Радионица: Beograd Unbuilt – Project for Public Landscape (Неизграђени Београд – Пројекат за јавни пејзаж)

2018_Beograd_Unbuilt_poster

Architecture_Of_Territory_logo_opt

BEOGRAD UNBUILT – Project for Public Landscape

У оквиру сарадње са ETH из Цириха (Студиo Architecture of Territory), Архитектонски факултет у Београду организује ван-наставну пројектантску радионицу током летњег семестра школске 2017/18 године.

Опис радионице
Радионица Beograd Unbuilt – Project for Public Landscape представља део здруженог курикулума семестралног програма на првој години Мастер студија Architecture of Territory (проф. Милица Топаловић) на ETH, Цирих. Тежиште рада током радионице ће бити усмерено на архипелаг зелених острва и отворених простора унутар и у непосредној близини изграђеног урбаног ткива Београда.

Посматрани у целини, ови пејзажи јавних простора (public landscapes) представљају значајан и неопходан урбани потенцијал за град Београд. Услед често сукобљених интереса који се одражавају и обликују урбане просторе, идеја о јавном пејзажу (public landscapes) може послужити као кључно заједничко место. У светлу градског развоја, како формалног, тако и неформалног, радионица отвара питање поновног промишљања о значају, значењу и облику неизграђеног (unbuilt) у савременом контексту града.

Радионица је осмишљена у виду истраживачко-идејног пројекта, и одвијаће се у три корака:

1. Intro (13-14. март 2018.)
    Презентација тематског оквира и курикулума радионице (методологије рада, циљева и очекиваних резултата).
  2. Seminar Week (19-23. март 2018.)
    Тежиште радионице представља Seminar Week током које ће се одвијати заједнички рад студената Архитектонског факултета и студената са ETH из Цириха.
  3. Projects
    Сесија која укључује финализацију резултата заједничке радионице. Термин одржавања ће бити благовремено договорен.

У сврху избора учесника, потребно је да заинтересовани студенти формулишу и приреде своје виђење (предлог рада) тематског оквира Beograd Unbuilt – Project for Public Landscape кроз један А4 прилог (текстуални и/или визуелни) у уторак 13. марта 2018. године у 9.00 часова у сали 200, на основу чега ће уследити избор учесника и презентација тематског оквира и курикулума радионице (методологије рада, циљева и очекиваних резултата).

Радионица је отворена за студенте прве године мастер студија. Број студената је ограничен на 16.

Радионица ће се одвијати на енглеском језику.

Организација и реализација радионице:

Архитектонски Факултет у Београду
др Павле Стаменовић, доцент + др Наташа Јанковић, истраживач-сарадник + Милош Костић, асистент + Христина Стојановић, асистент + Маја Морошан, докторанд
Гост критичар: др Марија Милинковић, доцент

ETH Zurich
Prof. Milica Topalović + Hans Hortig + Karoline Kostka + Metaxia Markaki + Ferdinand Pappenheim + Thaïs de Roquemaurel