ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА СТУДЕНТЕ I ГОДИНЕ МАС АРХИТЕКТУРА 2016/17

7. МАСА-12020-07: Теоријске основе урбаног менaџмента

Листа изборних предмета:

201415_MASA-12020-02_Savremeni-principi-ocuvanja-graditeljskog-nasledja_o

Трајанова тржница у Риму. Након ревитализације добила је намену музеја | Фото: др Мирјана Ротер Благојевић

МАСА-12020-02: ИСТОРИЈА И ТЕОРИЈА 2:
САВРЕМЕНИ ПРИНЦИПИ ОЧУВАЊА ГРАДИТЕЉСКОГ НАСЛЕЂА

др Мирјана Ротер Благојевић, ванредни професор

Стицање сазнања о историјским и савременим теоријским приступима везаним за проучавање, заштиту и обнову градитељског наслеђа, савремене принципе, препоруке и повеље из области заштите и презентације културне баштине, као и принципе везане за савремени приступ изградњи и регенерацији историјских амбијената, што ће допринети формирању теоријске подлоге за развијање креативних способности студената и компетентности за критичко мишљење, стварање властитог концепта и приступа очувању културног и градитељског наслеђа.

КУРИКУЛУМ: САВРЕМЕНИ ПРИНЦИПИ ОЧУВАЊА ГРАДИТЕЉСКОГ НАСЛЕЂА

MASA-12020-03-ANTICKO-NASLEDJE-U-REGIONU_o

Римски стадион, Пловдив, Бугарска | Извор

МАСА-12020-03: ИСТОРИЈА И ТЕОРИЈА 2:
АНТИЧКО НАСЛЕЂЕ У РЕГИОНУ

др Гордана Милошевић-Јевтић, доцент

Дефинисање просторног и историјског оквира настанка античког градитељства у региону и место провинцијалне архитектуре у општем развоју римске архитектуре. Упознавање студената са савременом научном методологијом проучавања античког наслеђа на примеру археолошких налазишта у Србији и региону. Аналитички приступ обради података изабраних појединачних објеката или целине, са посебним акцентом на компаративној анализи историјских извора, писане и археолошке и архитектонске грађе. Реконструкција античког наслеђа у коме је изражен војни, економски, сакрални, јавни и приватни аспект и идеолошко значење комплекса резиденцијалног и церемонијалног карактера.

КУРИКУЛУМ: АНТИЧКО НАСЛЕЂЕ У РЕГИОНУ

201415_MASA-12020-04-Fizika-zgrade-energija-u-zgradama_opt

Енергија у зградама | Фото: Душан Игњатовић

МАСА-12020-04: ИСТОРИЈА И ТЕОРИЈА 2:
ФИЗИКА ЗГРАДЕ: ЕНЕРГИЈА У ЗГРАДАМА

др Александар Рајчић, ванредни професор

Упознавање са карактеристичним проблемима из домена физике зграде који на различите начине третирају питање енергије у зградама и директно су повезани са аспектом угодности боравка, односно, топлотног и ваздушног комфора. Осим бољег разумевања корелације између начина материјализације омотача зграде, њене волуметрије и оријентације и њених енергетских својстава, стечена знања треба да омогуће студенту да овлада основним знањима неопходним за прорачун и проверу релевантних карактеристика зграде, односно њеног омотача као полазних елемената у поступку прорачуна укупних енергетских перформанси зграда.

КУРИКУЛУМ: ФИЗИКА ЗГРАДЕ: ЕНЕРГИЈА У ЗГРАДАМА

201617_MASA-12020-05-PROJEKTOVANJE-I-PRORACUN-KONSTRUKCIJA-3_o

Фото: др Милан Глишић

МАСА-12020-05: ИСТОРИЈА И ТЕОРИЈА 2:
ПРОЈЕКТОВАЊЕ И ПРОРАЧУН КОНСТРУКЦИЈА 3

др Радојко Обрадовић, доцент

Основни циљ је да се студенти обуче у пројектовању и извођењу фундирања архитектонских објеката, као и упознавање студената са принципима пројектовања конструкција архитектонских објеката у сеизмичким зонама.

КУРИКУЛУМ: ПРОЈЕКТОВАЊЕ И ПРОРАЧУН КОНСТРУКЦИЈА 3

201415_MASA-12020-06_o

Фото: Јелена Живковић

МАСА-12020-06: ИСТОРИЈА И ТЕОРИЈА 2:
ТЕОРИЈА УРБАНОГ ДИЗАЈНА

Наставници:
др Јелена Живковић, ванредни професор

Предмет се бави сагледавањем различитих приступа разумевању природе, сврхе, улоге и садржаја урбаног дизајна у релацији са економским, друштвеним, културним и природно-еколшким условима урбаног развоја. Циљ курса је упознавање студената са теоретским концептима, темама и дилемама урбаног дизајна.

КУРИКУЛУМ: ТЕОРИЈА УРБАНОГ ДИЗАЈНА

201415_MASA-12020-07_o

Фото: Урош Радосављевић

МАСА-12020-07: ИСТОРИЈА И ТЕОРИЈА 2:
ТЕОРИЈСКЕ ОСНОВЕ УРБАНОГ МЕНАЏМЕНТА

др Урош Радосављевић, ванредни професор

Традиционални урбанистички планови користе се у управљању урбаним развојем на локалном нивоу. Урбанизација, социјална и економска поларизација и фрагментација друштва ограничени су традиционалним инструментима планирања. Такви изазови и релације између управљања територијом и производње простора захтевају урбани менаџмент и инструменте за операционализацију интереса друштвено-економских играча у креирању интегралних решења у стварању квалитетних места са праведним исходима. Студенти анализирају одабрани инструмент урбаног менаџмента из европског и српског контекста кроз употребу и ефекте у реалним ситуацијама.

КУРИКУЛУМ: ТЕОРИЈСКЕ ОСНОВЕ УРБАНОГ МЕНАЏМЕНТА

© [2013 - 2018] Универзитет у Београду - Архитектонски Факултет | University of Belgrade - Faculty of Architecture