UNIVERZITET U BEOGRADU
ARHITEKTONSKI
FAKULTET
BULEVAR KRALJA ALEKSANDRA 73/II, 11120 BEOGRAD
  • en
  • sr

Modul M7 – Projektantska radionica

CILJ NASTAVE NA MODULU:
Osnovni cilj je razvijanje kreativnosti i lateralnog odnosa prema projektantskom procesu. Iskustvo koncentrisanih projektantskih radionica pruža mogućnost studentima da razviju sposobnosti brzog i efikasnog donošenja projektantskih odluka. Program radionica doprinosi i sticanju dodatnih znanja o „lepim“ i „primenjenim“ umetnostima, u meri u kojoj one vrše uticaj na kvalitet arhitektonskog projekta.

POTREBNA PREDZNANJA:
Nisu potrebna specifična predznanja. Očekuje se interesovanje studenta za ponuđene teme.

NAZIV PREDMETA:
MODUL M7 – Projektantska radionica: Kurs M7.3. – Radionica 3, 2 ESPB

GODINA STUDIJA:
II godina – 3. semestar Master akademskih studija Arhitektura – 2014/15.

Mgm-logo_opt

Metro-Goldwyn-Mayer Studios Inc. logo – BIENNALE ON/OFF

Kurs M7.3. – Radionica 3:
BIENNALE ON/OFF

Nastavnik:
dr Vladimir Milenković, docent
(kabinet 345a)

Identifikovati, tumačiti i predstaviti arhitekturu prostora u kojem se održava Venecijansko bijenale u formi kratkog video zapisa (film, sekvenca). Temu formulisati u odnosu na prostorni okvir percepcije postojeće arhitekture izvan (nezavisno od) prostora i vremena održavanja izložbe. Sadržaj video zapisa treba da bude u funkciji izabranog i imenovanog postupka kojim je tematizacija ovog zadatka ostvarena: kao metod, kao instrument, kao tehnika ili kao model.

KURIKULUM: BIENNALE ON/OFF
201415_M7.3_R_V.Djokic_ilustracija_o

Ulcinj plaže

Kurs M7.3. – Radionica 3:
HORIZONTI – JAVNI PROSTORI KRAJNJEG JUŽNOG DELA JADRANSKOG PRIOBALJA

Nastavnik:
dr Vladan Đokić, redovni profesor

Međunarodna radionica „Horizonti – Javni prostori krajnjeg južnog dela jadranskog priobalja“  realizuje se u saradnji Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Beogradu; Šumarskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, odseka za Pejzažnu arhitekturu; Arhitektonskog fakulteta iz Ljubljane, kao i Arhitektonskog fakulteta iz Podgorice. Radionica se fokusira na mogućnostima vizuelne transformacije i unapređenju javnih prostora priobalja, a realizuje se na području 5 kritičkih prostora Ulcinja koji su prepoznati kao oblasti potencijalnih investicija: Ada Bojana, Velika Plaža, Valdanos, Ulcinjska solana, kao i Šaško jezero. Zadatak je da se predloži program i sagledaju mogućnosti rekonstrukcije i aktiviranja javnih prostora (parkova, ulica, rekreativnih prostora…) navedenih oblasti. Kroz vizuelizaciju koncepata predlažu se prostorne i programske transformacije javnog prostora priobalja Ulcinja.

Prijavljivanje na e-mail: marija.cvetk1@gmail.com

KURIKULUM: HORIZONTI – JAVNI PROSTORI KRAJNJEG JUŽNOG DELA JADRANSKOG PRIOBALJA

Foto: Marko Gligorov – Detalj fasade – stambeni objekat u ulici Augusta Cesarca 21 u Beogradu. Autor objekta: Dragan Marčetić

Kurs M7.3. – Radionica 3:
PROJEKAT – OBJEKAT – DETALJ

Nastavnik:
arh. Dragan Marčetić, docent

U okviru projektantske radionice Projekat-Objekat-DETALJ prepoznaćemo specifičnost i problemske situacije svojeg projekta izražene kroz detalj i angažovano, analizirajući, vrednujući primere izvedene arhitekture odnosno upotrebivši preporuke proizvođača sastaviti projekat radionice. Na ovaj način prevazilazimo okvire projekta koji razvijamo u okviru studija i izletom u realni, izvedeni svet dodatno utičemo na kvalitet projekta koji stvaramo.
Uočavanjem adekvatnih i konkretnih detalja izvedenih objekata, odnosno preporuka proizvođača materijala i sistema za izgradnju, daljim povezivanjem, vrednovanjem i analizom istih sa problematikom projekta na kojem radimo, stvorićemo projekat radionice čije je konačno ishodište u detalju.
Detalj je direktno vezan za projekat, on je sastavni deo njega i radionica je nastavak procesa projekta sa jedne strane, a sa druge strane je edukativni proces takođe.

