БУЛЕВАР КРАЉА АЛЕКСАНДРА 73/II, 11120 БЕОГРАД

Ilustracija

Назив Лабораторије:

Колористика града, боја у простору

Руководилац Лабораторије:

Др Драгана Васиљевић Томић, ванредни професор
Руководилац
Емаил:draganavt@arh.bg.ac.rs

Истраживачи:

др Невена Васиљевић, ванредни професор,

Шумарски факултет, Универзитет у Београду

Милош Стојковић Минић, асистент

Душка Продановић, студент докторских студија

Филип Прица, студент докторских студија

Архитектонска полихромија представља основу за појаву боје у јавном простору. Комплексност колористичких одлика јавног градског простора условљена је основним карактеристикама: колористичким приоритетима, хармонијом бојених просторних структура и материјала у пројектовању полихромних амбијената у граду. Фактори који обликују колористички амбијент града јесу: природне и климатске карактеристике, међуодноси боје и облика, као и доживљај форме јавног градског простора уз очување његовог идентитета. Феномен боје испитан је кроз еволуцију боје и развој колористичке културе, која значајно утиче на колористичке приоритете људи и саму колористику града. Термини функционална боја и клима боје такође су разматрани као неке од најбитнијих одлика архитектонске и урбанистичке праксе. Квалитет јавног градског простора директно је условљен културним идентитетом, а посредно појавом полихромије у јавном градском простору. Потреба за унапређењем квалитета живота у граду представља један од кључних мотива за бављење урбаним простором, односно започињање процеса архитектонско урбанистичког пројектовања. Прикупљена искуства указују на могућност редефинисања концепта јавног градског простора у планерскопројектантској пракси. Синтетисано знање профињено је испитивањем еластичности његових граница у складу са очувањем идентитета места и будућим трансформацијама града и његових корисника. Формирани су нови принципи на којима је изграђен трансформисани модел јавног градског простора као полихромног амбијента.