UNIVERZITET U BEOGRADU
ARHITEKTONSKI
FAKULTET
BULEVAR KRALJA ALEKSANDRA 73/II, 11120 BEOGRAD
  • en
  • sr

Portfolio Categories IASA – II godina

  • VIŠEPORODIČNO STANOVANJE – INTERPOLACIJA

    By Arhitektonski fakultet_Urednik on 27/07/2020
    VIŠEPORODIČNO STANOVANJE - INTERPOLACIJA Nastavnik: mr Zoran Abadić, docent Student: Sonja Stevanović Opis projekta: Intervencija obuhvata stvaranje nagiba usmerenog ka jedinstvenom sadržaju, video bim ekranima - emiterima filmske umetnosti. Open air bioskop bi bio otvoreni poziv na umetnost, kako stanara, korisnika parka, tako i slučajnih prolaznika. Park se u potpunosti povezuje sa objektom - otvorenim "prizemljem", koje je njegova ekspanzija. Osnovni tip stambene jedinice kvadratne je osnove 25m2, a ostali tipovi nastaju spajanjem osnovnog po horizontali i/ili vertikali. Nameštaj je transformabilan (pregradni zidovi pomerivi), prema potrebi korisnika menja se funkcija prostorije - spavaća soba - dnevna soba - trpezarija sa kuhinjom - "slobodni podijum" odnosno prostor namenjen za druženje velikog broja ljudi; sve je smešteno po obodu, uključujući i sanitarni blok. Smeštanje sklopivo - rasklopivog nameštaja po obodu prostorije, osim praktičnosti omogućava uštedu prostora, ali i vizuelno prostor deluje prostranije. Svaka stambena vertikala poseduje svoju - krovnu baštu - bazen - travnatu površinu - deking za ležaljke i druge aktivnosti, koji se prema godišnjem dobu i potrebama stanara prilagođavaju.
  • PIANO NASELJE

    By Arhitektonski fakultet_Urednik on 27/07/2020
    VIŠEPORODIČNO STANOVANJE - INTERPOLACIJA Nastavnik: mr Zoran Abadić, docent Student: Danilo Fatić Opis projekta: Projekat je krenuo da se razvija sa temom Francuskih vrtova, iz čega je proizašla ta vertikalnost puna zelenila koja se prebacila na lokaciju stanovanja. Ta sama struktura je sama za sebe meni predstavljala jedan veliki instrument pa sam tako došao do toga da će to naselje biti puno umetnika koji se bave muzikom, sviraju različite instrumente i uživaju u svom pogledu koji ih inspiriše. A taj pogled je postao novi park pun vertikala stubova sa zelenilom i njihovim senkama, kao i čitav grad.
  • VIŠEPORODIČNO STANOVANJE – INTERPOLACIJA

    By Arhitektonski fakultet_Urednik on 27/07/2020
    VIŠEPORODIČNO STANOVANJE - INTERPOLACIJA Nastavnik: mr Zoran Abadić, docent Student: Ana Jovanović Opis projekta: Projekat nastaje kao odgovor na izrazito urbani kontekst lokacije. Imajući u vidu dinamičnost gradskog jezgra, uspostavljen je front koji svojom smenom otvorenih i zatvorenih prostora stupa u direktan odnos sa Bulevarom. Sa druge strane objekat je zatvoren ka bloku, čime se ponovo naglašava njegova jasna orijentacija. Iz ovakvog sistema proizašao je sklop koji se sastoji iz preplitanja dve tipske jedinice, koje kada se integrišu, čine zaseban element. Takođe, momenat zajedničkih prostora, kako na nivou partera, tako i na samoj završnici, dopunjuje ideju o kolektivizmu i pokušaju da sam projekat pruži neki dodatni sadržaj koji bi upotpunio život na ovakvom prostoru.
  • VIŠEPORODIČNO STANOVANJE – INTERPOLACIJA

