СТУДЕНТИ МАСА И ИАСА У ПОСЕТИ ГРАДИЛИШТУ КАКО БИ ПРАТИЛИ ПРОЦЕС МОНТАЖЕ ПНЕУМАТИЧНЕ КОНСТРУКЦИЈЕ

Gradiliste 1

Група од укупно 50 студената у склопу наставних активности на предметима:

– Историја и теорија 1: Генерисање просторних структура (шифре предмета: МАСА-11020-07 и ИАСА-47020-07) који се реализује на првој години мастер, односно четвртој години интегрисаних академских студија архитектуре и

– Изборни предмет 3: Оптимизација конструктивних система (шифре предмета: МАСА-23050-09 и ИАСА-59050-09) који се реализује на другој години мастер, односно петој години интегрисаних академских студија архитектуре,

заједно са предметним наставником доц. др Јеленом Милошевић, 23. октобра 2019. године посетили су градилиште БW тржни центар Галерија у Београду где су имали прилике да прате процес монтаже пнеуматичне конструкције типа мембране од надуваних елемената (air-inflated). Организацију обиласка градилишта омогућила је компанијаTemme//Obermeier GmbH, експерт у области пројектовања и реализације мембранских структура, која је задужена за извођење радова монтаже пнеуматичне кровне конструкције, уз подршку генералног извођача радова Градине д.о.о. Истог дана Dirk P. Emmer из фирмеTemme//Obermeier GmbH је на Архитектонском факултету одржао предавање о изазовима пројектовања и реализације лаких, неконвенционалних, пнеуматичних конструктивних система, са посебним акцентом на приказу перформанси ЕТЕФ, ПТЕФ, ПВЦ/ПЕС материјала и могућностима њихове употребе у материјализацији архитектонских објеката.

Основни циљ ове посете био је упознавање са технологијом извођења конструктивних система овог типа, иновативним решењима за проблеме пројектовања и изградње објеката од лаких материјала, као и успостављање контакта и консултације са представницима техничко-текстилне грађевинске индустрије који су том приликом студентима пренели део својих практичних искустава.

Gradiliste 5

Gradiliste 6