Београд, Трг Републике, радионица/
Архитектура и математика: Параметричко пројектовање
Воде: Ксенија Смољанић, Вања Енбулајев и Урош Галовић, Центар за промоцију науке

13.00 – 16.00
/Пијаце, тргови и паркови општина Врачар, Палилула и Звездара,  радионица/
Хоркестар

Недеља, 11.5.2014.

10.00 – 12.00
/БИНА шетња, Окупљање: Понтон ЈКП Зеленило Београд, узводно од хотела Југославија/
Велико ратно острво
Води: ЈКП Зеленило Београд

12.00 – 14.00
/БИНА шетња за средњошколце,  Окупљање: Трг републике, код Миленијумског сата/
Ја сам Београђанин + Изгубљено – нађено
Воде: Добривоје Лале Ерић, До.цо.мо.мо Србија и Иван Марковић, Дистрицт 6

Понедељак, 12.5.2014.

10.00 – 14.00
/Културни центар Београда, Поп Уп простор, радионица/
Виртуелизација Скандинавског павиљона
Води: Гордана Радонић

18.00
/Улична галерија, отварање изложбе/
Текстуре моје архитектуре
Аутор: Милош Комленић

Уторак, 13.5.2014.

10.00 – 14.00
/Културни центар Београда, Поп Уп простор, радионица/
Виртуелизација Скандинавског павиљона
Води: Гордана Радонић

11.00 – 14.30
/На општини Звездара,  радионица/
Еко-графити
Аутор: ПРОЦЕС едукативна архитектура

16.00 – 17.00
/БИНА шетња, Окупљање: Радио Београд, главни улаз/
Радио Београд
Води: Снежана Ристић

Среда, 14.5.2014.

11.00 – 13.00
/Тиккурила тренинг центар и Колор студио,  радионица/
Тиккурила тренинг: Боје и премази
Води: Тиккурила Зорка Шабац

15.00 – 17.00
/Културни центар Београда, Поп Уп простор, радионица/
Уметничке корекције града
Води: Марко Црнобрња

17.00 – 18.00
/Културни центар Београда, Поп Уп простор, разговор/
Право на град
Води: ТКВ

18.00 – 20.00
/Архитектонски факултет Универзитета у Београду, сала 200, трибина/
Јавни градски простори: Проблеми, модели, перспективе
Учесници: Зоран Ђукановић, Вања Панић, Милена Вукмировић, Нада Јаџић и Весна Гвозденов
Модератор: Владана Путник, До.цо.мо.мо Србија

Четвртак, 15.5.2014.

12.00 – 14.00
Мегатренд универзитет
Студентска радионица
Води: Мартин Џозеф Бери, W Арцхитецтуре & Ландсцапе Арцхитецтуре, САД / реСИТЕ, Република Чешка

18.00
Архив Југославије, отварање изложбе
Архитектура модерне на јавним објектима у Београду, период 1918 – 1941.
Аутор: Вања Панић

Петак, 16.5.2014.

10.00 – 12.00
/Факултет техничких наука Нови Сад/
предавање
Мартин Џозеф Бери, W Арцхитецтуре & Ландсцапе Арцхитецтуре, САД / реСИТЕ, Република Чешка

18.00 – 18.45
/КЦБ, Галерија Артгет/
Зашто јавни простор? – презентација Европске награде за урбани јавни простор
Учесници: Давид Браво Бордас, секретар жирија Награде, Шпанија и Дарко Полић, Србија
Модератор: Иван Куцина

19.00 – 19.45
/КЦБ, Галерија Артгет/
Ко има право на град? Град за све!
предавање
Осаму Окамура, реСите, Република Чешка

20.00 – 20.45
/КЦБ, Галерија Артгет/
Идеје сарадње за градове и пејзаже XXИ века
предавање
Мартин Џозеф Бери, W Арцхитецтуре & Ландсцапе Арцхитецтуре, САД / реСИТЕ, Република Чешка

Субота, 17.5.2014.

