Saradnja sa ETH iz Ciriha: održana radionica ”Beograd Unbuilt – Project for Public Landscape”

Radionica ”Beograd Unbuilt – Project for Public Landscape” (Neizgrađeni Beograd – Projekat za javni pejzaž), grupni rad u prostorijama biblioteke Arhitektonskog fakulteta | Foto: Thaïs de Roquemaurel

2018_Beograd_Unbuilt_thumb

Architecture_Of_Territory_logo_opt

Beograd Unbuilt – Project for Public Landscape

Univerzitet u Beogradu – Arhitektonski fakultet organizovao je van-nastavnu projektantsku radionicu (17 – 23. mart 2018. godine) u okviru saradnje sa ETH iz Ciriha (Studio Architecture of Territory) koja je obuhvatala posete različitim lokacijama u Beogradu i grupni rad u prostorijama biblioteke Arhitektonskog fakulteta.

Radionica Beograd Unbuilt — Project for Public Landscape (Neizgrađeni Beograd – Projekat za javni pejzaž) deo je kurikuluma semestralnog programa na prvoj godini Master studija Architecture of Territory (Prof. Milica Topalović) na ETH, Cirih, dok je za studente prve godine Master studija Arhitektonskog fakulteta, Beograd, ovo bila van-nastavna aktivnost.

Radionica se sastojala iz dva dela: obilaska predmetnih lokacija uz stručno vođenje, nakon čega je usledio rad u grupama. Udruženim radom, studenti su promišljali važnost i značenje, kao i mogućnosti koje nose pejzaži javnih prostora (public landscapes) kao urbani potencijal za grad Beograd.

Konkretno, imajući za osnov različita kulturološka, ali i metodološka polazišta, mešovite grupe studenata istraživale su potencijale i izazove daljeg razvoja prostora poput: Zvezdarske šume, Velikog ratnog ostrva, Ade Međice, zelenog pojasa uz auto-put, padine Kumodraž, jezero Veliko blato, kao i prostor Avale.

2018_Beograd_Unbuilt_05

Obilazak predmetne lokacije uz stručno vođenje, nakon čega je usledio rad u grupama. | Foto: Thaïs de Roquemaurel

2018_Beograd_Unbuilt_04

Proučavanje pejzaža javnih prostora kao urbanih potencijala za grad Beograd. | Foto: Thaïs de Roquemaurel

Kao završnica radionice organizovana je prezentacija pred mentorskim timovima (ETH Zurich: Prof. Milica Topalović, Assistant Prof, Thaïs de Roquemaurel, Metaxia Markaki, Karoline Kostka, Ferdinand Pappenheim; Univerzitet u Beogradu – Arhitektonski fakultet: dr Pavle Stamenović, docent, dr Nataša Janković, istraživač-saradnik, Miloš Kostić, asistent, Hristina Stojanović, asistent), gostujućim kritičarima (Univerzitet u Beogradu – Arhitektonski fakultet: dr Marija Milinković, docent, dr Ana Nikezić, van. profesor; Univerzitet u Beogradu – Šumarski fakultet: dr Dragana Ćorović, docent, mr Andrija Tutundžić, stručni saradnik, arhitektama Jelena Pančevac i Davor Ereš), kao i drugim kolegama i studentima Arhitektonskog fakulteta, a sa ciljem predstavljanja zapažanja i predloga razvijenih u okviru radionice.

Sama prezentacija organizovana je u obliku otvorene diskusije čiji bi komentari i otvorene teme trebalo da posluže za dalji rad i razvoj projekata (i predloga radionice), kako studentima iz Beograda, tako i kolegama iz Ciriha.

2018_Beograd_Unbuilt_02

Prezentacija radova i diskusija sa timovima. U centru slike: govori prof. Milica Topalović sa ETH škole, Cirih, mentor radionice. | Foto: Thaïs de Roquemaurel

2018_Beograd_Unbuilt_03

Prezentacija radova i diskusija sa timovima. Govori dr. Ana Nikezić, van. profesor – gostujući kritičar. | Foto: Thaïs de Roquemaurel