УНИВЕРЗИТЕТ У БЕОГРАДУ
АРХИТЕКТОНСКИ
ФАКУЛТЕТ
БУЛЕВАР КРАЉА АЛЕКСАНДРА 73/II, 11120 БЕОГРАД
  • en
  • sr
  • Трајна интеграција миграната у рурална подручја

    By Архитектонски факултет on 11/04/2016
    Студенти: Немања Дачић, Павле Нешовић, Илија Бекчић, Немања Ћурчић и Миљан Салата Опис пројекта: Пројекат „Трајна интеграција миграната у рурална подручја“ се првобитно бави анализом и мапирањем напуштених руралних подручја у Србији, која би могла да служе сврси трајне инеграције миграната, а која би у дугорочном смислу била самоодржива и тиме допринела њиховој инклузији и здравијим условима живота, као и креирању нових делатности, јачању пољопривреде, друштвеном и економском унапређењу Србије.
  • Трансформабилни инфо-центар

    By Архитектонски факултет on 11/04/2016
    Студенти: Немања Радојчић, Новица Вранић, Александар Ћосић и Маријана Миљковић Опис пројекта: Пројекат „Трансформабилни инфо-центар“ представља модуларну јединицу која је оформљена у комбинацији камиона, приколице и контејнера како би била мобилна, лако доступна за информисање миграната.
  • Јоти панели

    By Архитектонски факултет on 11/04/2016
    Студенти: Јована Јанковић и Тијана Симикић Опис пројекта: Пројекат „Јоти панели“ представља смештајне јединице за мигранте изграђене од посебних лакомонтажних „Јоти панела“ који се производе од домаћих, рециклираних отпадних материјала што их чини јефтиним и лако доступним.
  • Кухиња као платформа за упознавање избегличке кризе

    By Архитектонски факултет on 11/04/2016
    Студент: Марта Минић Опис пројекта: Пројекат „Кухиња као платформа за упознавање избегличке кризе“ се састоји од следеће две активности: Фестивала блискоисточне хране и кулинарске радионице, кроз које се врши упознавање и размена локалне и избегличке културе, у циљу анимације, рехабилитације и интеграције избеглица у локално становништво.
  • Програми интеграције и инклузије деце избеглица у друштвено окружење

    By Архитектонски факултет on 11/04/2016
    Студенти: Божена Стојић и Сара Бастони Опис пројекта: Пројекат „Програми интеграције и инклузије деце избеглица у друштвено окружење“ се бави обезбеђивањем основног и средњег образовања, као и вртића и предшколске наставе за децу избеглица на њиховом матерњем језику уз обавезно учење српског језика и могућности учења неког другог страног језика, кроз изградњу школе, односно едукативно – културног центра за децу и младе, у оквиру прихватних центара у којима су смештени.
  • Прихватни центар за избеглице

    By Архитектонски факултет on 11/04/2016
    Студенти: Милица Петровић, Сара Шановић и Филип Мамула Опис пројекта: Пројекат “Прихватни центар за избеглице“ представља један прихватни центар кога чине модуларне смештајне јединице које се формирају у складу са два карактеристична типа избеглица: тражиоци азила и азиланти.
  • Info Port

    By Архитектонски факултет on 11/04/2016
    Студент: Марија Петреска Опис пројекта: Пројекат “Info Port“ представља мобилни, лако расклопиви павиљон, чија је функција привремени смештај чланова Центра за заштиту и помоћ тражиоцима азила током обиласка азиланата широм Србије, који осим волонтерима служи и мигрантима као вид информационог пункта.
  • Реконструкција напуштених објеката

    By Архитектонски факултет on 11/04/2016
    Студенти: Милица Маринковић, Јелена Ђокић и Драгана Богојевић Опис пројекта: Пројекат „Реконструкција напуштених објеката“ првобитно представља мапирање и категоризацију напуштених објеката на територији Београда, а затим и њихову анализу којом се утврђује могућност њихове реконструкције и активације у циљу искоришћавања неискоришћених потенцијала за смештај миграната.
  • Инфо центар – систем модуларних јединица

    By Архитектонски факултет on 11/04/2016
    Студенти: Милош Ушљебрка, Ивана Милановић, Бојан Јованчевић и Исидора Миловић Опис пројекта: Пројекат „Инфо центар – систем модуларних јединица“ представља место где избеглице и тражиоци азила могу да добију информације које су од значаја за њихов боравак у Србији, као и информације о поступку добијања азила, њиховим правима и обавезама, бесплатну правну помоћ, медицинску помоћ, као и психолошку и психосоцијалну подршку.
  • Визуелни систем информисања

    By Архитектонски факултет on 11/04/2016
    Студенти: Ана Јовановић, Ирена Костић и Сања Спасенић Опис пројекта: Пројекат „Визуелни систем информисања“ представља превазилажење лоше видљивости постојећих путоказа који могу бити од користи мигрантима у ноћном периоду помоћу визуелних инсталација у простору.
  • Помозимо мигрантима – Зов собе