KURIKULUM: PROJEKAT – OBJEKAT – DETALJ
kurs_thumb_1 copy

Kurs M7.3. – Radionica 3:
KONCEPT / MODEL / TEKST

Nastavnik:
arh. Dejan Miletić, vanredni profesor

Radionica će se baviti problematizacijom uloge arhitektonskog modela i teksta u formiranju arhitektonskog koncepta, kao i u definisanju odnosa prema konkretnom projektantskom zadatku. Studenti će u dogovoru sa nastavnikom razrađivati konkretni projektantski zadatak kroz izradu niza modela i tekstova kojima će definisati svoj autorski stav. Rezultat će predstavljati umrežavanje grafičkih priloga – fotografija modela i tekstova koji će zajedno formirati autonomno koncipiran rad.

KURIKULUM: KONCEPT / MODEL / TEKST
201415_M7.3_R_DMiljkovic_o

Kurs M7.3. – Radionica 3:
MODELOVANJE SCENE

Nastavnik:
arh. Dejan Miljković, redovni profesor

Zadatak radionice Modelovanje scene je izrada fizičkog modela (makete) u odnosu na temu koja se obrađuje na Studiju M6. Ispitivanjem kompleksnih odnosa volumena, struktura i funkcija, kroz izradu fizičkih modela, definišu se specifični pristupi rešavanja savremenih projektantskih problema.

KURIKULUM: MODELOVANJE SCENE
1314_M7.3_Radionica - AVuja2014-15
Foto: ‘Untitled (Brief Encounter)’ © Gregory Crewdson

Kurs M7.3. – Radionica 3:
ANALIZA ARHITEKTONSKE REPREZENTACIJE

Nastavnik:
arh. Aleksandru Vuja, vanredni profesor

Cilj radionice je da se uspostavi relacija arhitektonskog projekta i ključnog seta artefakata koji reprezentuju odnos arhitekture i koncepta. Reprezentacija nikada nije neutralan alat ili jednostavno prikaz objekta. Ograničenja vizuelizacije arhitektonskog projekta na standardni niz priloga iziskuje njihovo preispitivanje ili korišćenje velikog potencijala drugih medija.

KURIKULUM: ANALIZA ARHITEKTONSKE REPREZENTACIJE
201415_M7.3_R_DVasiljevicTomic_o
Foto: D. Ćirić – Rosa Barba, The Mute Veracity of Matter II (MAXXI Rome, 2014)

Kurs M7.3. – Radionica 3:
SINGULARNOST(I): KOLEKCIJA

Nastavnik:
dr Dragana Vasiljević Tomić, vanredni profesor

Definisati dokumentarna i umetnička dela/objekte (autore) koji će predstavljati dominantni reprezentativni izlagački materijal (sadržaj stalne ili privremene postavke muzeja). Osmisliti prostorne scene i sekvence kojima su ova dela afirmisana kroz ukupno prostorno iskustvo/doživljaj muzejske postavke i arhitekturu muzeja. Konstruisati/predstaviti specifične atmosfere izložbenih prostora i njihove prostorne narative tehnikom vizuelnog story-telling-a.
Cilj radionice je istraživanje načina formiranja i konstruisanja muzejskih (umetničkih) kolekcija, formiranja identiteta i narativa kroz značaj/prestiž muzejskih objekata i njihov pripovedački, iskustveni ili estetski potencijal, i analiza kustoske prakse izvođenjem uloge selektovanja i potvrđivanja vrednosti, statusa i legitimiteta umetničkih dela u kontekstu date muzejske institucije. Kao predmet arhitektonskog projektovanja, centralna tema jeste realizacija navedenih ciljeva u arhitektonskim terminima (elementima i strategijama) – prostorna artikulacija definisanih kolekcija/pojedinačnih dela, njihova arhitektonska konfiguracija i način percepcije u ukupnom iskustvu muzejske izložbe.

