Okrugli sto o savremenom dizajnu u arhitekturi na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu. S leva na desno: dr Zoran Đukanović, van. prof, Danilo Franchi, dr. Vladan Đokić, dekan, Tijana Đorđević i Francesco Fresa iz studija Piuarch | Foto: Antonio Ahel

Istituto_Italiano_Belgrado

Dan italijanskog dizajna u svetu – Italian Design Day 2018, po drugi put, je organizovan u Beogradu, 01. marta 2018. godine, ovaj put na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu. Inicijativu za obeležavanje ovog dana, promoviše Ministarstvo spoljnih poslova i međunarodne saradnje Republike Italije u saradnji sa Ministarstvom kulture i turizma, Trijenaleom u Milanu, Italijanskom agencijom za spoljnu trgovinu ICE, Salonom nameštaja u Milanu, Asocijacijom za industrijski dizajn, Fondacijom “Kompaso d’oro” i Fondacijom Altagamma, sa ciljem da se obeleži izvanrednost italijanskog dizajna u svetu kao značajnog sektora italijanske kulture i privrede, koja na godišnjem nivou ostvaruje fakturisani prihod od oko 32 milijarde eura.

U ovu inicijativu bilo je uključeno 100 “ambasadora” italijanske kulture (dizajneri, preduzetnici, novinari, kritičari, komunikatori, profesori…) koji su, u preko 100 gradova širom sveta, govorili na temu ”Broken Nature: Design Takes on Human Survival”.

Italian-Design-Day-2018_thumb

Tim povodom, u večernjim satima 01. marta 2018. godine, u organizaciji Italijanske Ambasade u Beogradu i Italijanskog instituta za kulturu u Beogradu, u saradnji sa Arhitektonskim fakultetom, organizovan je okrugli sto o savremenom dizajnu u arhitekturi.

Skup u amfiteatru Arhitektonskog fakulteta su prigodnim pozdravnim rečima otvorili savetnik Serđo Monti (Sergio Monti), zamenik šefa misije Ambasade Italije u Beogradu, u ime organizatora i prof. Vladan Đokić, dekan Arhitektonskog fakulteta u Beogradu, kao domaćin manifestacije.

Italian_Design_day_2018_11

Govori savetnik Serđo Monti (Sergio Monti), zamenik šefa misije Ambasade Italije u Beogradu | Foto: Antonio Ahel

Italian_Design_day_2018_12

Skup u amfiteatru Arhitektonskog fakulteta je otvorio i prof. Vladan Đokić, dekan Arhitektonskog fakulteta u Beogradu, kao domaćin manifestacije. | Foto: Antonio Ahel

Italian_Design_day_2018_09

Dr Zoran Đukanović, van. profesor u ulozi moderatora. S leva na desno: dr Zoran Đukanović, van. prof, Danilo Franchi, dr. Vladan Đokić, dekan, Tijana Đorđević i Francesco Fresa iz studija Piuarch | Foto: Antonio Ahel

U živoj i polemičnoj debati koja je potom usledila, svojim prezentacijama i diskusijama, uzeli su učešća arhitekta Frančesko Freza (Francesco Fresa) iz studija Piuarch iz Milana, u ulozi “Ambasadora italijanskog dizajna”, arhitekta dr. Vladan Đokić, dekan Arhitektonskog fakulteta u Beogradu, inženjer Danilo Franki (Danilo Franchi) iz Energo group-a, arhitekta Tijana Đorđević, arhitekta automatizacije zgrada iz 2G Srl iz Milana i arhitekta dr Zoran Đukanović, van. profesor sa Arhitektonskog fakulteta u Beogradu u ulozi moderatora.

Italian_Design_day_2018_02

S leva na desno: Davide Scalmani (direktor Italijanski institut za kulturu u Beogradu) i arhitekta Francesco Fresa iz studija Piuarch iz Milana | Foto: Antonio Ahel

Italian_Design_day_2018_04

S leva na desno: Direktor Davide Scalmani i ataše za kulturu Paola Cordone iz Italijanskog instituta za kulturu u Beogradu | Foto: Antonio Ahel

Italian_Design_day_2018_08

S leva na desno: Fabricio Kozimi (Fabrizio Cosimi) iz ekonomskog odeljenja ambasade Italije i italijanski Ataše za nauku Paolo Batineli (Paolo Battinelli). | Foto: Antonio Ahel

Oslanjajući se na sopstvena iskustva i različite individualne poglede, učesnici su diskutovali o odnosu između dizajna i održivosti, u društvenom, envajromentalnom, tehnološkom i ekonomskom smislu, sa ciljem da se ukaže na mogućnosti u kojima arhitektonski i urbani dizajn, uz pomoć savremenih tehnologija, mogu da doprinesu većem uvažavanju prirode i ljudskog bića.

Ovom događaju su, pored učesnika, prisustvovali i predstavnici diplomatskog kora: Matijas Klaiva (Matthias Claivaz), prvi sekretar italijanske ambasade, direktor Dejvid Skalamani (Davide Scalmani) i Ataše za kulturu Paola Kordone (Paola Cordone) iz Italijanskog instituta za kulturu u Beogradu, Ataše za nauku Paolo Batineli (Paolo Battinelli), kao i Fabricio Kozimi (Fabrizio Cosimi) iz ekonomskog odeljenja ambasade Italije i brojna publika koja ispunila amfiteatar Arhitektonskog fakulteta. Sa ovog događaja su izveštavala i sredstva javnog informisanja.

Nakon završetka okruglog stola, druženje i debata učesnika i velikog broja veoma zainteresovane publike, nastavljeni su u ambijentu prigodnog koktela koji je za ovu priliku obezbedio Italijanski institut za kulturu u Beogradu.

Ovde možete da pogledate TV prilog RTS-a o italijanskom danu na Arhitektonskom fakultetu:

Izabrane fotografije sa događaja možete pogledati u našem Flickr albumu (Foto: Antonio Ahel):

Italian_Design_day_2018_10