Дан италијанског дизајна 2018 одржан на Архитектонском факултету

Округли сто о савременом дизајну у архитектури на Архитектонском факултету у Београду. С лева на десно: др Зоран Ђукановић, ван. проф, Danilo Franchi, др. Владан Ђокић, декан, Тијана Ђорђевић и Francesco Fresa из студија Piuarch | Фото: Antonio Ahel

Istituto_Italiano_Belgrado

Дан италијанског дизајна у свету – Italian Design Day 2018, по други пут, је организован у Београду, 01. марта 2018. године, овај пут на Архитектонском факултету у Београду. Иницијативу за обележавање овог дана, промовише Министарство спољних послова и међународне сарадње Републике Италије у сарадњи са Министарством културе и туризма, Тријеналеом у Милану, Италијанском агенцијом за спољну трговину ИЦЕ, Салоном намештаја у Милану, Асоцијацијом за индустријски дизајн, Фондацијом “Компасо д’оро” и Фондацијом Алтагамма, са циљем да се обележи изванредност италијанског дизајна у свету као значајног сектора италијанске културе и привреде, која на годишњем нивоу остварује фактурисани приход од око 32 милијарде еура.

У ову иницијативу било је укључено 100 “амбасадора” италијанске културе (дизајнери, предузетници, новинари, критичари, комуникатори, професори…) који су, у преко 100 градова широм света, говорили на тему ”Broken Nature: Design Takes on Human Survival”.

Italian-Design-Day-2018_thumb

Тим поводом, у вечерњим сатима 01. марта 2018. године, у организацији Италијанске Амбасаде у Београду и Италијанског института за културу у Београду, у сарадњи са Архитектонским факултетом, организован је округли сто о савременом дизајну у архитектури.

Скуп у амфитеатру Архитектонског факултета су пригодним поздравним речима отворили саветник Серђо Монти (Sergio Monti), заменик шефа мисије Амбасаде Италије у Београду, у име организатора и проф. Владан Ђокић, декан Архитектонског факултета у Београду, као домаћин манифестације.

Italian_Design_day_2018_11

Говори саветник Серђо Монти (Sergio Monti), заменик шефа мисије Амбасаде Италије у Београду | Фото: Antonio Ahel

Italian_Design_day_2018_12

Скуп у амфитеатру Архитектонског факултета је отворио и проф. Владан Ђокић, декан Архитектонског факултета у Београду, као домаћин манифестације. | Фото: Antonio Ahel

Italian_Design_day_2018_09

Др Зоран Ђукановић, ван. професор у улози модератора. С лева на десно: др Зоран Ђукановић, ван. проф, Danilo Franchi, др. Владан Ђокић, декан, Тијана Ђорђевић и Francesco Fresa из студија Piuarch | Фото: Antonio Ahel

У живој и полемичној дебати која је потом уследила, својим презентацијама и дискусијама, узели су учешћа архитекта Франческо Фреза (Francesco Fresa) из студија Piuarch из Милана, у улози “Амбасадора италијанског дизајна”, архитекта др. Владан Ђокић, декан Архитектонског факултета у Београду, инжењер Данило Франки (Danilo Franchi) из Енерго гроуп-а, архитекта Тијана Ђорђевић, архитекта аутоматизације зграда из 2Г Срл из Милана и архитекта др Зоран Ђукановић, ван. професор са Архитектонског факултета у Београду у улози модератора.

Italian_Design_day_2018_02

С лева на десно: Davide Scalmani (директор Италијански институт за културу у Београду) и архитекта Francesco Fresa из студија Piuarch из Милана | Фото: Antonio Ahel

Italian_Design_day_2018_04

С лева на десно: Директор Davide Scalmani и аташе за културу Paola Cordone из Италијанског института за културу у Београду | Фото: Antonio Ahel

Italian_Design_day_2018_08

С лева на десно: Фабрицио Козими (Fabrizio Cosimi) из економског одељења амбасаде Италије и италијански Аташе за науку Паоло Батинели (Paolo Battinelli). | Фото: Antonio Ahel

Ослањајући се на сопствена искуства и различите индивидуалне погледе, учесници су дискутовали о односу између дизајна и одрживости, у друштвеном, енвајроменталном, технолошком и економском смислу, са циљем да се укаже на могућности у којима архитектонски и урбани дизајн, уз помоћ савремених технологија, могу да допринесу већем уважавању природе и људског бића.

Овом догађају су, поред учесника, присуствовали и представници дипломатског кора: Матијас Клаива (Matthias Claivaz), први секретар италијанске амбасаде, директор Дејвид Скаламани (Davide Scalmani) и Аташе за културу Паола Кордоне (Paola Cordone) из Италијанског института за културу у Београду, Аташе за науку Паоло Батинели (Paolo Battinelli), као и Фабрицио Козими (Fabrizio Cosimi) из економског одељења амбасаде Италије и бројна публика која испунила амфитеатар Архитектонског факултета. Са овог догађаја су извештавала и средства јавног информисања.

Након завршетка округлог стола, дружење и дебата учесника и великог броја веома заинтересоване публике, настављени су у амбијенту пригодног коктела који је за ову прилику обезбедио Италијански институт за културу у Београду.

Овде можете да погледате ТВ прилог РТС-а о италијанском дану на Архитектонском факултету:

Изабране фотографије са догађаја можете погледати у нашем Flickr албуму (Фото: Antonio Ahel):

Italian_Design_day_2018_10