UNIVERZITET U BEOGRADU
ARHITEKTONSKI
FAKULTET
BULEVAR KRALJA ALEKSANDRA 73/II, 11120 BEOGRAD
  • en
  • sr
  • Trajna integracija migranata u ruralna područja

    By Arhitektonski fakultet on 11/04/2016
    Studenti: Nemanja Dačić, Pavle Nešović, Ilija Bekčić, Nemanja Ćurčić i Miljan Salata Opis projekta: Projekat „Trajna integracija migranata u ruralna područja“ se prvobitno bavi analizom i mapiranjem napuštenih ruralnih područja u Srbiji, koja bi mogla da služe svrsi trajne inegracije migranata, a koja bi u dugoročnom smislu bila samoodrživa i time doprinela njihovoj inkluziji i zdravijim uslovima života, kao i kreiranju novih delatnosti, jačanju poljoprivrede, društvenom i ekonomskom unapređenju Srbije.
  • Transformabilni info-centar

    By Arhitektonski fakultet on 11/04/2016
    Studenti: Nemanja Radojčić, Novica Vranić, Aleksandar Ćosić i Marijana Miljković Opis projekta: Projekat „Transformabilni info-centar“ predstavlja modularnu jedinicu koja je oformljena u kombinaciji kamiona, prikolice i kontejnera kako bi bila mobilna, lako dostupna za informisanje migranata.
  • Joti paneli

    By Arhitektonski fakultet on 11/04/2016
    Studenti: Jovana Janković i Tijana Simikić Opis projekta: Projekat „Joti paneli“ predstavlja smeštajne jedinice za migrante izgrađene od posebnih lakomontažnih „Joti panela“ koji se proizvode od domaćih, recikliranih otpadnih materijala što ih čini jeftinim i lako dostupnim.
  • Kuhinja kao platforma za upoznavanje izbegličke krize

    By Arhitektonski fakultet on 11/04/2016
    Student: Marta Minić Opis projekta: Projekat „Kuhinja kao platforma za upoznavanje izbegličke krize“ se sastoji od sledeće dve aktivnosti: Festivala bliskoistočne hrane i kulinarske radionice, kroz koje se vrši upoznavanje i razmena lokalne i izbegličke kulture, u cilju animacije, rehabilitacije i integracije izbeglica u lokalno stanovništvo.
  • Programi integracije i inkluzije dece izbeglica u društveno okruženje

    By Arhitektonski fakultet on 11/04/2016
    Studenti: Božena Stojić i Sara Bastoni Opis projekta: Projekat „Programi integracije i inkluzije dece izbeglica u društveno okruženje“ se bavi obezbeđivanjem osnovnog i srednjeg obrazovanja, kao i vrtića i predškolske nastave za decu izbeglica na njihovom maternjem jeziku uz obavezno učenje srpskog jezika i mogućnosti učenja nekog drugog stranog jezika, kroz izgradnju škole, odnosno edukativno – kulturnog centra za decu i mlade, u okviru prihvatnih centara u kojima su smešteni.
  • Prihvatni centar za izbeglice

    By Arhitektonski fakultet on 11/04/2016
    Studenti: Milica Petrović, Sara Šanović i Filip Mamula Opis projekta: Projekat “Prihvatni centar za izbeglice“ predstavlja jedan prihvatni centar koga čine modularne smeštajne jedinice koje se formiraju u skladu sa dva karakteristična tipa izbeglica: tražioci azila i azilanti.
  • Info Port

    By Arhitektonski fakultet on 11/04/2016
    Student: Marija Petreska Opis projekta: Projekat “Info Port“ predstavlja mobilni, lako rasklopivi paviljon, čija je funkcija privremeni smeštaj članova Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila tokom obilaska azilanata širom Srbije, koji osim volonterima služi i migrantima kao vid informacionog punkta.
  • Rekonstrukcija napuštenih objekata

    By Arhitektonski fakultet on 11/04/2016
    Studenti: Milica Marinković, Jelena Đokić i Dragana Bogojević Opis projekta: Projekat „Rekonstrukcija napuštenih objekata“ prvobitno predstavlja mapiranje i kategorizaciju napuštenih objekata na teritoriji Beograda, a zatim i njihovu analizu kojom se utvrđuje mogućnost njihove rekonstrukcije i aktivacije u cilju iskorišćavanja neiskorišćenih potencijala za smeštaj migranata.
  • Info centar – sistem modularnih jedinica

    By Arhitektonski fakultet on 11/04/2016
    Studenti: Miloš Ušljebrka, Ivana Milanović, Bojan Jovančević i Isidora Milović Opis projekta: Projekat „Info centar – sistem modularnih jedinica“ predstavlja mesto gde izbeglice i tražioci azila mogu da dobiju informacije koje su od značaja za njihov boravak u Srbiji, kao i informacije o postupku dobijanja azila, njihovim pravima i obavezama, besplatnu pravnu pomoć, medicinsku pomoć, kao i psihološku i psihosocijalnu podršku.
  • Vizuelni sistem informisanja

    By Arhitektonski fakultet on 11/04/2016
    Studenti: Ana Jovanović, Irena Kostić i Sanja Spasenić Opis projekta: Projekat „Vizuelni sistem informisanja“ predstavlja prevazilaženje loše vidljivosti postojećih putokaza koji mogu biti od koristi migrantima u noćnom periodu pomoću vizuelnih instalacija u prostoru.
  • Pomozimo migrantima – Zov sobe

    By Arhitektonski fakultet on 11/04/2016
    Studenti: Jelena Veljić i Marija Stanić Opis projekta: Projekat „Pomozimo migrantima – Zov sobe“ predstavlja sanaciju sobe za majku sa decom u okviru Prihvatnog centra - Krnjača.
  • Humana infrastruktura

