UNIVERZITET U BEOGRADU
ARHITEKTONSKI
FAKULTET
BULEVAR KRALJA ALEKSANDRA 73/II, 11120 BEOGRAD
  • en
  • sr
Date: 27/07/2015 Ključne reči:

Master akademske studije Arhitektura 2014/15

I godina – 2. semestar
MODUL ARHITEKTURA

STUDIO M02A – PROJEKAT:
NOVA SINTEZA, BLOK KIČEVSKA – HADŽI ĐERINA – GOLSVORTIJEVA I PROSTOR KALENIĆ PIJACE
Nastavnik:
arh. Milan Đurić, vanredni profesor

Javni prostor post-tranzicionog grada nalazi se u kretanju između formalnog regulativnog(simboličkog) označavanja do onog što predstavlja nužni ostatak.
Arhitektonski program i prostornost imaju ulogu da selekcijom uticaja izvrše neku vrstu ponovne sintetizacije javnog prostora, nove konstelacije, koja je više polazište za buduću situaciju nego zaključak prošlog. Nova sintetika se uspostavlja kroz postupak istraživanja arhitektonskog programa i prostora u post tranzicionom gradu kao i odnosa između otvorenog javnog i unutrašnjeg arhitektonskog prostora, korelaciju arhitektonskih programa različitog stepena javnosti.

Student: 
Nikola Đukanović

Opis projekta:
NOVA SINTEZA – Kalenić

Prostor pijace – ekosistem u svojstvu trgovine, poslovanja, socijalne interakcije na svim nivoima najrazličitijeg intenziteta. Snaga ovog „ekosistema“ dala mu je epitet mesta, odredišta, neku vrstu konačnosti. Kalenić je prostor u sklopu kojeg se nalazi pijaca dok je pijaca samo podsistem u sistemu (onom velikom).
Tri Brkićeve kule (1 + 2), zahtevale su distancu od tog dela sistema, pijace. Njihova snaga je u procesu različitih plastičnih sinteza 90ih godina izgubila karakter, poruku, membranu i time je pala pod nekontrolisani ekosistem Kalenića.
Projekat predstavlja otelotvorenje organskog (organic) identiteta svih elemenata pijace i okolnih prostora sa idejom jasnog razdvajanja ali i nove sinteze na lokaciji. Sam prostor trgovine i susreta (pijaca) dobija svoje atrijumsko jezgro iz kojeg se u svih pravcima razlistava i razvija, sa idejom otelotvorenja njenogovog ekonomskog uticaja. Ovakav nekontrolisani rast biva ukroćen prstenom koji zadržava i daje ravnotežu, dok se Kalenić širi, suprotstavlja i „guta“ svoju okolinu.

https://www.flickr.com/photos/arhitektonski_fakultet_beograd/sets/72157655417267910