logo

У оквиру рада на Плану одрживе урбане мобилности – ПОУМ (SUMP – Sustainable Urban Mobility Plan) организујемо отворени анкетни конкурс, са жељом да се у израду Плана укључе студенти са својим креативним и иновативним размишљањима и предлозима на задату тему.

План одрживе урбане мобилности је план који на иновативан начин планира градски транспортни и урбани систем а који на одржив начин задовољава, првенствено, потребе људи. Циљеви таквог планирања су приступачност одредишту и услугама, повећање безбедности саобраћаја, смањење ефеката стаклене баште и потрошње фосилних горива, атрактивност градских садржаја, повећање квалитета живота, здравија животна средина, смањени штетни утицај на здравље грађана, итд. За разлику од традиционалног приступа урбанистичког и саобраћајног планирања, ПОУМ/ SUMP ставља посебан нагласак на укључивање и учешће грађана и осталих субјеката, кроз усклађивање одлука у различитим секторима: саобраћај, просторно и урбанистичко планирање, привредни развој, друштвене делатности, здравље, безбедност, енергија, итд.

Презентација конкурса Визија одрживе урбане мобилности одржаће се на Архитектонском факултету у четвртак 14.11.2019. године у оквиру предмета Менаџмент у архитектури, др Данила Фурунџића у сали 235 од 12 до 14 сати.

Организатори конкурса:

ЦЕП, ЦеС.ТРА и Секретаријат за саобраћај града Београда.

Задатак конкурса:

Пошаљите своје фотографије, цртеже, слике, 3Д илустрације, снимке или кратке приче којима ћете показати ваш став – виђење теме одрживе урбане мобилности. У каквом Београду бисте желели да живите, каквим улицама желите да ходате, возите бицикл, тротинет или аутомобил? Какве аутобусе, трамваје и тролејбусе бисте волели да видите на улицама нашег града? Покажите нам шта је то што би, по Вашем мишљењу, улепшало свакодневницу и олакшало кретање улицама Београда.

Услови конкурса:

Категорије учесника: студенти и остали креативни грађани.

Теме:

1. Простор – дати своје виђење пожељног градског окружења – улица, тргова, паркова, скверова,… ослобођеног саобраћајних гужви и препрека. Како замишљате јавни простор којим желите да ходате, возите бицикл или користите друге одрживе видове кретања за свакодневне обавезе, као што су одлазак на посао, у школу, на факултет, у набавку, али и за рекреацију и слободне време.
  2. Возила – дати свој предлог за футуристичке, иновативне, савремене или класичне моделе индивидуалних возила или система превоза који би могли да се примене на превоз у граду како би се се он уредио и унапредио.

Форма:

1. Графички прилог – цртеж (класични цртеж руком у свим цртачким техникама, илустрација, дигитални цртеж рађен на компјутеру), слика (слика израђена било којом сликарском техником – колаж, мозаик, street art,…), фотографија (дигитална фотографија, фото-колажи, фото-монтаже)
  2. Видео презентација – мултимедијални рад (видео-радови, клипови, гифови, инсталације,…)
  3. Креативни текст (слоган, креативни рад, лирски рад – кратка прича, колумна,…)

Рокови:

Конкурс је отворен од 01. 11 2019. године. Сви пристигли радови ће бити приказани на изложби са каталогом и рецензијом.

Предлози се могу предавати индивидуално или као групни рад.

Рок за предају радова: недеља 15. децембар 2019. године у 23:59 часова, на адресу sump.beograd@gmail.com

Свечано проглашење награђених радова и уручење награда ће се обавити у, среду 15. јануара 2020. године, у оквиру отварања изложбе.

Списак награђених радова биће објављен на www.bgsaobracaj.rs и FB страни Plan održive urbane mobilnosti Poum-Sump.

Изложба свих пристиглих радова ће бити организована у Националној галерији Београд, Доситејева 1, Београд.

Web изложба конкурсних радова биће постављена на сајту www.bgsaobracaj.rs и FB страни Plan održive urbane mobilnosti Poum-Sump најкасније у року од 30 дана од дана објављивања резултата конкурса.

Жири:

Жири ће вредновати пристигле радове а аутори рада са највећим бројем поена ће бити добитници награда.

Чланови жирија:

1. Марко Стојчић, диа, главни урбаниста – председник
  2. Проф. Милета Продановић, сликар и писац
  3. Проф. Бранимир Карановић, графичар и фотограф
  4. Проф. др Бранимир Станић, дис
  5. Проф. др Иван Рашковић, диа
  6. Гордана Марковић, дис
  7. Светлана Јовичинац, диа
  8. Љубина Стефановић-Тасић, диа
  9. Јасна Стојиљковић-Милић, диг

Организациони одбор:

1. Огњен-Петар Тодоровић, дис
  2. Стефан Кнежевић, дис
  3. Кристина Јефтић, дис

Организатори конкурса подржавају мултидисциплинарност у раду као основну препоруку за израду конкурсних решења.

За више информација, посетите web страну www.bgsaobracaj.rs, FB страну Plan održive urbane mobilnosti Poum-Sump, или пишите на адресу sump.beograd@gmail.com

Формат за предају радова:

Радови се предају искључиво електронски, у виду: графичког прилога, видео презентације и текста.

1. Графички прилози се предају (шаљу) у формату .jpg или .eps са резолуцијом 300dpi, као 1 или 2 плаката димензија Б1 (70×100 cm).
  2. Видео презентације се шаљу у неком од стандардних формата (.avi, .mp4, и сл.) дужине трајања до 5 минута.
  3. Креативни текстови су до 2500 карактера (без размака) у .doc или .docx формату.

Уз графичке прилоге и видео презентације обавезно је текстуално објашњење концепта у дужини од 200 до 500 речи. Трошкове штампе плаката и припреме изложбе сносе организатори.

Начин предаје радова:

1. Електронски, е-mail-ом на адресу sump.beograd@gmail.com, са насловом: Конкурс_Тема рада
  2. Електронски, користећи: WeTransfer систем за пренос

У случају опције 2. обавезно је послати и е-mail обавештење о поднетом раду на адресу sump.beograd@gmail.com

Награде:

Уколико до утврђеног рока пристигне најмање 12 радова и уколико исти задовољавају пропозиције конкурса доделиће се награде према следећој расподели:

Награде на тему ПРОСТОР:

1. награда: 1 Бицикл (за одрасле)
  2. награда: 1 Тротинет (за одрасле)
  3. награда: 1 Комплет видљивости

Награде на тему ВОЗИЛА:

1. награда: 1 Бицикл (за одрасле)