UNIVERZITET U BEOGRADU
ARHITEKTONSKI
FAKULTET
BULEVAR KRALJA ALEKSANDRA 73/II, 11120 BEOGRAD
  • en
  • sr
  • NAUČNO-KULTURNI CENTAR

    By Arhitektonski fakultet_Urednik on 13/07/2020
    Nastavnik: dr Biserka Mitrović, vanredni profesor Studenti: Andrijana Đukić, Teodor Jovanović Opis projekta: Analizom različitih kocepata gradova kao i same lokacije odlučili smo da implementiramo proncipe Eko grada, te iskoristimo prirodni potencijal lokacije. Ciljevi koji su bili osnov za izradu rešenja jesu smanjenje štetnosti uticaja na životnu sredinu, ekološki vid saobraćaja, primena pametnih tehnologija kao i stvaranje zdravog okruženja za korisnike. Uvođenjem rečnih kanala na lokaciju formirali bi se jedinstveni ekosistemi u cilju proučavanja ali i povećanja atraktivnosti samog prostora. U okviru ove celine javili bi se različiti sadržaji poput naučnih stanica za istraživanje nanotehnologija, izložbenih i edukativnih paviljona, različitih kulturnih sadržaja poput teatra i muzičkih paviljona, ali i smeštajnih kapaciteta i hala za razvijanje kongresnog turizma. Jedinstvene fizičke strukture doprinele bi stvaranju nove siluete grada koja bi uticala na vizuelni identitet posmatrano sa Dunava.
  • EKO GRAD ADA HUJA

    By Arhitektonski fakultet_Urednik on 13/07/2020
    Nastavnik: dr Ivan Simić, docent Studenti: Đorđe Vujić, Milica Crnčević, Marie Villmer, Raik Haase Opis projekta: Koristeći elemente koncepta Eko Grada, ponuđeno rešenje pokušava da prepozna kvalitete lokacije i revitalizuje ih. Cilj je bio razviti funkcionalni i ekološki urbani sistem koji je samoodrživ. To znači da naš projekat razmatra upotrebu "zatvorenog kruga" energije, materijala, infrastrukture, prirode i načina života. Dizajn kreće od nule - reciklažom zemljišta, prečišćavanjem vodenih tokova i obale, uklanjanjem industrijskih postrojenja i neformalnih naselja i to sve sa ciljem da se stvori slobodan prostor za fazu regeneracije. Razmišljajući o mnogim aspektima, kao što su urbani dizajn, socijalno-kulturni aspekti i ekologija, predlog rešenja poboljšava ambijentalne i pejzažne vrednosti, istovremeno čineći sve životnim, jednostavnim i zdravijim. Rešenje promoviše sposobnost pešačenja, vožnju bicikla i upotrebu javnog gradskog prevoza tako što se broj ulica smanjuje, menjamo njihove profile i smeštamo površinski parking pod zemlju ili u javnu garažu. Na kraju, Ada Huja ponovo postaje rekreativni deo grada Beograda kroz duboku vezu sa obalom, Supernatural parkom i zelenim pojasom zahvaljujući implementaciju različitih namena.
  • TOK (vremenski tok, plovni tok, tok sadržaja)

    By Arhitektonski fakultet_Urednik on 13/07/2020
    Nastavnik: dr Ratka Colić, docent Student: Tijana Jovičić, Đorđe Mitrović, David Volarević, Nenad Žujović Opis projekta: Predviđeno je da se projekat realizuje kroz tri faze. U prvoj fazi razvoja najpre bi se oformila matrica saobraćajnih tokova nadovezivanjem na već postojeće pravce. Potom bi se gotovo čitavo područje ispunilo biljnim kulturama koje bi bile u funkciji remedijacije kontaminiranog tla i njegovog potpunog izlečenja. U drugoj fazi razvoja došlo bi do postepenog formiranja linijskog parka u vidu policentrične strukture. Na krajevima tih pravaca upravnih na reku formirale bi se čvorne tačke u vidu punktova sa neposrednim zonama pristaništa. Velike slobodne površine u ovoj fazi bi poslužile za održavanje različitih masovnih manifestacija sa ciljem da se prostor Ade Huje postepeno usadi u kolektivnu memoriju građana. Na samom rubu novoformiranog ostrva, nastalog prosecanjem kanala, našao bi se reper u funkciji tornja za regulaciju vodotokova. U trećoj fazi razvoja inicijalno odvojeni začeci linijskog parka bi sada formirali kontinualni potez. U skladu sa konceptom zdravog grada uvela bi se gusta matrica biciklističkih i pešačkih staza. Većina zona koje su u prethodnim fazama bile ispunjene različitim biljnim kulturama postepeno bi prerasle u radničko naselje.