    By Архитектонски факултет on 11/04/2016
    Студенти: Јелена Вељић и Марија Станић Опис пројекта: Пројекат „Помозимо мигрантима – Зов собе“ представља санацију собе за мајку са децом у оквиру Прихватног центра - Крњача.
  • Хумана инфраструктура

    By Архитектонски факултет on 11/04/2016
    Студенти: Мина Вучковић, Јана Филиповић, Бранка Стефановић и Ивана Гајић Опис пројекта: Пројекат „Хумана инфраструктура“ представља просторно – програмске типове пунктова на трасама миграција у циљу унапређења безбедности и доступности основних егзистенцијалних потреба и информација мигрантима.
  • Info Recharge Station

    By Архитектонски факултет on 11/04/2016
    Студенти: Милош Узелац и Растко Крстић Опис пројекта: Пројекат „Info Recharge Station“ представља увођење слободностојећих апарата у циљу решавања следећа три проблема миграната: доступност основних информација, недостатак адекватних извора за пуњење мобилних телефона и доступност новцу.
  • Трансформабилне јединице – биомаса

    By Архитектонски факултет on 13/04/2016
    Студенти: Борко Марковић и Ђорђе Аврамовић Опис пројекта: Пројекат „Трансформабилне јединице - биомаса “ представља предлог решења мобилног генератора за производњу електричне енергије на биомасу чиме се решава проблем снабдевања на локацијама које нису опремљене адекватном инфраструктуром.
  • Економија избегличког кампа – преко самоодрживости до интеграције

    By Архитектонски факултет on 11/04/2016
    Студенти: Богдан Николичић, Борјан Максимовић, Михаило Микавица, Михајло Жикић и Пантелија Мићић Опис пројекта: Пројекат „Економија избегличког кампа – преко самоодрживости до интеграције“ се бави анализом основних фактора одрживости избегличких кампова, производним капацитетима и облицима удруживања, односно организовања кампа, са циљем успостављања продуктивног, одрживог и безбедног амбијента.
  • Друштвено корисна стручна пракса

    By Архитектонски факултет on 13/04/2016
    Студенти: Милош Николић и Драгана Јоксимовић Опис пројекта: Пројекат „Друштвено корисна стручна пракса“ представља предлог повезивања универзитета и друштва организовањем и реализацијом стручне праксе која има за циљ ангажовање студената на решавању различитих развојних проблема, у овом случају, мигрантске кризе.
  • Курс МАСУ М3.7. – Изборни предмет 3

    By Архитектонски факултет on 27/01/2014
    МАСУ М3.7.1. - Грађанске иницијативе за одрживи развој / МАСУ М3.7.2. - Текстура градских простора / МАСУ М3.7.3. - Менаџмент локалног развоја / МАСУ М3.7.4. - Будућност града
  • Курс МАСУ М3.6. – Технике и алати 2

    By Архитектонски факултет on 27/01/2014
    Обухвата тематске јединице из ТИС система за подршку одлучивању засновани на ГИС технологијама, анализе стејкхолдера, идентификације и припреме организације и техника партиципације, технике припреме и спровођења групних процеса: визионирања, анализе проблема и могућности развоја, приоритизације проблема кроз технику дијалога са проблемом, поступак анализе поља сила, анализе матрице циљева, итд. унапређење комуникације и управљање конфликтима кроз медијацију или преговарање. Обухвата практичан рад на употреби основних алата и професионалне тренинге и њихово симулационо или практично спровођење у контекту задатког урбаног полигона.
  • Курс МАСУ М3.5. – Студио – интегрални пројекат 2

    By Архитектонски факултет on 27/01/2014
    Предмет обухвата стручно апликативна истраживања сложеног урбаног контекста, поступак анализе и итерпретације појава и динамике промена, идентификацију институцоналног оквира и структуре, актера развоја, њихових интереса и моћи, начина разрешавања конфликта, дефинисање могућих развојних стратегија и конкретних мера, предлог стратешких пројеката и разраду карактеристичних делова планско пројектне документације, препоруке за спровођење партиципативног процеса одлучивања и акционо планирање, предлог механизма праћења и евалуације имплементације.
  • Курс МАСУ М3.4. – Урбана регулатива

    By Архитектонски факултет on 27/01/2014
    • Основна регулатива урбаног и просторног планирања – закон, подзаконска акта, прописи и нормативи. • Регулатива сродних области значајних за урбано и просторно планирање; усклађеност и међусекторска повезаност области. • Регулатива у области животне средине значајна за урбано и просторно планирање; Регулатива у области грађевинског земљишта значајна за урбано и просторно планирање. • Развој законодавства код нас; усклађеност са законодавством урбане регулативе ЕУ. • Јавни интерес у регулативи урбаног и просторног планирања. • Учешће јавности у регулативи урбаног и просторног планирања. • Спровођење урбанистичких и просторних планова. • Релација и усклађеност законодавне материје у Србији са планским документима који нису прописани урбаном и просторно планерском регулативом у Србији (стратегије развоја, локални еколошки и акциони планови, мастер планови и др. ). • Процедуре и институције на различитим нивоима урбаног и просторног планирања у Србији; надлежности и обавезе институција приликом израде, контроле и усвајања планских докумената.