11.00 – 19.00
/КЦБ, Галерија Артгет,  радионица/
Остављање, бренд, мапа, бицикли: Будући киоск за остављање бицикала у Београду
Воде: Осаму Окамура, реСите, Република Чешка и Мартин Џозеф Бери, W Арцхитецтуре & Ландсцапе Арцхитецтуре, САД / реСИТЕ, Република Чешка

13.00 – 16.00
/Пијаце, тргови и паркови општина Врачар, Палилула и Звездара, радионица/
Хоркестар

18.00 – 19.00
Програм у оквиру Ноћи музеја
/КЦБ, Ликовна галерија, промоција књиге
СИВ: Палата Савезног извршног већа/
Аутор: Душан Ђорђевић

18.00 – 22.00
/КЦБ, Поп Уп простор,  осликавање мурала/
Графити уживо
Аутор: ТКВ

Недеља, 18.5.2014.

10.00 – 12.00
/БИНА шетња, Окупљање: Главни улаз у Ново гробље/
Алејама Новог гробља
Води: Виолета Обреновић, ЈКП Погребне услуге

14.00 – 16.00
/БИНА шетња (вожња бродом),  Окупљање: Бетон хала/
Савске обале и оно што их спаја
Воде: Марија Мартиновић и Добривоје Ерић, До.цо.мо.мо Србија

16.00 – 18.00
/БИНА шетња,  Окупљање: Шпанска кућа/
Шетња кроз историју Савамале
Води: Симон Марић, Гете герила

Понедељак, 19.5.2014.

19.00
/Универзитет у Београду – Архитектонски факултет, амфитеатар, предавање/
Пејзажи архитектонског образовања: Архитектура, знање и егзистенцијална мудрост
Јухани Палласмаа, Финска

Уторак, 20.5.2014.

11.00 – 14.30
/Дечји културни центар Београда,  радионица/
Еко-графити
Аутор: ПРОЦЕС едукативна архитектура

11.00 – 12.30
/Робна кућа Београд, Трг Републике, радионица/
Архитектура и математика: Параметричко пројектовање
Воде: Ксенија Смољанић, Вања Енбулајев и Урош Галовић, Центар за промоцију науке

13.00 – 14.30
/Робна кућа Београд, Трг Републике, радионица/
Архитектура и математика: Параметричко пројектовање
Воде: Ксенија Смољанић, Вања Енбулајев и Урош Галовић, Центар за промоцију науке

17.00 – 19.00
/Дечји културни центар Београда, радионичка трибина за средњошколце/
Простори јавности
Води: ПРОЦЕС едукативна архитектура

ИНФО
Због последица катастрофалних поплава које су погодиле Србију и читав регион, Влада Републике Србије прогласила је тродневну жалост. Због ванредне ситуације програми предвидјени за период 21-23. маја неће бити одржани.

Среда, 21.5.2014. (ОТКАЗАНО)

11.00 – 13.00
/Тиккурила тренинг центар и Колор студио, радионица/
Тиккурила тренинг: Боје и премази
Води: Тиккурила Зорка Шабац

16.00 – 18.00
/Трг Републике,  радионица/
Урбано баштованство
Воде: Дагмар Камоши и Јелена Теофиловић, Аустријски институт Београд

18.00 – 19.00
/КЦБ, Поп Уп простор, презентација пројеката/
Савамала – много места за културне активности: Активисти, уметници, политичари, Арапи и багери
Представља: Никола Марковић, Удружење грађана Урбани инкубатор
Модел за Савамалу
Аутори: Маја Поповић Врачар и Боба Станић
Коаутори: Даша Спасојевић, Ана Угринић, Милош Кашул Николић и Предраг Милић

Четвртак, 22.5.2014. (ОТКАЗАНО)

11.00 – 12.30
/Робна кућа Београд, Трг Републике,  радионица/
Архитектура и математика: Параметричко пројектовање
Воде: Ксенија Смољанић, Вања Енбулајев и Урош Галовић, Центар за промоцију науке