    By Arhitektonski fakultet on 11/04/2016
    Studenti: Mina Vučković, Jana Filipović, Branka Stefanović i Ivana Gajić Opis projekta: Projekat „Humana infrastruktura“ predstavlja prostorno – programske tipove punktova na trasama migracija u cilju unapređenja bezbednosti i dostupnosti osnovnih egzistencijalnih potreba i informacija migrantima.
  • Info Recharge Station

    By Arhitektonski fakultet on 11/04/2016
    Studenti: Miloš Uzelac i Rastko Krstić Opis projekta: Projekat „Info Recharge Station“ predstavlja uvođenje slobodnostojećih aparata u cilju rešavanja sledeća tri problema migranata: dostupnost osnovnih informacija, nedostatak adekvatnih izvora za punjenje mobilnih telefona i dostupnost novcu.
  • Transformabilne jedinice – biomasa

    By Arhitektonski fakultet on 13/04/2016
    Studenti: Borko Marković i Đorđe Avramović Opis projekta: Projekat „Transformabilne jedinice - biomasa “ predstavlja predlog rešenja mobilnog generatora za proizvodnju električne energije na biomasu čime se rešava problem snabdevanja na lokacijama koje nisu opremljene adekvatnom infrastrukturom.
  • Ekonomija izbegličkog kampa – preko samoodrživosti do integracije

    By Arhitektonski fakultet on 11/04/2016
    Studenti: Bogdan Nikoličić, Borjan Maksimović, Mihailo Mikavica, Mihajlo Žikić i Pantelija Mićić Opis projekta: Projekat „Ekonomija izbegličkog kampa – preko samoodrživosti do integracije“ se bavi analizom osnovnih faktora održivosti izbegličkih kampova, proizvodnim kapacitetima i oblicima udruživanja, odnosno organizovanja kampa, sa ciljem uspostavljanja produktivnog, održivog i bezbednog ambijenta.
  • Društveno korisna stručna praksa

    By Arhitektonski fakultet on 13/04/2016
    Studenti: Miloš Nikolić i Dragana Joksimović Opis projekta: Projekat „Društveno korisna stručna praksa“ predstavlja predlog povezivanja univerziteta i društva organizovanjem i realizacijom stručne prakse koja ima za cilj angažovanje studenata na rešavanju različitih razvojnih problema, u ovom slučaju, migrantske krize.
  • Kurs MASU M3.7. – Izborni predmet 3

    By Arhitektonski fakultet on 27/01/2014
    MASU M3.7.1. - Građanske inicijative za održivi razvoj / MASU M3.7.2. - Tekstura gradskih prostora / MASU M3.7.3. - Menadžment lokalnog razvoja / MASU M3.7.4. - Budućnost grada
  • Kurs MASU M3.6. – Tehnike i alati 2

    By Arhitektonski fakultet on 27/01/2014
    Obuhvata tematske jedinice iz TIS sistema za podršku odlučivanju zasnovani na GIS tehnologijama, analize stejkholdera, identifikacije i pripreme organizacije i tehnika participacije, tehnike pripreme i sprovođenja grupnih procesa: vizioniranja, analize problema i mogućnosti razvoja, prioritizacije problema kroz tehniku dijaloga sa problemom, postupak analize polja sila, analize matrice ciljeva, itd. unapređenje komunikacije i upravljanje konfliktima kroz medijaciju ili pregovaranje. Obuhvata praktičan rad na upotrebi osnovnih alata i profesionalne treninge i njihovo simulaciono ili praktično sprovođenje u kontektu zadatkog urbanog poligona.
  • Kurs MASU M3.5. – Studio – integralni projekat 2

    By Arhitektonski fakultet on 27/01/2014
    Predmet obuhvata stručno aplikativna istraživanja složenog urbanog konteksta, postupak analize i iterpretacije pojava i dinamike promena, identifikaciju instituconalnog okvira i strukture, aktera razvoja, njihovih interesa i moći, načina razrešavanja konflikta, definisanje mogućih razvojnih strategija i konkretnih mera, predlog strateških projekata i razradu karakterističnih delova plansko projektne dokumentacije, preporuke za sprovođenje participativnog procesa odlučivanja i akciono planiranje, predlog mehanizma praćenja i evaluacije implementacije.
  • Kurs MASU M3.4. – Urbana regulativa

    By Arhitektonski fakultet on 27/01/2014
    • Osnovna regulativa urbanog i prostornog planiranja – zakon, podzakonska akta, propisi i normativi. • Regulativa srodnih oblasti značajnih za urbano i prostorno planiranje; usklađenost i međusektorska povezanost oblasti. • Regulativa u oblasti životne sredine značajna za urbano i prostorno planiranje; Regulativa u oblasti građevinskog zemljišta značajna za urbano i prostorno planiranje. • Razvoj zakonodavstva kod nas; usklađenost sa zakonodavstvom urbane regulative EU. • Javni interes u regulativi urbanog i prostornog planiranja. • Učešće javnosti u regulativi urbanog i prostornog planiranja. • Sprovođenje urbanističkih i prostornih planova. • Relacija i usklađenost zakonodavne materije u Srbiji sa planskim dokumentima koji nisu propisani urbanom i prostorno planerskom regulativom u Srbiji (strategije razvoja, lokalni ekološki i akcioni planovi, master planovi i dr. ). • Procedure i institucije na različitim nivoima urbanog i prostornog planiranja u Srbiji; nadležnosti i obaveze institucija prilikom izrade, kontrole i usvajanja planskih dokumenata.