Program izložbi: Žensko stvaralaštvo u arhitekturi i dizajnu – evropski i lokalni kontekst

Predavanje: Petak, 18.05.2018. u 18.00 časova, Muzej primenjene umetnosti
Moving Boundaries of Design History. MoMoWo Women’s creativity since the Modern Movement (1918 – 2018) / prezentacija MoMoWo projekta. Predavač: Katerina Frankini (Caterina Franchini) je istraživačica u oblasti istorije arhitekture na Politehničkom fakultetu u Torinu. Diplomirala je arhitekturu, 1999. godine magistrirala je sa temom očuvanja istorijskih gradova i zgrada, a 2002. godine doktorirala je istoriju i kritiku arhitektonskog nasleđa i predela. Katerina je međunarodni koordinator evropskog projekta MoMoWo.

ZAD-logo-250px

Muzej primenjene umetnosti i Žensko arhitektonsko društvo ŽAD predstavljaju program Žensko stvaralaštvo u arhitekturi i dizajnu: evropski i lokalni kontekst. Program čini gostovanje 3 izložbe koje se bave temom žena u arhitekturi, dve međunarodne i jedne domaće.

Izložba 100 DELA | 100 ŽENA | 100 GODINA, Evropske žene u arhitekturi i dizajnu 1918 – 2018 deo je evropskog projekta MoMoWo – Ženska kreativnost posle modernog pokreta (MoMoWo Project: Women’s Creativity Since the Modern Movement), koji je deo programa Kreativna Evropa. Projekat okuplja partnere iz Italije, Portugalije, Španije, Holandije, Slovenije i Slovačke u cilju skretanja pažnje na ženski doprinos u okviru arhitekture, građevinarstva, dizajna enterijera i industrijskog dizajna.

MoMoWo putujuća izložba fotografija predstavlja fotografije sa međunarodnog konkursa na temu kuća i stanova žena dizajnera. Konkurs je održan početkom 2016. godine, a fotografije se fokusiraju na kreativnost u stambenom prostoru samih dizajnerki i arhitektkinja, i kako oni utiču na njihov svakodnevni život.

Izložba Njen krug – Žensko stvaralaštvo u arhitekturi XX veka u Srbiji i Crnoj Gori, autora Milene Zindović, Andree Tamaš Dačić i Ivana Stanojeva predstavlja prvi sveobuhvatan prikaz ženskog arhitektonskog stvaralaštva od 1900. do danas kod nas. Izložba je prvi put prikazana 2016. godine u okviru Mikser festivala, a iste godine je gostovala u Srpskom kulturnom centru u Parizu.

Sve tri izložbe gostuju u Muzeju primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, od 14. maja do 02. juna 2018. godine.

Program će biti svečano otvoren u ponedeljak 14. maja 2018. godine u 18.00 časova.

2015_Mikser-Festival_Njen-krug_t

Prateći program izložbe:

Ponedeljak, 14.05.2018. u 18.00 časova Svečano otvaranje Programa u Muzeju primenjene umetnosti
Petak, 18.05.2018. u 18.00 časova Predavanje Moving Boundaries of Design History. MoMoWo Women’s creativity since the Modern Movement (1918 – 2018) / prezentacija MoMoWo projekta, predavač: Katerina Frankini (Caterina Franchini), Politehnički univerzitet u Torinu, Muzej primenjene umetnosti

Nedelja, 20.05.2018. od 16 do 18.00 časova BINA šetnja ”Žene u arhitekturi između 1900. i 1960.”, vode: Milena Zindović i Marija Pavlović, Žensko arhitektonsko društvo
Subota, 26.05.2018. od 12.00 časova Stručno vođenje kroz izložbe, vodi: Milena Zindović

muzej_primenjene_umetnosti1