Изложба студентских радова из области “Истраживање, заштита и ревитализација градитељског наслеђа у Србији”

2018_Istrazivanje-zastita-i-revitalizacija-graditeljskog-nasledja-u-Srbiji

Изложба студентских радова из области Истраживање, заштита и ревитализација градитељског наслеђа у Србији
Свечана сала АФ, 18 – 23. април 2018.

Отварање изложбе:
среда, 18. април 2018. у 13h

Позивамо Вас на изложбу радова студената Основних, Мастер и Интегрисаних академских студија Архитектура шк. 2016/2017. и 2017/2018. године из области “Истраживање, заштита и ревитализација градитељског наслеђа у Србији”.

На изложби ће бити приказани радови студената урађених на предметима:
III година Основних и Интегрисаних академских студија Архитектура
Изборни предмет 1 – Заштита и ревитализација градитељског наслеђа, и

I година Мастер и IV година Интегрисаних академских студија Архитектура
Историја и теорија 1 – Визуелна култура у архитектонској теорији и пракси,
Историја и теорија 2 – Савремени принципи очувања градитељског наслеђа, и
Изборни предмет 2 – Средњовековни утврђени градови у Србији – проучавање и обнова,

наставници ван. проф. др Мирјана Ротер Благојевић и доц. др Марко Николић

На изложби ће бити приказани радови који садрже студентске анализе и истраживања, предлоге заштите и ревитализације различитих врста градитељског наслеђа у Србији – античко градитељство, средњовековно градитељство (манастирски комплекси и утврђени градови), историјска градска језгра и архитектура 19. и почетка 20. века, индустријска архитектура, као и модерна архитектура 20. века.

Након отварања изложбе, у среду 18. априла 2018. године од 13-15h биће обележен међународни Дан ICOMOS-а (Дан Међународне организације за споменике и споменичке целине – International Day for Monuments and Sites), када ће у сарадњи са Националним комитетом ICOMOS Србија бити организован округли сто под називом Наслеђе за Генерације и Генерације за наслеђе (Heritage for Generations & Generations for Heritage), где ће поред наставника и студената Архитектонског факултета учествовати и бројни стручњаци из завода за заштиту споменика културе, као и чланови ICOMOS-а Србија. Циљ округлог стола је успостављање дијалога и размена искустава између генерација у области очувања културног наслеђа.

Повезани текстови:
Посета студената и наставника Београдској тврђави 02. априла 2018.
Предавање: проф. др Олга Витале Самјуелс (Olga Vitale Samuels)
Предавање: Ајвор Самјуелс (Ivor Samuels)
Публикација: ”У српско-византијском калеидоскопу: архитектура, национализам и империјална имагинација 1878-1941” – др Александар Игњатовић