UNIVERZITET U BEOGRADU
ARHITEKTONSKI
FAKULTET
BULEVAR KRALJA ALEKSANDRA 73/II, 11120 BEOGRAD
  • en
  • sr
  • Kurs SAS_UO 3.2. – Arhitektura u kontekstu

    By Arhitektonski fakultet on 03/02/2014
    Specijalističke akademske studije: Kurs SAS_UO 3.2. - Arhitektura u kontekstu
  • Kurs SAS_UO 3.1. – Obnova infrastrukture

    By Arhitektonski fakultet on 03/02/2014
    Uključivanje partnera iz privatnog sektora u proces planiranja obnove infrastrukture i saobraćaja kroz organizacione aranžmane, načine finansiranja (koncesije, direktna strana ulaganja...) i mehanizme za implementaciju zajedno sa javnim sektorom. Praćenje procesa i kvaliteta rešenja obnove infrastrukture – ciljevi i indikatori okrenuti ka performansama i realizaciji. Sagledavanje stanja infrastrukture, karakteristika, parametara koji je određuju (prirodni i stvoreni), poseban osvrt na saobraćaj. Uticaj prethodnog načina planiranja, građenja, finansiranja. Novi društveni tokovi i obnova i rekonstrukcija infrastrukture (tranzicija, globalizacija, vlasnički odnosi, Evropska unija, uticaji na životnu sredinu). Integralne urbane politike i sektorske politike vezane za bolju organizaciju saobraćaja (menadžment mobilnosti, javni gradski saobraćaj, parking menadžment, korišćenje alternativnih vozila i goriva).
  • Kurs SAS_UO 2.2. – Elementi: Ulice u kontekstu obnove

    By Arhitektonski fakultet on 03/02/2014
    Težište predmeta je istraživanje regeneracije glavnih gradskih poteza sa fizičkog i funkcionalnog aspekta, u cilju formiranja obrazaca urbane obnove koji bi mogli da se primene na konkretnom primeru, a u skladu sa pozitivnom praksom obnove evropskih gradova.
  • Kurs SAS_UO 2.1. – Elementi: trgovi u kontekstu obnove

    By Arhitektonski fakultet on 03/02/2014
    Težište istraživanja u Studiju je na prostornim obrascima koje generiše pomenuti kontekst. Kombinujući metode i aspekte iz oblasti društvenih nauka sa urbanom morfologijom i projektovanjem i planiranjem, traže se odgovori na pitanja: kakva su tranziciona stanja i forme gradskih trgova u našoj sredini, kako nastaju i kakve efekte proizvode. Konačno, na koji način, u kojoj meri i kojim projektantskim i planerskim pristupima, metodima i alatima je moguće usmeravati transformacije gradskih trgova ka poznatim, sistemski uređenim i relativno stabilnim evropskim obrascima savremenog grada i društva.