ilustracija_ master predavanje

Сала 200 (свечана сала)

Ален Жунић_

Тестирање граница архитектуре

Предавање ће укратко представити методологију пројектовања др. Алена Жунића и његовог бироа Albatross – применљиву како на примерима великих размера као што су цели градови, до појединачних зграда и детаља. Постулат његовог рада је примена холистичког приступа пројектовању, уз обједињавање хибридности и комплексности савременог живота, без поделе на урбанизам и архитектуру. При томе др Жунић настоји да доведе у питање устаљене тезе и тестира нове креативне границе, са циљем дефинисања јединственог идентитета решења за сваки пројекат. Како ће предавање показати, пројекти Жунићевог бироа засновани су на специфичној методи пројектовања – research design – истовременом и еквивалентном споју науке и уметности, чињеница и утопије, прагматичности, функционалности и идеализма. Пројектантска решења тако настају не као одговор на питање „шта је данас могуће, а да пре није било?“, већ „шта ће тек бити могуће, а да данас и не знамо да ће нам требати?“

www.albatross.hr

биографија

Доц. др. сц. Ален Жунић, MDesS, маг. инг. арх. [Архитектонски факултет Свеучилишта у Загребу]

Ален Жунић, архитекта и урбаниста, магистрирао је на Harvard GSD-u и MIT-u Cambridge, докторирао на АФ ​​у Загребу, са постдокторским усавршавањем на ETH_gta Institute Zürich. Радио је као гостујући истраживач на Columbia University NYC_Academy for Advanced Studies, а тренутно је доцент на Архитектонском факултету у Загребу. Оснивач је и директор иновативног Albatross – Architecture + Reseach Officea, са бројним наградама освојеним на архитектонско-урбанистичким конкурсима. Осим пројектовањем бави се и научним истраживањем, за шта је награђен највишим признањима попут Награде Града Загреба, Награде ”Ранко Радовић” и Награде ” Vera Johanides” за најбољег младог научника у Републици Хрватској. Објавио је 15 ауторских и уређивачких књига, као и бројне истраживачке чланке и студије.