KURIKULUM: SINGULARNOST(I): KOLEKCIJA

Kurs M7.3. – Radionica 3:
PONOVO RADI BIOSKOP

Nastavnik:
mr Milan Vujović, vanredni profesor

U kontekstu analize savremene kulturne scene Beograda, radionica aktuelizuje i preispituje pomalo zaboravljenu kulturu odlaska u bioskop. Zadatak se odnosi na posetu odabranom gradskom bioskopu, ali sa posebnim osvrtom na specifičnosti prostora, kao i njegove arhitektonske kvalitete.

KURIKULUM: PONOVO RADI BIOSKOP
201415_M7.3_BPetrovic_o
Foto: © Evan Vucci

Kurs M7.3. – Radionica 3:
ELEMENTI

Nastavnik:
arh. Borislav Petrović, vanredni profesor

Studenti će analizom tri nezavisne tematske celine proispitati postojeće modele organizacije prostora. Produkt radionice će imati formu istraživačkog projektovanja, gde svaki student individualno ispituje potencijale i mogućnosti imaginarnog prostora. Rezultat radionice je usmeren na razvijanje veštine posmatranja i analize međusobnih uslovljenosti strukture i programa.

KURIKULUM: ELEMENTI

Kurs M7.3. – Radionica 3:
OSETI PROSTOR: SVAKODNEVICA 28

Nastavnik:
dr Ružica Božović Stamenović, vanredni profesor

U radionici se istražuje pojam čulnosti u prostoru kroz (i u odnosu na) rituale svakodnevice i socijalne komunikacije.
Tema je inspirisana izložbom “Sensing Spaces: Architecture Reimagined” održanoj u Royal Academy of Arts u Londonu, od januara do aprila 2014.

Cilj je da se kroz niz kreativnih postupaka otkriju i uspostave moguće relacije tela, čula, svesti, vremena i prostora u kontekstu socijalnih komunikacija u bloku 28. Postupci i metod, kao i detaljno razradjivanje rezultata radionice biće tema prve grupne brainstorming sesije.
Očekivani rezultat radionice može biti:
– Poster / Video rad / a kasnije i Instalacija / Izložba

KURIKULUM: OSETI PROSTOR: SVAKODNEVICA 28
kurs_thumb_1 copy

Kurs M7.3. – Radionica 3:
SLIKE U OKU – MASTER 3D MODELI/ANIMACIJE PROJEKTA M6

Nastavnik:
arh.Zoran Lazović, redovni profesor

Stvoriti saznanja i iskustvo o važnosti dinamičnog, efektnog, interaktivnog, multimedijalnog predstavljanja ideja, koncepta i samog projekta, i ukazivanja na posebne vrednosti rada na kreativan, originalan, sažet, estetski, duhovit i dramski način.

KURIKULUM: SLIKE U OKU – MASTER 3D MODELI/ANIMACIJE PROJEKTA M6
201415_M7.3_R_MMirkovic_o

Kurs M7.3. – Radionica 3:
OBILAZAK BEOGRADSKIH POZORIŠTA

Nastavnik:
arh.Miodrag Mirković, redovni profesor

Cilj radionice je arhitektonska analiza posećenih pozorišta, kao i uporedna analiza jednog od posećenih objekata sa projektovanim pozorištem u okviru zadatka na M6.

KURIKULUM: OBILAZAK BEOGRADSKIH POZORIŠTA

201415_M7.3_AVuja2_o

A 3D printer constructs a model human figure in London’s Science Museum. Photograph: Oli Scarff/Getty Images

Kurs M7.3. – Radionica 3:
MODEL MODELA

Nastavnik:
arh. Aleksandru Vuja, redovni profesor

Cilj radionice je da se uspostavi relacija arhitektonskog projekta i arhitektonskog modela koji ispituje odnos arhitekture i koncepta meta situacije. Meta situacija se postavlja kao mogućnost arhitektonskog koncepta u kojem je apstrakcija ideja koja je izvan samog predmeta ili polja rada. Cilj je da se odabranim fotografijama makete prevaziđe ograničenje standardne vizuelizacije arhitektonskog projekta uz korišćenje potencijala drugih medija.

KURIKULUM: MODEL MODELA

© [2013 - 2018] Univerzitet u Beogradu - Arhitektonski Fakultet | University of Belgrade - Faculty of Architecture