13.00 – 14.30
/Робна кућа Београд, Трг Републике,  радионица/
Архитектура и математика: Параметричко пројектовање
Воде: Ксенија Смољанић, Вања Енбулајев и Урош Галовић, Центар за промоцију науке

16.30
/КЦБ, Галерија Подроом, вођење кроз изложбу/
Модерна схватања
Продукција: Друштво архитеката Ниша

17.30 – 18.30
/КЦБ, Галерија Артгет, промоције публикација/
БЕЛГРАДЕ.Сцапес:ЛАБ/БиГ Пројецтс
Издавач: Центар архитектуре и Инцентиве Диалогуе Нетwорк
Узбудљиви градови: Креативни менаџмент и ревитализација града
Издавач: Цлио

19.00 – 20.00
/КЦБ, Галерија Артгет, предавање/
Простор, место и атмосфера: Периферна перцепција и емоција у архитектонском искуству
Јухани Палласмаа, Финска

Петак, 23.5.2014. (ОТКАЗАНО)

10.30 – 12.00
/Робна кућа Београд, Трг Републике, радионица/
Градитељке Београда
Воде: Милена Зиндовић и Катарина Алексић, Центар за архитектуру Београд

19.00 – 19.15
/КЦБ, Поп Уп простор/
Свечана додела награда Друштва архитеката Београда

19.30 – 21.00
/КЦБ, Поп Уп простор/
Представљање добитника Гран При 36. Салона архитектуре 2014
Милан Ђурић, Александру Вуја и Милка Гњато
Уводна реч: Љиљана Милетић Абрамовић

Субота, 24.5.2014.

10.00 – 15.00
/Центар месне заједнице Фонтана, Париске комуне 13, Нови Београд/
Активирање Центра месне заједнице Фонтана
Организатори: 3600 Београд, ЦЕУС, Иницијатива за архитектуру и Културфорум

10.00 – 12.00
/Тераса код биоскопа Фонтана, Париске комуне 13, Нови Београд, бесплатни савети архитеката/
Добро јутро комшија! Акција: Питајте архитекту
Координатор: Младен Пешић

12.00 – 13.00
/Тераса код биоскопа Фонтана, Париске комуне 13, Нови Београд, отварање изложбе/
Центар месне заједнице Фонтана
Аутори: Марија Мартиновић и Миодраг Нинић

13.00 – 13.30
/Хол биоскопа Фонтана, Париске комуне 13, Нови Београд, предавање/
Реконструкција биоскопа Фонтана
Ксенија Булатовић и Весна Цагић Милошевић

13.30 – 15.00
/БИНА шетња, Центар месне заједнице Фонтана и Блок 1, Париске комуне 13, Нови Београд/
Центар месне заједнице Фонтана
Воде: Марија Мартиновић и Миодраг Нинић

11.00 – 14.00
/Трг Републике, испред Културног центра Београда, радионица/
Урбано баштованство
Воде: Дагмар Камоши и Јелена Теофиловић, Аустријски институт Београд

13.00 – 16.00
/Пијаце, тргови и паркови општина Врачар, Палилула и Звездара, радионица/
Хоркестар

18.00 – 18.30
/Културни Центар Београда, Поп Уп простор, Трг републике 5, приземље/
Разговор о планирању са водом – актуелни догадјаји у Београду и холандска искуства

18.30 – 18.45
/Културни Центар Београда, Поп Уп простор, Трг републике 5, приземље/
Северни Амстердам и поредјење са Новим Београдом, предавање
Патриција Бајвут, Холандија

18.45 – 19.00
/Културни Центар Београда, Поп Уп простор, Трг републике 5, приземље/
Слободна република Амстердам, пројекција филма

19.00 – 19.30
/Културни Центар Београда, Поп Уп простор, Трг републике 5, приземље/
Отворено планирање у Амстердаму, предавање
Зеф Хемел, Холандија

19.30 – 20.00
/Културни Центар Београда, Поп Уп простор, Трг републике 5, приземље/
Дискусија

20.00 – 20.30
/Културни Центар Београда, Поп Уп простор, Трг републике 5, приземље/
Постсоцијалистички град, предавање
Јус Сегал, Холандија

20.30
/Културни Центар Београда, Поп Уп простор, Трг републике 5, приземље/
Дискусија

Недеља, 25.5.2014.