    By Arhitektonski fakultet_Urednik on 27/07/2020
    VIŠEPORODIČNO STANOVANJE - INTERPOLACIJA Nastavnik: dr Pavle Stamenović, docent Student: Vera Vranić Opis projekta: Početna faza istraživanja se odnosila na uspostavljanje relacije između postojeće fizičke strukture i novoprojektovane. Naglašena heterogenost lokacije, različita starosna struktura objekta karakteristike su beogradskih blokova. Uvek aktuelni trend nadogradnje dovodi u pitanje identitet postojećih struktura, ali sa sobom nosi i potencijal doprinosa slojevitosti i otelotvorenje novog vremena. Cilj je bio očuvanje starih slojeva, kako bi se sačuvao identitet i dinamičnost date lokacije. Definisanje jasne granice između starog i novog je bilo neophodno, kako ne bi došlo do stapanja slojeva. Čelična struktura predstavnja sponu između postojeće strukture i novoprojektovane, ali ujedno daje i mogućnost urbanističkog rešenja koje bi se prenelo na ceo blok i dalo okvir za neke buduće nadogradnje.
  • VIŠEPORODIČNO STANOVANJE – INTERPOLACIJA

    By Arhitektonski fakultet_Urednik on 27/07/2020
    VIŠEPORODIČNO STANOVANJE - INTERPOLACIJA Nastavnik: dr Pavle Stamenović, docent Student: Emilija Stanisavljević Opis projekta: Projekat je odgovor na istraživanje pojma interpolacija i predstavlja ideju o povezivanju celog bloka. Novoizgrađena struktura je osmišljena na taj način da svi njeni kvaliteti i novi prostori pripadnu i postojećem kontekstu. Akcenat je na pasarelama / galerijama koje se granaju unutrašnjim fasadama bloka i svoje prostore namenjuju različitim programima kao što su stanovanje, komunikacije i zajednički prostori koji su deo kooperativnog stanovanja.
  • JEDNA OSOBA, JEDAN DOM

    By Arhitektonski fakultet_Urednik on 27/07/2020
    VIŠEPORODIČNO STANOVANJE - INTERPOLACIJA Nastavnik: dr Ana Nikezić, vanredni profesor Student: Matija Jevtić Opis projekta: Projekat nastaje iz ličnog doživljaja, shvatanja arhitekture, utiska o načinu života i istraživanja lokacije. Kroz niz raslojavanja materijala nađenih na lokaciji i njihove grafičke obrade dolazi se do idejnih skica potrebne intervencije. Vodeći se utiskom samog ambijenta, postojeća struktura se ne uklanja u potpunosti, već se njeni fragmenti koriste kao klica iz koje se rađa nova "lakša" struktura. Postojeći sadržaj se ne uklanja, dodaje se novi podtip stanovanja, koji na celu lokaciju unosti novu energiju i uzbudljiviji način života. Uočavajući blizinu umetničkih fakulteta novi vid stanovanja je projektovan za specifične potrebe njihovih studenata. Jedinica je zamišljena kao atelje sa osnovnim stambenim elementima, koji su smešteni u brodske kontejnere. Čelična struktura, jedinice i komunikacije u vidu platformi grade poluotvoreni prostor koji mladim umetnicima pruža potrebnu slobodu i lepršavost. U objektu se nalaze i sadržaji koji pomažu razvijanju i promociji studenata, a ujedno daju novu dimenziju u javnom životu lokacije.
  • SAMOGRADEĆI PROSTORI

    By Arhitektonski fakultet_Urednik on 27/07/2020
    VIŠEPORODIČNO STANOVANJE - INTERPOLACIJA Nastavnik: dr Ana Nikezić, vanredni profesor Student: Emilija Jović Opis projekta: Projekat nastaje kao nuspojava ideje o ''invertu'' u koncepciji prostora. Smenjivanje prividno lakih i teških elemenata, transparentnih i manje transparentnih površina, izvođenjem glavne vertikalne komunikacije u spoljno okruženje, dovođenjem same konstrukcije objekta u prvi plan... Jedan od ključnih momenata otelotvorenja ove zamisli jeste ukidanje svih pregradnih zidova i uopšte ukidanje vertikalnih elemenata za separisanje prostora. Umesto njih, javlja se veliki broj horizontalnih ploča, odnosno međuetaža, koje međusobno razdvaja samo vazdušni prostor i on preuzima ulogu klasičnih zidova. Takav sklop je zahtevao uvođenje specifične konstrukcijske infrastrukture koja podseća na vrstu trodimenzionalne mreže, koja prihvata veliki broj ploča. U skladu sa prvom idejom o ''okrenutosti'' prostornih elemenata, ta infrastruktura izlazi na površinu, čita se kao znatno izražena i postaje važna odlika celokupnog projekta.
  • NAUČNO-KULTURNI CENTAR

