U okviru Drugog Plana B – festivala subverzivnog filma, a povodom prikazivanja serijala Betonski spavači u subotu, 27. maja 2017. godine, u 16 časova, u holu Doma omladine Beograda, održaće se tribina “Betonski spavači” posvećena ovoj hrvatskoj dokumentarnoj seriji. Razgovor vodi Ljubica Slavković, arhitekta iz Beograda, a u njemu učestvuju Saša Ban, reditelj i arh. Maroje Mrduljaš i Nevenka Sablić, scenaristi.

Hrvatska dokumentarna serija “Betonski spavači” uzbudljiva je filmska priča o protivrečnostima jugoslovenskog socijalističkog društva smeštenog između Istoka i Zapada, demokratije i totalitarizma. Sastavljen od 4 epizode, serijal nam otkriva nepoznate svetove naše nekadašnje (socijalističke) modernosti koju je pregazio nagrizajući konzervativni tradicionalizam koji ide uz burazerski kapitalizam, preovlađujući društveni sistem našeg regiona.

Serija “Betonski spavači” gradi priču oko moderne arhitekture u Hrvatskoj i regiji bivše Jugoslavije – području jedinstvenom po velikom broju napuštenih i ruševnih zgrada iz 20. veka, izuzetne arhitektonske vrednosti.

Od 25. do 28. maja 2017. godine u Domu omladine Beograda, drugo izdanje festivala subverzivnog filma Plan B domaćoj publici premijerno predstavlja 6 filmova koji otvaraju raspravu da li je drugačiji svet u kome živimo ipak moguć. U okviru programa festivala biće održane projekcije sve četiri epizode serije i tribina sa autorima serije.

TRIBINA “BETONSKI SPAVAČI”:

• subota, 27. maj 2017. u 16.00h
Dom omladine Beograda / Hol ispred Velike sale

PROJEKCIJE SERIJE “BETONSKI SPAVAČI”:

• petak, 26. maj 2017. u 18.00h
Velika sala Doma omladine Beograda
“Betonski spavači”, epizode 1 i 2 (Hrvatska, 2016)
Dramatična priča o protivrečnostima jugoslovenskog socijalističkog društva između istoka i zapada, demokratije i totalitarizma. Svaka epizoda bavi se danas ruiniranom modernističkom arhitektonskom baštinom.

• subota, 27. maj 2017. u 18.00h
Velika sala Doma omladine Beograda
“Betonski spavači”, epizode 3 i 4 (Hrvatska, 2016)
Treća i četvrta epizoda predstavljaju modernističku arhitekturu post-industrijskog kompleksa i velike ambicije modernizatorskih projekata.

Betonski-spavaci_01

Betonski-spavaci_03