Овде можете погледати резултате конкурса: (20.07.2016)
WINNERS ANNOUNCED: Syria: Post-War Housing

Међународни идејни конкурс за студенте и младе архитекте покренут је како би се истражили нови концепти становања за будућност послератне Сирије. Грађански рат у Сиријској Арапској Републици, који је започет 2011. године, створио је највећу избегличку кризу након Другог светског рата. Према подацима UNHCR, више од 4 300 000 људи је напустило земљу и побегло у Турску, Либан, Јордан, Ирак и сада Европу. Док су светски лидери у потрази за међународним решењем грађанског рата у Сирији, многи Сиријци се радују прилици за повратак својим домовима чим се рат заврши.

Од учесника конкурса се тражи да предложе решење за кризу недостатка стамбеног простора која ће утицати на ратом растрзану државу, како који град буде ослобођен и избеглице почну да се враћају кући. Услови живота у постојећим избегличким камповима и привременим објектима широм Европе и осталих земаља су углавном нехумани, стварајући очај код избеглица јер они немају чему да се врате, с обзиром да су сиријски градови у рушевинама те немају шта да понуде људима који су у њима некада живели.

Кључни део новог концепта становања мора бити стварање таквих животних услова који би привлачили повратак расељених Сиријаца. Људи који су провели године у привременим склоништима и адаптираним објектима, ће тражити „чврсто тло“ да започну свој нови живот. Нови стамбени концепт би требало да трајно смести људе у потрази за новим домом и постане нова страница сиријске историје.

2016_Syria_Post-War-Housing_01

Фото © Hosam Katan / Reuters

Програм и локација
Нема ограничења у избору величине стамбеног блока или његове локације у оквиру граница Сирије. Циљ је омогућити максималну слободу свим учесницима да развију пројекат на најкреативнији начин и помере границе послератног становања. Поред тога, очекује се детаљна шема најмање или типичне стамбене јединице(а) и принципи њихове организације у оквиру великих група.

Од учесника се тражи да:
• Представе нови стамбени концепт за послератну Сирију који ће у кратком року дати квалитетно решење за масовно социјално становање, са животним веком од најмање 50 година
• Одаберу или развијену или неразвијену локацију
• Дефинишу приступ постојећим објектима (оштећеним или уништеним)
• Омогуће флексибилност и прилагодљивост стамбеног простора/објеката током времена
• Узму у обзир локалну изградњу и животну културу
• Минимизирају потрошњу енергије применом иновација на пољу одрживог дизајна

Више информација може се наћи у Распису конкурса.

Важни датуми:
Објава конкурса: 01. фебруар 2016.
Почетак регистрације учешћа: 08. фебруар 2016.
Рок за подношење питања: 29. фебруар 2016.
Рок за објаву одговора на постављена питања: 07. март 2016.
Рок за пријаву учешћа: 23. април 2016, 23.59h по локалном времену тима
Рок за предају радова: 08. мај 2016, 23.59h по локалном времену тима
Жирирање радова: 16. мај – 24. јун 2016.
Објава резултата конкурса: 18. јул 2016.
Датум почетка изложбе селекције најбољих радова биће накнадно објављен.

Право учешћа:
Конкурс је отворен за архитекте, студенте, инжењере и дизајнере, а добродошли су мултидисциплинарни тимови.

Награде:
Укупан фонд награде је 6000 евра
1. награда: 3000 евра + сертификат
2. награда: 2000 евра + сертификат
3. награда: 1000 евра + сертификат
Похвала: 7 награда + сертификат

Све информације можете погледати на званичној страници конкурса:
Syria: Post-War Housing Competition

2016_Syria_Post-War-Housing_02