Izložba: “Prostor: crtež i slika” – 60 godina zbirke radova Kabineta za Likovne forme Arhitektonskog fakulteta

Nepoznati autor – Studija volumena u prostoru, tempera, sredina 1970-ih

Izložba
Prostor: crtež i slika
60 godina zbirke radova Kabineta za Likovne forme Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Beogradu

Galerija Aula
decembar 2016. – februar 2017.

Autori izložbe:
prof. mr Branko Pavić, prof. mr Dragan Jelenković, van. prof. mr Milorad Mladenović, van. prof. dr Mariela Cvetić i dr. Ivan Šuletić, asistent.

Izložba Prostor: crtež i slika proizvod je procesa selektovanja velike Zbirke likovnih radova koji pripadaju Kabinetu za Likovne forme i Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Ova Zbirka se danas sastoji od oko 6000 – 7000 studentskih radova i manjeg broja radova nastavnika proizvedenih u okviru dugogodišnje i veoma raznovrsne nastave iz oblasti likovnih umetnosti na Arhitektonskom fakultetu. Proslava 170 godina nastave arhitekture na Beogradskom univerzitetu iskorišćena je kao povod nastavnicima iz ove oblasti da se Zbirka konačno dosledno uredi i prikaže javnosti. U toku prolećnog semestra školske 2015/16. započet proces selektovanja i arhiviranja Zbirke završen je izložbom kao jednim od mogućih uvida u Zbirku i kao model prezentacije procesa arhiviranja.

2016_Prostor-Crtez-i-Slika_01

Stefan Tasić – crtež aule Fakulteta, tuš i četkica, 2004.

Tokom decenija nastave permanentno je, i na kraju svake školske godine, izdvajan i prikupljan određen broj kvalitetnih studentskih radova uz trud da se ostvari što šira zastupljenost svih koji su u njoj učestvovali, kao i što širi pregled karaktera aktuelne nastave. Ovim postupcima omogućeno je da Kabinet za Likovne forme i Arhitektonski fakultet danas poseduju Zbirku radova likovnih umetnosti staru gotovo 60 godina objedinjenu savremenim primerima studenata arhitekture u oblasti likovnog rada. Takva Zbirka je ovom izložbom prikazana u svojoj ukupnosti i tematskoj raznovrsnosti. Izložba Prostor: crtež i slika koncipirana je kao jedan mogući metodološki uvid u obim Zbirke. Izabrani metod odnosi se na pokušaj da se prikaže što širi uvid u obim likovnih istraživanja u nastavi arhitekture.