10.00 – 12.00
/БИНА шетња, Окупљање: Понтон ЈКП Зеленило Београд, узводно од хотела Југославија/
Велико ратно острво
Води: ЈКП Зеленило Београд

14.00 – 15.00
/БИНА шетња, Окупљање: Плато испред улаза у ПЦ Ушће/
Нови Београд: Од плана до стварности
Води: Миодраг Нинић, 360 Београд

17.00 – 19.00
/БИНА шетња, Окупљање: испед зграде Политика/
Урбани џепови
Води: Владана Путник, Дистрикт 6

Уторак, 27.5.2014.

11.00 – 14.30
/Дечји културни центар Београд, радионица/
Еко-графити
Аутор: ПРОЦЕС едукативна архитектура

16.00 – 17.00
/БИНА шетња, Окупљање: Радио Београд, главни улаз/
Радио Београд
Води: Снежана Ристић

Среда, 28.5.2014.

11.00 – 13.00
/Тиккурила тренинг центар и Колор студио,  радионица/
Тиккурила тренинг: Боје и премази
Води: Тиккурила Зорка Шабац

16.00 – 18.00
/КЦБ, Поп Уп простор, радионица/
Цитy Сигнс
Води: Божица Шарић Цвјетковић, Британски савет у Србији

19.00
/Галерија О3ОНЕ,  отварање изложбе/
Изложба архитектуре
Аутори: Миленија и Дарко Марушић

Четвртак, 29.5.2014.

11.00 – 12.30
/Робна кућа Београд, Трг Републике, радионица/
Архитектура и математика: Параметричко пројектовање
Воде: Ксенија Смољанић, Вања Енбулајев и Урош Галовић, Центар за промоцију науке

13.00 – 14.30
/Робна кућа Београд, Трг Републике,  радионица/
Архитектура и математика: Параметричко пројектовање
Воде: Ксенија Смољанић, Вања Енбулајев и Урош Галовић, Центар за промоцију науке

18.00 – 20.00
/КЦБ, Подроом, предавање/
Мали урбанизам
Ханс Невидал и Јан Табор, Аустрија

Петак, 30.5.2014.

10.30 – 12.00
/Робна кућа Београд, Трг Републике, радионица/
Градитељке Београда
Воде: Милена Зиндовић и Катарина Алексић, Центар за архитектуру Београд

19.00 – 19.15
/КЦБ, Поп Уп простор/
Свечана додела награда Друштва архитеката Београда

19.30 – 21.00
/КЦБ, Поп Уп простор/
Представљање добитника Гран При 36. Салона архитектуре 2014
Милан Ђурић, Александру Вуја и Милка Гњато
Уводна реч: Љиљана Милетић Абрамовић

Субота, 31.5.2014.

12.00 – 13.00
/Универзитет у Београду – Архитектонски факултет, атријум, свечано отварање/
Скандинавски павиљон: Центар за уметност и технологију
Аутори: Бренделанд и Кристофершен архитекти, Норвешка
Куратор и координатор: Наташа Зедник, Норвешка

16.00 – 17.00
/Трг републике, представљање резултата радионице/
Хоркестар

17.00 – 19.00
/БИНА шетња (вожња бициклом), Окупљање: Трг републике/
Критична маса
Води: Удружење грађана Улице за бициклисте

Због ограниченог броја места позивамо заинтересоване да се пријаве за шетње на телефон: +381 (0) 64 0679117 и радионице на телефон: +381 (0) 64 0714603.

БИНА задржава право измене програма.