Održan okrugli sto ”Nasleđe za generacije i generacije za nasleđe” povodom Međunarodnog dana spomenika i spomeničkih celina 2018

Okrugli sto na temu ”Nasleđe za generacije i generacije za nasleđe” (Heritage for Generations & Generations for Heritage), u svečanoj sali. U pozadni se vidi izložba studentskih radova pod nazivom “Istraživanje, zaštita i revitalizacija graditeljskog nasleđa u Srbiji“.

ICOMOS_logo

Arhitektonski fakultet u Beogradu u saradnji sa Nacionalnim komitetom IKOMOS Srbija (Međunarodna organizacija za spomenike i spomeničke celine), obeležili su Dan IKOMOS-a, 18. aprila 2018. godine (ICOMOS International Day for Monuments and Sites Day 2018), organizovanjem okruglog stola na temu ”Nasleđe za generacije i generacije za nasleđe” (Heritage for Generations & Generations for Heritage), u svečanoj sali Arhitektonskog fakulteta.

Okruglom stolu  su pored nastavnika i studenata Univerziteta u Beogradu – Arhitektonskog fakulteta učestvovali i stručnjaci iz oblasti proučavanja i zaštite graditeljskog nasleđa, članovi IKOMOS-a Srbija.

Ovim okupljanjem okrugli sto je uspostavio dijalog koji je rezultirao razmenom iskustava između generacija u oblasti očuvanja kulturnog nasleđa i time omogućio studentima da se upoznaju sa mogućnostima očuvanja kulturnog nasleđa i njenim potencijalima u kulturnom razvoju.

Dan_IKOMOS_2018_01_opt

Dan_IKOMOS_2018_04_opt

Povodom ovog događaja organizovana je i izložba studentskih radova pod nazivom “Istraživanje, zaštita i revitalizacija graditeljskog nasleđa u Srbiji” u svečanoj sali Arhitektonskog fakulteta u periodu od 16. – 23. aprila 2018. godine. Ova izložba je predstavila radove studenata koji čine deo nastavnog procesa na predmetima iz oblasti proučavanja, zaštite i revitalizacije graditeljskog nasleđa.

Na izložbi su predstavljeni radovi koji sadrže studentske analize i istraživanja, predloge zaštite i revitalizacije različitih vrsta graditeljskog nasleđa u Srbiji – antičko graditeljstvo, srednjovekovno graditeljstvo (manastirski kompleksi i utvrđeni gradovi), istorijska gradska jezgra i arhitektura 19. i početka 20. veka, industrijska arhitektura, kao i moderna arhitektura 20. veka.

Istraživanje, zaštita i revitalizacija graditeljskog nasleđa u Srbiji” je izložba radova studenata Osnovnih, Master i Integrisanih akademskih studija Arhitektura šk. 2016/17. i 2017/18. godine iz oblasti “Istraživanje, zaštita i revitalizacija graditeljskog nasleđa u Srbiji”.

Na izložbi su bili prikazani radovi studenata urađenih na predmetima:
III godina Osnovnih i Integrisanih akademskih studija Arhitektura 2016/17. i 2017/18.
Izborni predmet 1 – Zaštita i revitalizacija graditeljskog nasleđa, i

I godina Master i IV godina Integrisanih akademskih studija Arhitektura 2016/17. i 2017/18.
Istorija i teorija 1 – Vizuelna kultura u arhitektonskoj teoriji i praksi,
Istorija i teorija 2 – Savremeni principi očuvanja graditeljskog nasleđa, i
Izborni predmet 2 – Srednjovekovni utvrđeni gradovi u Srbiji – proučavanje i obnova,

nastavnici van. prof. dr Mirjana Roter Blagojević i doc. dr Marko Nikolić