EUMIESAWARD_2017_t

356 архитектонских дела такмиче се за награду Европске уније за савремену архитектуру – Mies van der Rohe награда 2017.

Међу њима и 4 номинована пројекта из Србије!

Европска комисија и Фондација Mies van der Rohe објавили су листу од 356 номинованих пројеката који се такмиче за награду Европске уније за савремену архитектуру – Mies van der Rohe награда 2017.
Mies van der Rohe награда је иницирана 1987. године, након договора између Европске комисије и скупштине града Барселоне. То је највише признање у европској архитектури и додељује се сваке друге године, за завршене пројекте у том двогодишњем периоду. Део признања је и новчана награда у износу од 60.000 евра. Основни циљеви награде су да се препозна и похвали изврсност у области архитектуре и скрене пажњу на важан допринос европских стручњака у развоју нових идеја и технологија и њихових клијената који их подржавају.

Чланови жирија ће направити ужи избор од 40 пројеката и одабрати 5 финалиста, пројекте које ће посетити у априлу. Процес ће кулминирати доделом награда 26. маја 2017. године у Барселона павиљону Mies van der Rohe-а, која ће обележити неколико дана отворених врата широм Европе током којих ће локације које су ушле у ужи избор радова бити отворене за јавност.

Листа 356 номинованих пројеката

Номиновани радови по земљама:
Albania, Austria, Belgium, Bosnia Herzegovina, Bulgaria, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Georgia, Germany, Greece, Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Latvia, Lithuania, Luxembourg, Malta, Norway, Poland, Portugal, Romania, Serbia, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, The Netherlands, Turkey, Ukraine, United Kingdom.

Све информације о награди:
www.miesarch.com
www.miesbcn.com

Друштвене мреже:
@EUMiesAward (Facebook, Twitter, Instagram)
@FundacioMies (Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn)
#EUMiesAward2017 #EUMiesAward

2015-MvdRA_Nagradjeni-projekti

Мапа пројеката награђених претходних година (кликнути за увеличање)

Пројекти награђени претходних година:
Philarmonic Hall Szczecin, Szczecin, – BarozziVeiga
• Harpa – Reykjavik Concert Hall & Conference Centre; Reykjavik, Peer Henning Larsen Architects / Teglgaard Jeppesen, Osbjørn Jacobsen; Studio Olafur Eliasson / Olafur Eliasson; Batteríid architects / Sigurður Einarsson
• Neues Museum, Berlin, David Chipperfield Architects / David Chipperfield, у сарадњи са Julian Harrap
• Norwegian National Opera & Ballet, Oslo, SNØHETTA / Kjetil Trædal Thorsen, Tarald Lundevall, Craig Dykers
• Netherlands Embassy Berlin, Berlin, OMA / Rem Koolhaas, Ellen van Loon
• Kursaal Centre, San Sebastian, Rafael Moneo
• Car Park and Terminus Hoenheim North, Strasbourg, Zaha Hadid Architects / Zaha Hadid
• Kunsthaus Bregenz, Bregenz, Peter Zumthor
• Bibliothèque nationale de France, Paris, Dominique Perrault
• Stansted Airport, London, Norman Foster + Partners / Norman Foster
• Banco Borges e Irmão, Vila do Conde, Álvaro Siza Vieira

Повезани текстови:
Mies van der Rohe Award 2015: Barozzi/Veiga – Дворана Филхармоније, Шћећин
Mies van der Rohe Award 2015: Изабрано 5 финалиста
Mies van der Rohe награда 2015: 6 номинованих пројеката из Србије
Mies van der Rohe награда 2015: објављене номинације
Додељена Награда Ранко Радовић 2015

Номиновани пројекти из Србије

1. Фискултурна сала Прве основне школе у Обреновцу

Биро/Архитекта: Јован Митровић
Локација: Обреновац, Србија
Година изградње: 2015.

Кроз процес пројектовања, архитекта Јован Митровић предложио је да се потопи цела маса спортске хале две трећине испод нивоа тла, обезбеђујући већи отворен простор за активности на отвореном за децу. Он је решио проблем утицаја подземне воде на дизајнирање водонепропусног бетонског трупа пет метара дубоко у тлу.

Опширније о пројекту: MATCHBOX Elementary School Sports Hall

Jovan-Mitrovic_MATCHBOX-Elementary-School-Sports-Hall_02

Јован Митровић – Фискултурна сала Прве основне школе у Обреновцу, Србија, 2015. ❘ Фото © Реља Иванић

2. Планинска викендица Дивчибаре

Биро/Архитекта: .exe studio
Локација: Дивчибаре, планина Маљен, Србија
Година изградње: 2015.

Кућа је пројектована као симбиоза два контраста, старог и новог, која на први поглед делује противуречно. Њена двојност се огледа кроз повезивање функције и форме са додатним нагласком на ове асоцијације преко своје материјализације.

Опширније о пројекту: Divcibare Mountain Home

EXE_Divcibare-Mountain-Home_01

.exe studio – Планинска викендица Дивчибаре, планина Маљен, Србија, 2015. ❘ Фото © Реља Иванић

3. House* L – Школа језика

Биро/Архитекта: re:a.c.t/Гроздана Шишовић, Дејан Милановић
Локација: Ваљево, Србија
Година изградње: 2011-2015.

Две различите али комплементарне функције зграде су организоване у секвенцама различитих врста простора и амбијената које се преклапају. Укупан карактер зграде је отворен и привлачан, са циљем да укључи град у живот школе и њене активности.

Опширније о пројекту: House* L – School for Serbian Language and Culture + Hostel

REACT_House-L_01

re:a.c.t – House* L – Школа језика, Ваљево, Србија, 2015. ❘ Фото © Реља Иванић

4. Стамбена зграда у ул. Мике Илића

Биро/Архитекта: Studio Vogaart/Весна Цагић Милошевић
Локација: Београд, Србија
Година изградње: 2016.

Стамбена зграда у ул. Мике Илића, је “урбана вила” и налази се на Дедињу, резиденцијалном делу града Београда. Стамбена архитектура која комбинује теме колективног и породичног становања.

Опширније о пројекту: Residential Building in Mike Ilica Street

Vogaart_Residential-Building-in-Mike-Ilica-Street_02

Studio Vogaart – Стамбена зграда у ул. Мике Илића, Београд, Србија, 2016. ❘ Фото © Ана Костић