Окупљање птица изнад шкотско-енглеске границе, 2014. (Starlings in the Scottish Borders) | Picture by: Owen Humphreys / PA Archive / PA Images
“In the context of pollution, carbon emissions, and climate change, the air is an essential public good. Yet air is invisible. It is boundless. It is difficult to control, to own, to divide, and to observe. It belongs equally to everyone in the city, no less shared than traditional fixed public spaces of parks and streets. Air is public space, but it must be claimed and activated.”
// (The Living) David Benjamin & Soo-in Yang, 2010

У оквиру иницијативе Polyark 5: Polyair, Краљевског института британских архитекта РИБА, Архитектонски факултет у Београду организује ван-наставну пројектантску радионицу током летњег семестра школске године 2017/18.

Радионица је осмишљена у виду истраживачко-уметничког пројекта, и одвијаће се према терминском плану у трајању од 15 недеља. Tête-à-tête сусрети наставника и студената предвиђени су сваке недеље у трајању од 2 сата.

Студенти ће кроз истраживачки, уметнички и пројектантски рад испитивати потенцијал архитектонске инфраструктуре за активирање најнижег слоја атмосфере, за освајање и коришћење ваздуха као јавног добра и јавног простора.

Пројекти се могу односити на фиксне инсталације – на фасадама, крововима постојећих објеката, или на чистим отвореним просторима – за слетање дронова, хеликоптера, спортове у ваздуху (кајтбординг, параглајдинг, падобранство, вожња балоном), или на летеће/померљиве структуре за насељавање и освајање тропосфере.

Планирани ток рада састоји се из две повезане целине, истраживачког рада, односно упознавања са релевантним теоријским полазиштима, анализе примера и успостављања односа између архитектонских стратегија, тенденција уметности и технолошких иновација; и пројектантског дела односно израде архитектонско-урбанистичког концепта.

Презентација тематског оквира и самог курикулума, (методологије рада, циљева и очекиваних резултата) се одржава у четвртак 22. фебруара 2018. године, у 17.30 часова, у сали 254, након чега се заинтересовани студенти могу пријавити за учешће.

Радионица је отворена за студенте свих нивоа студија, докторских, мастер и основних. Број студената је ограничен на 10.

Организација и реализација радионице:
мр Бранко Павић, редовни професор, др Ђорђе Стојановић, доцент, Анђела Карабашевић и гости.