Међународна радионица: Паметни и креативни градови за друштво засновано на знању

2015_SMART-CITIES_workshop

Међународна радионица
ПАМЕТНИ И КРЕАТИВНИ ГРАДОВИ ЗА ДРУШТВО ЗАСНОВАНО НА ЗНАЊУ
Универзитет у Београду – Архитектонски факултет
05-09. новембар 2015.

Радионица је јединствена прилика да се покрену нове идеје, нове технологије и нове енергије. Инспирисана је визијом да активира потенцијале Београда и да представи позитивне иницијативе које имају за циљ да подстакну економски, еколошки и друштвено одрживи развој градова у региона.
Радионица ће за истим столом окупити представнике академске заједнице, стратеге, експерте из праксе и студенте.

Анализа и тестирање потенцијала за интегрални урбани развој, укључујући „меке и тврде“ мере у циљу решавања проблема данашњице, али и уз разматрање будућих очекивања и потреба града. Урбани развој данас захтева много флексибилније приступе. Планирање мора бити оријентисано ка практичној примени адаптивног управљања и планирања интегрисаног просторног развоја. У контексту свеукупне економске кризе суочавамо се са многим изазовима, укључујући детаљну анализу урбане инфраструктуре, јавних површина и зелених површина.

У том контексту, пост-социјалистичком периоду у централној и источној Европи карактеристична је потреба за превазилажењем криза ових простора као дела урбане средине земаља Централне и Источне Европе, где је планирање у другој половини двадесетог века имало јаку идеолошку компоненту. Чини се да је више представљало од идеализованих манифест система, него што је било производ реалне процене потреба друштва и реалистичких пројекција будућности. Већина градова су захваћени процесом техничке револуције који је динамичан и често збуњујући. То доводи до неуравнотеженог и неодрживог развоја градова.

Специфичност оквирних услова за регенерацију урбаног простора у земљама у транзицији и нових чланица ЕУ, постали су значајан изазов за њихове системе просторног планирања у више димензија- инструментално, методолошки и филозофски. У условима брзих трансформација у економском и друштвеном систему, у фази транзиције из индустријског у друштво базирано на знању, у комбинацији са ефектима глобалне конкуренције и укупне економске кризе, чини се да је унутрашња способност структуре насеља да настави процес природних трансформација смањена и не може се наставити без спољне интервенције.

Учесници

– Slovak University Of Technology
– University Of Tartu
– ETH Zürich
– Универзитет у Београду – Архитектонски факултет

Организација

Универзитет у Београду – Архитектонски факултет уз подршку
Urban-Think Tank Chair of Architecture and Urban Design, ETH Zurich

Области истраживања

Еколошки оријентисане методологије за развој паметних градова
Интегрални приступ пројектовању и изградњи у контексту развоја паметних градова
Принципи одрживог пројектовања и планирања у контексту употребе нових материјала и технологија грађења
Утицај климатских промена на планирање и пројектовање паметних градова

Циљеви

– Укупни циљеви истраживања јесу да обезбеди смернице за доношење стратешких одлука на политичким и административним нивоима за систематску имплементацију иновативних приступа у урбани дизајн
– Очување културног идентитета, као и концепт постојећег модерног града, његове корисничке групе, естетика и филозофија, потенцијали за очување физичке структуре, али и препознавање начина за поновно програмирање као део континуираног и одрживог процеса планирања

Програм

Четвртак, 05.11.2015._______________

Aмфитеатар, Архитектонски факултет Универзитета у Београду__
16.00 – 17.00
ОТВАРАЊЕ

16.00 – 16.30
УПОЗНАВАЊЕ
16.30 – 17.00
РЕЧ ДОБРОДОШЛИЦЕ
проф. др Владан Ђокић, декан Архитектонског факултета Универзитета у Београду
Pauline Menthonnex Gacaferri, Chargée d’affaires, Амбасада Швајцарске

17.00 – 19.00
Предавања о Београду

17.00 – 18.00
Милутин Фолић (Град Београд)
BELGRADE -TODAY
18.00 – 19.00
Жаклина Глигоријевић (Урбанистички завод Београда)
BELGRADE – SMART CHALLENGES

Петак, 06.11.2015._______________

Скупштина града Београда и Брод Златно срце__
11.00 – 14.00
ОБИЛАЗАК ЛОКАЦИЈА – БЕОГРАДСКО ПРИОБАЉЕ
Обилазак локација бродом омогућава да у непосредном визуелном прегледу развојних потенцијала и изазова развоја приобаља, отпочне дискусија о могућим стратешким правцима развоја.
БЕОГРАДСКО ПРИОБАЉЕ (Ксенија Лаловић)

15.00 – 18.00
ОКРУГЛИ СТО: БЕОГРАДСКО ПРИОБАЉЕ – ПОТЕНЦИЈАЛИ
(Скупштина града Београда)