Obaveštenje za studente II godine MAS 2016/17 (13.06.2017)
STUDIJSKI PROGRAMI: Arhitektura, Unutrašnja arhitektura i Integralni urbanizam
Obaveštavaju se studenti druge godine MAS da su objavljeni Finalni raspored odbrana i Protokol o polaganju završnog rada. Dokumente možete preuzeti ovde:

Master završni rad 2016/17: FINALNI RASPORED ODBRANA – ver. 3 (ažurirano 29.06.2017) NOVO Master završni rad 2016/17: PROTOKOL O POLAGANJU ZAVRŠNOG RADA

Obaveštenje za studente II godine MUAD 2016/17 (01.02.2017)
Spiskovi studenata za predmete MUAD-24021: MASTER TEZA, MUAD-24022: MASTER PROJEKAT i MUAD-24023: MASTER ZAVRŠNI RAD – 2016/17:
MUAD-24022: MASTER PROJEKAT spiskovi

broj šifra______ Master akademske studije Unutrašnja arhitektura 2016/17
II godina – 4. semestar

MASTER RAD
29 MUAD-24021

MASTER TEZA

30 MUAD-24022

MASTER PROJEKAT

31 MUAD-24023

MASTER ZAVRŠNI RAD

DOKUMENTI

PROTOKOL o realizaciji nastave na studijskoj celini MASTER ZAVRŠNI RAD (master teza, master projekat i master završni rad) PRAVILNIK o realizaciji nastave na studijskoj celini MASTER ZAVRŠNI RAD (master teza, master projekat i master završni rad)

Lista izbornih projekata:

201617_MUAD-24021-01-MASTER-TEZA-KORDIC_o

Davide D’Elia – Antivegetativa, instalacija koja istražuje protok vremena, Rim, 2013. | Foto © Davide D’Elia

RE:KOLEKCIJA

dr Milena Kordić, docent

Reprogramiranje nasleđenih urbanih vila (u bivšim rezidencijalnim, a danas centralnim delovima grada) nosi izazov otvaranja privatnog, nedostupnog, a time i delimično “tajnog” prostora. Postupak istraživanja postojećeg, nasleđenog materijala podrazumeva otkrivanje i identifikaciju tragova nekadašnjih scenarija života i njima pripadajućih fragmenata prostora i programa. Ova mreža fragmenata gradi platformu za nove mogućnosti upotrebe prostora, posebno kada se kao zadatak postavi da program treba da se kreće u sferi javnog: od turističkih/avanturističkih (hotela/hostela), preko kulturnih (biblioteka, muzeja) do komercijalnih namena.

Transformaciju vile projektovane za svakodnevnu upotrebu, privatnog i subjektivnog sveta u poligon za otvaranje novih veza između ljudi u javnom prostoru grada, istražićemo kroz projekat rekonstrukcije i enterijera Kuće Flašar u ul. Kornelija Stankovića 1 ili vile u Krunskoj ulici broj 68.

Zahtev da se od privatnog, specifičnog i subjektivnog krene ka deljenom, opštem i objektivnom, obavezuje da novi programi proisteknu iz autentičnih, već postojećih kvaliteta i kapaciteta i da se time izbegne nepažljivo nametanje bezličnih, globalnih i površnih programa koji tvore “nemesta” (prostore bez identiteta). Polazak od subjektivnog i ličnog, metodološki daje čitav skup “neobičnosti” koje su već ušle u proces transformacije (vile se trenutno koriste za programe kulture, zabave (tajne novogodišnje žurke) ili edukacije) i vodi ka izgradnji originalnog i autentičnog programa.

Tematski okvir zadatka usmerava na istraživanje nastanka enterijera kao discipline kroz izučavanje koncepta “kolekcije” (W. Benjamin). Lična istorija i identitet stanovnika prema ovim idejama, projektuje se, ali i drži na okupu putem “kolekcija” predmeta i elemenata u unutrašnjem prostoru. Kao istorijsku referencu za teorijski deo rada na zadatku istražićemo koncept “kabineta kurioziteta” (cabinet of curiosity, kunstroom, wonder-room).

201617_MUAD-24021-01-MASTER-TEZA-MILINKOVIC_o

Golubac, fragment srednjovekovnog utvrđenja | Foto: Marija Milinković

GRAD GOLUBAC: STUDIJE I PROJEKAT UNUTRAŠNJE ARHITEKTURE

dr Marija Milinković, docent

Prostorni i tematski okvir Master programa je ‘Grad Golubac’, istovremno jedno od najvećih i najbolje očuvanih srednjovekovnih utvrđenja na Dunavu, savremeno naselje sa oko 1600 stanovnika, naziv hotela na glavnom gradskom trgu, i naziv naučne studije koju je 1951. godine objavio Aleksandar Deroko u izdanju Srpske akademije nauka i umetnosti.

U kontekstu aktuelnih radova na restauraciji i adaptaciji utvrđenja za potrebe savremenog turizma, kao i planiranih pratećih građevinskih radova u njegovom neposrednom i širem okruženju, studenti će se baviti problemom unutrašnjeg arhitektonskog prostora namenjenog kreativnom radu u slobodnom vremenu.

201617_MUAD-24021-01-MASTER-TEZA-RAJKOVIC_o

Crtež: Igor Rajković

HIBRID_KM10

arh. Igor Rajković, docent

Cilj završnog projekta je objedinjavanje svih stadijuma istraživačkih i projektantskih postupaka koji se izučavaju u okviru Master akademskih studija Unutrašnja arhitektura.

Temom HIBRID_KM10 se otvara pitanje tumačenja hibrida u arhitekturi unutrašnjeg prostora, kao i njegove uloge u kreiranju inicijalnih tačaka koje mogu biti uzrok daljih transformacije van granica u kojima se interveniše.

Proces se sastoji od analize konteksta i specifičnosti koje nosi predložena lokacija, kao i prikupljanja i obrade validnih podataka potrebnih za formiranje kritičkog stava. Analizom relevantnih primera iz arhitektonske prakse, promišljeno se proverava kroz realnu komponentu, a čitav proces istraživanja se zaokružuje formiranjem okvira za dalji rad na projektu.

Analizom zadate teme definiše se projektni zadatak, koji se praktično proverava kroz potencijale koji prostorni okvir omogućava. Analitičko razmišljanje, sagledavanje osobenosti i potencijala prostora predstavlja prvi deo projektantskog procesa. Drugi deo procesa se ogleda u sagledavanju realne granice intervencije, odnosno, posledica delovanja i onoga što novoformirani prostor može inicirati.

Master završni rad predstavlja korak kojim se zaokružuje celokupan rad na Master studio projektu, u kome student pokazuje stepen savladanih znanja i veština koje odgovaraju postavljenom zadatku.

KURIKULUM: Master teza KURIKULUM: Master projekat KURIKULUM: Master završni rad

© [2013 - 2018] Univerzitet u Beogradu - Arhitektonski Fakultet | University of Belgrade - Faculty of Architecture