    By Arhitektonski fakultet_Urednik on 13/07/2020
    Nastavnik: dr Biserka Mitrović, vanredni profesor Studenti: Andrijana Đukić, Teodor Jovanović Opis projekta: Analizom različitih kocepata gradova kao i same lokacije odlučili smo da implementiramo proncipe Eko grada, te iskoristimo prirodni potencijal lokacije. Ciljevi koji su bili osnov za izradu rešenja jesu smanjenje štetnosti uticaja na životnu sredinu, ekološki vid saobraćaja, primena pametnih tehnologija kao i stvaranje zdravog okruženja za korisnike. Uvođenjem rečnih kanala na lokaciju formirali bi se jedinstveni ekosistemi u cilju proučavanja ali i povećanja atraktivnosti samog prostora. U okviru ove celine javili bi se različiti sadržaji poput naučnih stanica za istraživanje nanotehnologija, izložbenih i edukativnih paviljona, različitih kulturnih sadržaja poput teatra i muzičkih paviljona, ali i smeštajnih kapaciteta i hala za razvijanje kongresnog turizma. Jedinstvene fizičke strukture doprinele bi stvaranju nove siluete grada koja bi uticala na vizuelni identitet posmatrano sa Dunava.
  • EKO GRAD ADA HUJA

    By Arhitektonski fakultet_Urednik on 13/07/2020
    Nastavnik: dr Ivan Simić, docent Studenti: Đorđe Vujić, Milica Crnčević, Marie Villmer, Raik Haase Opis projekta: Koristeći elemente koncepta Eko Grada, ponuđeno rešenje pokušava da prepozna kvalitete lokacije i revitalizuje ih. Cilj je bio razviti funkcionalni i ekološki urbani sistem koji je samoodrživ. To znači da naš projekat razmatra upotrebu "zatvorenog kruga" energije, materijala, infrastrukture, prirode i načina života. Dizajn kreće od nule - reciklažom zemljišta, prečišćavanjem vodenih tokova i obale, uklanjanjem industrijskih postrojenja i neformalnih naselja i to sve sa ciljem da se stvori slobodan prostor za fazu regeneracije. Razmišljajući o mnogim aspektima, kao što su urbani dizajn, socijalno-kulturni aspekti i ekologija, predlog rešenja poboljšava ambijentalne i pejzažne vrednosti, istovremeno čineći sve životnim, jednostavnim i zdravijim. Rešenje promoviše sposobnost pešačenja, vožnju bicikla i upotrebu javnog gradskog prevoza tako što se broj ulica smanjuje, menjamo njihove profile i smeštamo površinski parking pod zemlju ili u javnu garažu. Na kraju, Ada Huja ponovo postaje rekreativni deo grada Beograda kroz duboku vezu sa obalom, Supernatural parkom i zelenim pojasom zahvaljujući implementaciju različitih namena.
  • TOK (vremenski tok, plovni tok, tok sadržaja)

    By Arhitektonski fakultet_Urednik on 13/07/2020
    Nastavnik: dr Ratka Colić, docent Student: Tijana Jovičić, Đorđe Mitrović, David Volarević, Nenad Žujović Opis projekta: Predviđeno je da se projekat realizuje kroz tri faze. U prvoj fazi razvoja najpre bi se oformila matrica saobraćajnih tokova nadovezivanjem na već postojeće pravce. Potom bi se gotovo čitavo područje ispunilo biljnim kulturama koje bi bile u funkciji remedijacije kontaminiranog tla i njegovog potpunog izlečenja. U drugoj fazi razvoja došlo bi do postepenog formiranja linijskog parka u vidu policentrične strukture. Na krajevima tih pravaca upravnih na reku formirale bi se čvorne tačke u vidu punktova sa neposrednim zonama pristaništa. Velike slobodne površine u ovoj fazi bi poslužile za održavanje različitih masovnih manifestacija sa ciljem da se prostor Ade Huje postepeno usadi u kolektivnu memoriju građana. Na samom rubu novoformiranog ostrva, nastalog prosecanjem kanala, našao bi se reper u funkciji tornja za regulaciju vodotokova. U trećoj fazi razvoja inicijalno odvojeni začeci linijskog parka bi sada formirali kontinualni potez. U skladu sa konceptom zdravog grada uvela bi se gusta matrica biciklističkih i pešačkih staza. Većina zona koje su u prethodnim fazama bile ispunjene različitim biljnim kulturama postepeno bi prerasle u radničko naselje.