Danube Ruralscapes пројекат: Извештај са отварања пројекта у Будимпешти
28–30. мај 2025.
Од 28. до 30. маја 2025. године одржан је први партнерски састанак у оквиру међународног истраживачког пројекта INTERREG DANUBE RURALSCAPES на Универзитету за технологију и економију (BME) у Будимпешти.
Архитектонски факултет у Београду један од 15 партнера на пројекту, где учествује шест подунавских земаља са фокусом на седам микрорегиона.
Састанком су започете многе активности у оквиру пројекта, као што су прикази добре праксе обнове, регенерације, заштите културног наслеђа у функцији очувања идентитета руралних подручја дуж Дунава, сарадња са стејкхолдерима и међународне синергије у оквирима других европских пројеката.
Првог дана састанка (28. маја) одржана је обука за менаџере пројектних партерна, као и међународна радионица и конференција под називом „Challenges of rural areas in the Danube Region“ која је кроз представљање примера добре праксе имала за циљ дефинисање тема и проблема које ће бити предмет даљег рада на пројекту.
Другог дана састанка (29. маја) пројектни партнери представили су циљане микрорегионе и учествовали у радионици посвећеној представљању плана рада и разговорима око спровођења пројекта. Други дан завршен је састанком Управног одбора.
У оквиру представљања циљаних микрорегиона, проф. др Александра Ђукић и истраживач-сарадник Никола Митровић са Архитектонског факултета у Београду, заједно су са партнерима из Регионалне развојне агенције Браничево–Подунавље представили микрорегион Голупца који ће бити истраживан кроз стратешке и пилот акције у Србији. У оквиру конференције, сви остали чланови тима са Архитектонског факултета у Београду учествовали су у представљању примера добре праксе: проф. др Александра Ступар, в. проф. др Данијела Миловановић Родић, научни сарадник др Јелена Брајковић, истраживачи-приправници Емилија Јовић и Јована Стефановић и асистент Новак Ђукић. Поред представника факултета, у представљању примера добре праксе учествовали су и представници наших придружених партнера – Агенције за просторно планирање и урбанизам Републике Србије и Савета зелене градње Србије.
Последњег дана састанка (30. маја) организовано је заједничко студијско путовање у долину Ипоља, која ће бити студија случаја водећег партнера из Будимпеште, где су партнери имали прилику да виде примере руралних иновација заснованих на наслеђу – од обновљених пејзажа и локација одрживог туризма до инфраструктуре културе пренамењене локалним материјалима.