Regionalni restauratorski kamp u Rogljevu 2018: Dokumentacija graditeljskog nasleđa – RRC VERNADOC

2018_RRS_Kamp-u-Rogljevu

© Cultural Heritage without Borders

Ove godine CHwB Regionalni restauratorski kampovi fondacije Kulturno nasleđe bez granica (Cultural Heritage without Borders – CHwB) udružuju snage sa VERNADOC kampovima kroz jedinstveni program obuke iz oblasti dokumentacije graditeljskog nasleđa. VERNADOC (Vernacular Documentation) je naziv za metodologiju snimanja istorijskih objekata u kojoj je naglašeno korišćenje jednostavnih metoda merenja, dok kao rezultat dvonedeljnog rada nastaju visokokvalitetni crteži proizvedni tehnikom tuša na papiru. Regionalni restauratorski kamp u Rogljevu će se održati od 01. do 15. septembra 2018. godine, a rok za prijavu učešća je 17. jun 2018. godine.

VERNADOC metodu snimanja i prezentacije razvio je arhitekta Marku Matila (Markku Mattila) iz Finske, a profesorka Suđit S. Sananvai (Sudjit S. Sananwai) proširila je njenu primenu na veliki broj spomenika na Tajlandu. Od 2005. godine VERNADOC metodologija primenjena je na spomeničkim lokacijama širom sveta.

2018_RRS_Kamp-u-Rogljevu_Pejkovic
2017_Vernadoc_Phuket_01